Adı Gitgide Popüler Oluyor Gençlik Aşısı Nedir Faydaları Nelerdir?

Estetik operasyonlar, uzun süredir revaçta olan ve gittikçe popülerlik kazanan bir süreç. Fakat, geçtiğimiz yılların da birikimiyle kişi artık gençleşmek değil; aksine sahip olduğu genç görünümü korumak istiyor. Bunun nedeni de mevcut görünüşü korumanın daha kolay olması. Son dönemde revaçta olan yöntemlerin arasında ise gençlik aşısı var.

Gençlik aşısı yöntemini daha önce duymuş muydunuz? Gençlik aşısının nasıl uygulandığı ve nelere etkidiğini anlatan Uzm. Dr. Nidal Baraş’ın anlattıklarını sizler için derledik.

Gençlik aşısı nedir?

gençlik aşısı nedir

Gençlik aşısının içerdiği hyaluronik asit, vücutta doğal olarak bulunur. Gençlik aşısının içerisinde çapraz bağ içermeyen ve hacim kaplamayan çapraz bağsız saf hyaluronik asit bulunur.

Gençlik aşısı herhangi bir protein içermez ve organiktir. Bu sayede de herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Otuz beş yaşını geçen bireylerin cildinde hyaluronik asit miktarı hızla azalır ve bu da vücutta nem kaybına neden olur.

Gençlik aşısının uygulanma yöntemi

gençlik aşısı uygulanışı

Gençlik aşısını uygulamak istiyorsanız; yirmili yaşlarınızın başı uygundur. Bu süreden sonraki her yaş dönemi için de uygulanabilir. Fakat, uzmanlar 30 yaş itibariyle uygulanma gerektiğini söylüyor. Aşıyı yalnızca yüz bölgenize değil; dekolte kısmına ve ellerinize de uygulayabilirsiniz. Aşı uygulanmadan önce, aşının uygulanacağı bölge anestezi etkisi olan bir krem ile uyuşturulur. Böylece uygulama sırasında kişi konforundan ödün vermez. Sonrasında ise aşının uygulanması küçük iğnelerle yapılır.

Uygulama ortalama 20 dakika sürer. Cildinizin tipine bağlı olarak kaç seans uygulama yapılacağı belirlenir. Böylelikle etkisinin uzun süre kalması sağlanır. Uygulama yapıldıktan altı ay sonra tek seanslık bir işlem uygulanır ve uygulamanın kalıcı olma süresinin uzun olması sağlanır.

Aşının etkileri nelerdir?

gençlik aşısının etkileri

Uygulama yapıldıktan sonraki haftalarda işlemin etkisi görülmeye başlanır. Cilt yavaş yavaş kendine gelir ve cildin nem oranı artmaya başlar. Cildin kollajen üretimi de artar. Böylelikle kırışıklıklar ve mimiklerden kaynaklı çizgiler de ortadan kaybolur.

Uygulama sonrasında ciltte görülen ufak kızarıklıklar ve şişlikler normaldir.

Dikkat etmeniz gereken şey ise, bu etkilerin birkaç gün içerisinde geçip geçmediğidir. İstenilen etkiye ulaşıldığında oldukça doğal bir görünüm elde edilir. Uygulama yaptırdığınızı bilmeyen kişilerin anlaması neredeyse imkansızdır.