Ücretsiz İnternet Verilecek Cep Telefonu Olan Herkesi İlgilendiren Gelişme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Corona virüs kapsamında alınan tedbirler nedeniyle dışarıya çıkamayan vatandaş sosyal medya ve internet ortamında vakit geçirmeye başladı. Dolayısıyla internet kullanım oranları da bu zaman aralığında arttı. Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, Ramazan ayında tüm cep telefonu abonelerine ücretsiz olarak 1 GB internet verileceğini söyledi.

Karaismailoğlu, GSM operatörlerinin genel müdürleriyle videokonferans aracılığı ile görüştü.

telefon internet

Mobil abone sayısının 81 milyona ulaştığını belirten Karaismailoğlu GSM operatörleri genel müdürleri ile yapmış olduğu görüşme sonrası alınan kararlar hakkında AA muhabiri ile yaptığı röportajda, “Kovid-19 tedbirleriyle gördük ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 18 yılda haberleşme altyapısına yaptığımız yatırımlar sayesinde ülkemiz bu konuda dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip durumda. Keza neredeyse eğitimden çalışma hayatına kadar her şey dijital ortama kaymasına ve erişim altyapısına talep birkaç kat birden artış göstermesine karşın hiçbir aksama yaşanmadı.” dedi.

Bilişim ve elektronik haberleşme sektörünün her geçen gün güçlendiğini belirten Karaismailoğlu, adeta Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi olduğunu söyledi.

“EKSTRA DESTEKLER GÜNDEMDE”

ramazanda ucretsiz internet

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda ders içeriklerinin sunulmasıyla birlikte, tüm hanelere ücretsiz olarak EBA sisteminde kullanılmak üzere internet hizmeti sağlandığını belirterek, “Bu içeriğe erişecek öğrenci sayısında hiçbir sınırlandırma da yaptırmadık. Koronavirüsle mücadele ederken devlete düşen görevler yanında özel sektörümüzün de yerine getirmesi gereken sorumlulukları olduğu muhakkaktır.

GSM operatörlerimiz de bu süreçte elini taşın altına koydu ve güzel işler başardı. Sağlık çalışanlarımıza, öğrencilerimize ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza destek sağlayan operatörlerimiz hiçbir aboneyi ayırmadan destek sağladı.

Hatta konuşma süresi olarak da ekstra destekler gündemde. Tam detayları kendileri açıklayacak. Pandemi sürecinde örnek bir çalışma ortaya koyan operatörlerimiz Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’a vatandaşlarımız ve kullanıcılarımız adına teşekkür ediyorum.”dedi.

“SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇACAK DÜZENLEMELERE DEVAM”

Karaismailoğlu, ülkede haberleşme sektörünün gelişmesi için yasal düzenlemeler ve altyapı yatırımlarının önemli olduğunu belirterek, sektörün daha da gelişmesi için gereken düzenlemeleri yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Haberleşme sektöründe faaliyet gösteren firmaların altyapı yatırımlarını arttırmasının sektörün ilerlemesinde öneme sahip olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Keza GSM operatörlerimiz her yıl 10 milyar liranın üzerinde altyapı yatırımı yaparak bu noktada üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Ancak Kovid-19 tedbirleri sonrasında vatandaşların internet kullanımını daha da arttı.

İhtiyaç haline gelen internet kullanımının bu dönemde vatandaşlarımıza ayrıca bir yük getirmemesi amacıyla tüm GSM operatörlerimizden vatandaşlarımız adına bir destek istedik. Bakanlığımız ile operatörler arasında vardığımız mutabakatla tüm operatörlerimiz, 81 milyon cep telefonu abonesine vatandaşımızın her birine ramazan ayında 1’er GB interneti ücretsiz sağlayacak.” şeklinde ifadede bulundu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA AYLIK 15 GİGABYTE”

Corona virüs kapsamında başkanlık olarak operatörlerle görüşerek sağlık çalışanlarına yönelik mobil haberleşme kampanyaları sağlandığını belirten Karaismailoğlu, 780 binin üzerinde sağlık çalışanı personeline ücretsiz olarak 2 ay süreyle aylık 5 GB internet ve 500 dakika sesli görüşme hizmeti vermeye başladıklarını, yaklaşık 45 bin kişilik Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Merkezleri çalışanlarına ek olarak 2 ay süreyle 10 bin dakika sesli görüşme hizmetinin de ücretsiz verileceğini söyledi.

Sağlık personellerinin evlerine gidemediğini ve sevdiklerini göremediğini belirten Karaismailoğlu, “Bu nedenle 12 bin 864 saha çalışma ekibine de sevdikleriyle daha rahat konuşabilmeleri, görüntülü sohbet edebilmeleri için 3 ay süreyle 15 GB/ay internet ve 15 bin dakika/ay sesli görüşme hizmeti ek olarak sunulmaya başlayacak. Onlar bizler için insanımız için sevdiklerinden ayrı kaldılar. Elimizden gelen her şeyi de sağlık çalışanlarımız sevdiklerine kavuşabilsin diye seferber etmeye hazırız.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!