Son dakika: Trump’tan açıklama: ABD’de en az 200 bin ölüm bekleniyor

ABD Başkanı Donald Trump tüm dünyada etkisini gösteren Corona virüs salgını ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada ölüm vakaların 2 hafta içinde en yüksek seviyelere ulaşacağını belirterek, almış oldukları önlemleri 30 nisana kadar uzatma kararı aldıklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da coronavirüs salgını ilgili olarak düzenlemiş olduğu basın toplantısında virüs salgınından kaynaklı alınan tedbirleri 30 nisan’a kadar uzattıklarını söyledi.

Trump yapmış olduğu basın toplantısında:”Önümüzdeki iki hafta çok önemli. Herkes üzerine düşeni yapmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeli. Bu kabus elbet bir gün bitecek. Covid-19 önlemlerini 30 Nisan’a kadar uzatma kararı aldık.” dedi.

ABD’de coronavirüs salgınının 2 hafta içinde en yüksek seviyelere çıkacağının altını çizen Trump,”Salgındaki ölüm oranlarının 2 haftaya kadar en yüksek seviyesine ulaşmasını bekliyoruz. 1 Haziran’a kadar ise iyileşme sürecinde olmayı umuyoruz. Bu görünmez laneti, görünmez düşmanı hep birlikte alt edeceğiz” dedi.

Trump tüm dünyada etki gösteren covid-19 salgını ile ilgili olarak yapmış oldukları mücadeleden eskisinden daha güçlü olarak çıkacaklarını belirterek, yapmış olduğu konuşmaya şu şekilde devam etti:

“Uzmanlar New York’ta karantina uygulama fikrine bayıldı. Ben de yapılacak daha çok iş olduğunu düşündüm. Karantina uygulanacak demedim. Kimseyi tehdit etmedim. İnsanların evlerinde kalmaları konusunda farkındalık sahibi olmasını sağladık.Ancak zaferi kazanmadan önce galibiyet ilan etmekten daha kötü bir şey olamaz” dedi.

‘100 BİN İLA 200 BİN ÖLÜMLE BU SÜREÇTEN ÇIKARSAK İYİ BİR İŞ ÇIKARDIK DEMEKTİR’

Başkan Trump, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Görev Gücünde yer alan Doktor Antony Fauci’in, “ABD’deki ölüm rakamlarının 100 bin ila 200 bini bulabileceği” şeklinde yapmış olduğu açıklamaya istinaden şu açıklamayı yaptı:

“Biz hiçbir şey yapmasaydık 2,2 milyon insanın ölmesi bekleniyordu ama bunun çok altında olan 100 bin ila 200 bin ölümle bu süreçten çıkarsak, iyi bir iş çıkardık demektir.”

Trump, New York’ta bulunan hastanelerin tıbbi malzeme konusunda sıkıntı yaşanabileceği endişeleri ile ilgili olarak:”Bir anda haftalık 10-20 bin maske ihtiyacı nasıl 300 bine çıkabiliyor? New York’taki hastanelerde bir işler dönüyor. Gazeteciler olarak siz bu meseleye bir bakmalısınız. Bu maskeler nereye gidiyor? Arka kapıdan başka yerlere mi gidiyor? Bu hastanelerde stokçuluktan da kötü şeyler dönüyor olabilir.” dedi.

Şuan itibari ile ABD’nin dünyada en çok Covid-19 vakası yaşanan ülke olduğu konusunda ise:”Dünyadaki tüm ülkelerden daha çok koronavirüs vakası var. Çünkü dünyadaki tüm ülkelerden daha fazla test yaptık.”şeklinde açıklama yaptı.

GAZETECİLERİ AZARLADI

Yapmış olduğu basın toplantısında Trump, PBS ve CNN’in muhabirlerini de sürekli yalan haber yaptıklarını söyleyerek azarladı.

Yamiche Alcindor’unDaha önce bazı eyaletlerin ihtiyacından fazla talebi olduğunu söylemiştiniz” sorusu üzerine Trump, böyle bir açıklamada bulunmadığını söyledi.

Alcindor’un iddiasına devam ederek Başkan Trump’a hafta içinde Fox News’e yaptığı açıklamaları hatırlattı. Trump, Alcindor’un tehditvari konuştuğunu belirterek, diğer meslektaşlarının vaktinden çaldığını söyledi.

Trump CNN muhabiri Jeremy Diamond’a dönerek: “Senin açıklaman, sorun ve cevabın yalan. CNN yalan haberler yapıyor” diye bağırdı.

Johns Hopkins Üniversitesinden yapılan son açıklamaya göre, ABD’de toplam vaka sayısı 124 bin 686, coronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 191 olarak belirtildi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ise “Tünelin ucunda ışık var, uyarılara uyulursa bu mümkün” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: http://m.haber7.com/dunya/haber/2957837-son-dakika-trumptan-soke-eden-aciklama-abd-200-bin-olu-ile-atlatirsa-cok-iyi?detay=2