Ünlü Haberci Koronaya Yakalandığını Açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NTV muhabiri Korhan Varol sosyal medya hesaplarından, “Adı corona olan virüs tabii ki beni bulacaktı, bekliyordum zaten. Test sonucu pozitif çıktı, hastanede karantinadayım. Arkadaşla bir süre kapışacağız. Görelim bakalım Covid-19 efendi, hangimiz daha güçlü” şeklinde paylaşımda bulundu.

Varol, corona virüsüne yönelik tedbirlere uymayan vatandaşları haber yapmak üzere gittiği İstanbul Arnavutköy’de çekilen fotoğrafı ile ilgili olarak Instagram hesabından paylaşımda bulundu.

ntv muhabiri

Koronavirüs Nedir?

2019 yılı Aralık ayında, Çin’in Wuhan kentinde sebebi anlaşılamayan ve zatürre belirtileri gösteren vakalar görülmeye başlandı. Yapılan araştırmalar sonucu söz konusu zatürre benzeri semptomlar gösteren vakalar ile ilgili olarak tanımlanmamış yeni tip corona virüsü covid-19 ismi verildi.

Hayvanlarda sıklıkla görülebilen bu vakanın insanlara Çin’in Wuhan kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarından yayıldığı düşünülmektedir. Virüsün hayvandan insana geçerek yayılım göstermesi zamanla anlaşılmıştır.

Genel olarak ismi daha önceden çok duyulmamış olan corona virüs, genetikmolarak RNA taşıdığı gibi virüsler arasında en büyük genoma sahip olan virüs çeşitidir. Zarflı bir virüs olan corona virüs, zarfının etrafından dışarıya çıkan diken benzeri çıkıntılara sahiptir.

unlu haberci

Corona virüslere elektron mikroskobunda baktığınızda zarfının etrafından dışarıya çıkan dşken şeklindeki yapıların kraliyet tacı şeklinde görüntü olarak gözlemlendiği anlaşılır. Virüse verilen isim de latincede kraliyet tacı anlamına gelen corona olarak adlandırılmıştır.

Farklı tipleri olan corona virüslerin bazıları sindirim sistemi (gastrointestinal) rahatsızlıklarına neden olurken, bazıları ise solunum sistemi rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Solunum sisteminde rahatsızlık meydana getiren coronavirüsler bazılarında nezle gibi hafif belirtilere neden olurken, bazılarında ise zatürre olacak kadar sonuçlara neden olabilir.

Tüm dünya üzerinde meydana gelen üç salgına bakacak olursak bunlardan ilki yine Çin merkezli olarak 2003 yılında meydan gelen ‘Severe Acute Respiratory Syndrome – Ciddi Akut Solunum Sendromu’ olan SARS coronavirüsüdür.

İkincisi 2012 yılında Suudi Arabistan merkezli ‘Middle East Respiratory Syndrome – Orta Doğu Solunum Sendromu’ olan MERS coronavirüsü salgınıdır. Üçüncüsü ise şuan tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılım gösteren (2019 Novel Coronavirus, 2019 Yeni Coronavirüsü) olan covid-19 salgınıdır. Genel olarak bakıldığında salgın haline gelmiş olan coronavirüslerin tümü ölümlere bile neden olmaktadır.

SARS’ a neden olan virüsün, Asya’da yaşayan bir kedi türü olan Misk (Civet) kedisinden insana bulaşarak yayılım gösterdiği tahmin edebilmektedir. MERS virüsü ise Orta Doğu’da çok yaygın olan deveden insanlara yayılmıştır.

Aynı şekilde covid-19 virüsünün ise 2019 hayvan pazarından alınan yarasaların ya da pangolin isimli egzotik bir hayvanın insanlar tarafından tüketilmesiyle bulaştığı düşünülse de bu bilgi Dünya Sağlık Örgütü tarafından doğrulanmamıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!