Türk Doktorlarından Korona İçin Umut Veren Gelişme

Gaziantep Üniversitesinin yaptığı açıklamada, corona virüs nedeniyle hastalanmasının ardından iyileşen bir hastadan alınan plazmanın nakliyle yapılacak tedavi çalışmasının Nisan sonunda tamamlanacağını duyurması herkesi umutlandırdı. Söz konusu corona virüs salgınının aşısı bulununcaya kadar birçok kişi için kullanılabilecek.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür yapmış olduğu açıklamada, corona virüs salgını ile hastalanarak iyileşen bir hastadan alınacak plazmanın nakliyle tedaviye yönelik çalışmaların Nisan ayı sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Rektör Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Zengin ve tedavi üzerinde çalışan Doç. Dr. Umut Elboğa ile birlikte düzenlediği basın toplantısında tedavi yöntemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu:

RİSK GRUBUNDAKİLERE HASTALIKTAN KORUNMA AMAÇLI VERİLECEK

Rektör Gür tedavi yöntemi ile ilgili olarak, “Bu tedavi yöntemiyle antikor aktarımı sağlayan plazma nakli ile hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş Kovid-19 hastalarından alınan kan, şekilli elemanları uzaklaştırılarak, ayrıca virüs, bakteri ve parazit gibi patojenlerden arındırılarak plazmasına ayrıştırılacak. Bu plazma yeni Kovid-19 hastalarına tedavi veya sağlık çalışanları gibi yüksek risk grubundaki kişilere hastalıktan korunma amaçlı güvenli olarak verilebilecek” şeklinde açıklama yaptı.

HASTAYA VİRAL PATOJENLER OLMADAN ENJEKTE EDECEĞİZ

Corona virüs tedavisini ayrıştırılan kan ile yapmayı düşündüklerini belirten Rektör Gür, “Dünyada kan değişimi yapılıyor ama temel sorunu şu, nakil sırasında bazı zararlı patojenler de yeni hastaya geçip zarar verebiliyordu. O yüzden sistemin bazı sorunları vardı. İşte bu noktada bizim sistemimiz devreye giriyor. Biz hasta iyileştikten sonra kanını 600 mililitre kadar alacağız. Daha sonra çeşitli aşamalardan geçirip, hasta olan kişiye verirken, arada viral patojenler olmadan enjekte edeceğiz. Tedavide asıl mesele buydu, biz de bunu çözdük. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Nisan ayı sonunda tedaviye başlamış olabileceğiz” dedi.

İYİLEŞEN HASTALAR KAN BAĞIŞI YAPACAK

Rektör Gür,corona virüs nedeniyle hastalanarak iyileşmiş olan donörlere ihtiyaç olacağının altını çizerek, “İyileşmiş hastalarımız bize kan bağışı yapacak ki koronalı hastalara fayda verebilelim. Bu konu çok önemli. Bunu başardığımızda donörlerimizin kanı çok sayıda kişiye umut olacak” dedi.

BU SİSTEM DÜNYADA 1-2 MERKEZDE UYGULANIYOR

190 ülkede yayılım gösteren yeni tip corona virüsü covid-19’a Türkiye’nin de maruz kaldığını belirten Gür, dünya genelinde çeşitli ilaç denemelerinin yapıldığını beliterek, “Bu süreçlerde biliyoruz ki en önemli olan şey aşı ama bu takriben 1- 2 yıl gibi bir süre alıyor. Bu süre içerisinde de tedavi denemeleri yapılıyor. Çin de plazma değişimiyle ilgili çalışmalar yaptı. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu, plazma nakliyle ilgili çalışmaları onayladı. Biz de tedavi üzerine çalışıyoruz. Büyük aşama kaydettik. Bu sistem dünyada 1-2 merkezde uygulanan bir sistem” şeklinde açıklama yaptı.

Doç. Dr. Umut Elboğa ise iyileşmiş donörlerden alınacak kanın çoğaltılarak 2 işlemden geçirilmesinin ardından yeni enfekte olmuş hastalar üzerinde kullanılabileceğini söyledi.