“YÜN” Ne Büyük Nimetmiş Meğer

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yün aslında hepimizin bildiği koyun, keçi ve devenin tüylerine verilen isimdir. Asıl olarak bilinen yük ise genellikle koyun yünüdür. Erkek koyun yani koç ile dişi koyunun tüyleri birbirinden farklıdır. Bu demektir ki yünleri de birbirinden farklı yapıdadır.

yun

Dişi koyunun yününün barındırdığı manevi ve maddî hasar diğer yün çeşitlerinde bulunmamaktadır.

Koyunlar çoğunlukla namaz vaktinde uyandıkları için üzerlerine direkt olarak güneş doğmaz. Koyun beslemenin ciddi bir manevi uğur olduğuna inanılır. Bereketlidir… Elinizin bollaşmasını sağladığına inanılır.

KOYUN YÜNÜNÜN FAYDALARI SAY SAY BİTMEZ

1) Koyun yünü sinyal ve radyasyon emer

yun23

Modern çağın getirisi olan ve neredeyse hepimizin hayatının hemen hemen her alanında kullandığı cep telefonu, modem, kumanda gibi elektronik cihazlar radyasyon yayar. Yün ise bu radyasyonu emer ve vücudumuzun zarar görmesine engel olur. Bu nedenle kullandığımız yorgan, yastık ve döşeğin koyun yününden olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü, uyuduğunuz süre zarfında da, cep telefonu ve internet bağlantısı cihazlar sürekli sinyal alır verir. Vücudumuz ve özellikle de beynimiz yayılan bu radyasyondan ciddi zarar görür. Eğer uyurken kullandığınız yastık, yorgan gibi malzemeleriniz koyun yününden yapılmışsa bu zarar en aza iner.

2) Koyun yünü dinlendirici özelliktedir. Ve rahat uyumanızı sağlar.

yun6

Koyun yününden yapılmış yorgan, yastık ve döşek kullanırsanız, sabah uyandığınızda dinlenmiş olduğunuzu fark edeceksiniz. Bunun nedeni koyun yününün, vücutta biriken negatif enerjiyi emmesidir. Böylelikle vücudumuzda hissedilen yorgunluk üzerimizden kalkmış olur.

Aslında gün boyunca koyun yününün dinlendirici etkisinden faydalanmak çok kolay. Bunun için evimizde, iş yerimizde, arabamızda koyun yününden yapılmış minder ve postlar kullanabiliriz. Oturacağımız yerin üzerine sermek ve daha sonra oturmanız son derece faydalıdır. Özellikle oturarak çalışanlar için çok faydalıdır. Ofis çalışanları, masa başı iş yapanlar, uzun yol şoförleri buna dikkat etmelidir.

3) Koyun yünü ısıyı dengeler.

yun32

Soğuğu geçirmez ve bu sayede koyun yününden yapılmış ürünler yazın serin, kışın sıcak tutan özelliktedir. Eğer yazın yorgan örtüp uyumak istiyorsanız koyun yününden yapılmış yorganı kullanabilirsiniz. Koyun yünü nefes alıp verme özelliğine sahiptir ve bu nedenle ısıyı tutmaz.

4) Koyun yünü; yağmuru ve suyu çekmez.

Dolayısıyla kolay ıslanmaz, ama ortamda bulunan fazla nemi emer ve nem oranını doğal olarak düzene sokar.

yun5

5) Yün Kolay Kolay Yanmaz.

Ateşe, aleve karşı dirençli ve dayanıklıdır.

6) Alerjik değildir

Alerjik ortamların oluşmasına sebebiyet vermez.

yun42

7) Koyun yünü uzun ömürlüdür.

Yün terletmez, teri emer, ter yapmaz.

9) Ağrıyı azaltır.

Romatizma ağrılarına iyi gelir.

10) Bit, pire, karınca, akrep, yılan ve bir çok haşere yün sevmez.

yun yorgan

11) Yün elektriği iletmez.

Yünden elektrik geçmez, yani yalıtkandır. Çobanların konakladığı kepeneğin içinde yağmur, dolu, kar ve her türlü soğuktan korunurlar. Aynı zamanda kepenek içindeyken yıldırım isabet etmez.

yunyorgan

13) Birçok mikrop ve hastalık mikropları yünden kaçar.

Yalnız yün lifleri içinde “güve” bulunur. Dışarıdan bulaşmazlar. Güveyi yok etmek oldukça zordur. Çoğalmaması için naftalin kullanmak gereklidir. Naftalin kokusunda çoğalamazlar. Sıcak mevsimlerde hareketlenir, soğukta ise hareketsizdirler.

SONUÇ OLARAK

Yün çorap, fanila, gömlek giymeli, yün eldiven takılmalı…
Yün kuşak muhakkak kullanılmalı.
Mevsim fark etmeksizin saf yün kazak giyilmeli.
Saf yün battaniye kullanılmalı…
Sağlığınız için oldukça faydalıdır.

3
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
2
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 1 sene önce

  Bu alerji konusu göreceli zannımca, en sevilen meyve, sebze, çiçeklere karşıda alerjisi olanlar var. Bunlar dahada çeşitlenebilir. Bence yünün kıymeti tartışılmaz, alerjisi olanlar değerli bulmasada olur.

  Cevapla
  • 4 ay önce

   Sen kendınde alerjı varmiştır
   Benım çocukllarımın kaldırdım yün yorganllar hiç rahat yatamazllar hıs ederller hasta olurllar

   Cevapla
 2. 2 sene önce

  Yün alerji yapmaz kısmına katılmıyorum. Lise çağına gelinceye kadar yün yastık yorgan da yattım. Her kış öksürük ve grip olurdum ama şiddetli bir şekilde ve bütün kış devam ederdi.En sonunda hakiki yün halıdan fark ettik. Katlayıp baş ucuma koymuşlardı. Ben o gece öyle kötü bir öksürüğe tutuldum ki grip de cabası. Sonra yün herşeyden uzak durdum ve iyileştim.

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  ASTIM,ALLERJİ OLANLARA YÜN ORTAMDAN UZAK DUR,EVDE YÜN BARINDIRMA DİYORLAR.BUNLAR TUZAK MI YANİ.

 4. 3 sene önce

  Ben kendimi bildim bileli yaz kış yün yastık yorgan döşek kullanırım ve çok şükür yazın bile terlemedim ve hala kullanmaya devam ediyorum şiddetle tavsiye edebilirim.hatta boğazında balgam olupta balgam atamayanlar sabah yorganı boynuna tuttursun inanın en fazla 3 dk sonra balgam atma geregini hissedersiniz

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!