Siyah Maskeler Böyle Hazırlanıyormuş

Tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip korona virüsü covid-19 salgınını önleme amaçlı “Nano teknoloji” adı altında piyasada satılan ve yıkanabildiği iddia edilen maskelerin sağlıksız koşullarda paketlendiğini gösteren görüntüler sosyal medyada yayınlandı.

Son zamanlarda vatandaş koronavirüs salgınıyla mücadele ederken bu durumdan yararlanmak isteyen fırsatçılar yıkanabildiğini iddia ettikleri “Nano maske”lerin satışına başladı. Maskelerin paketlendikleri yerlerin görüntülerini izledikten sonra sağlığı te-hdit ettiğini anlamak zor değil.

8 Nisanda açıklanan verilere göre koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde 23 bin 934 vaka görülürken, 812 kişide ha-yatını ka-ybetti. Uzmanlar konuyla ilgili olarak, toplu alanlarda maske takılması ve sık sık el yıkayarak salgına karşı önlem almalıyız şeklinde uyarılarda bulunuyor.

NANO TEKNOLOJİ” MASKELER ORTAYA ÇIKTI

Maske kullanımının günlük yaşamda yer almasıyla birlikte sosyal medyada yıkanarak veya mikrodalga fırında ısıtılarak dezenfekte edilebildiği iddia edilen ve “Nano teknoloji” adı altında satılan siyah renkli maskelerin reklamları yer aldı.

ÜRETİLDİĞİ SAĞLIKSIZ ORTAM GÖRÜNTÜLENDİ

Ancak sosyal medyada paketlenme aşaması yayınlanan video, sağlıklı olması gereken ürünlerin aslında sağlıksız bir şekilde hazırlandığını gösterdi. Sosyal medyada paylaşılan videoda;ev ortamı olduğu düşünülen yerde, ayakları çı-plak şekilde olan bir grubun maskeleri elleriyle paketlediği görülüyor.

“YI-KANARAK STERİLİZE EDİLMESİ İMKANSIZ”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Medikal Meclisi Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkan Yardımcısı Veysi Cengiz Balçık Haberler.com’dan Bahadır Çolak’la yaptığı röportajda, “Nano teknoloji” maskelerle ilgili şunları söylemişti: “Yıkanarak veya mikrodalga fırına atarak maskelerin sterilize edilmesi imkansız. Bu maskeler hakkında şu anda elimizde hiçbir bilimsel veri yok. Mehmet Hoca da (Prof. Dr. Mehmet Ceyhan) bilimsel verilerin olmadığını söyledi. Bu maskeleri üreten firmanın ellerinde varsa testlerini yayınlaması lazım. Sağlık Bakanlığı Türkiye İ-laç ve Tı-bbi C-ihaz Kurumu’nun da bu belgeleri incelemesi gerekiyor. Zaten belgeleri yoksa da to-platılması lazım. Ma-skelerde önemli olan fi-ltrasyon işleminin yapılmasıdır. Y-ksa herkes a-ğzına tü-lbent ba-ğlasın dol-aşsın böyle bir şey olmaz.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçerek, gündelik hayatta sosyal alanlarda ma-ske ta-kılmasının zo-runlu hale geldiğini belirtmişti.