Anne ve Babaların Farkında Olmadan Çocuklarına Zarar Verdiği 11 Konu

anne ve babaların 11 hatası

Anne ve Babalar çocuklarına çoğu zaman karışmaz, onları üzmemek için birçok konuda sessiz kalırlar. Bugün sizler için çocuklarınızın zararına olabilecek 11 konuyu derledik. Bu 11 konuda çocuklarınızı uyarmazsanız ileriki yaşlarda onların sağlığı tehlikeye girebilir.

Çocuklar ev dışında oynayacakları zaman, ebeveynler çocuklarına karşı aşırı korumacı olabiliyor. Fakat oyun alanı gibi çocuklar için yapılmış ve güvenli görülen yerlerde gizli tehlikeler de bulunabilir.

Bilgecafe ekibi olarak, güvenli görünen fakat bir o kadar da risk barındıran tüm bu olayların bir listesini hazırladık. Ancak gerçek hayatta çocuğunuz için potansiyel tehlikeler olabilir. Bu liste sayesinde dikkat etmeniz gereken hususlara tekrar göz gezdirebilirsiniz.

1. Tehlikeli sporlar yapmalarını sağlamak

skolyoz omurga

Spor yapmanın çocuklar için sayısız avantajı vardır. Fakat onlar için potansiyel tehlikeler yaratabilecek belirli bir spor listesi de var. Adli patolog Dr. Bennet Omalu’nun önerdiği ve kaçınılması gereken Amerikan futbolu, buz hokeyi, karma dövüş sanatları, boks, güreş ve rugby’dir. Bu sporlar sırasında, beyin bilimcilere göre bir çocuk beyin hasarı tehlikesi olan sayısız darbe alabilir.

Ayrıca, bu tarz yüksek efor gerektiren aktiviteler omurganın belirgin şekilde sıkışmasına ve sırtın aşırı gerilmesine bağlı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu sporlara tekrar tekrar katılım, zamanla skolyozu şiddetlendirebilir. Çömelme, baş üzerinde ağırlık kaldırma, sert inişler ve uzun mesafeli koşulardan kaçınılmalıdır.

2. W pozisyonunda oturmalarını sağlamak

w pozisyonunda oturmak

W pozisyonu, çocuklar zeminde oynarken özellikle kendileri için rahat olduğunu düşündüklerinden seçtikleri bir oturma şeklidir. Doktorlar ebeveynlere küçük çocuklarının bu şekilde oturmalarına izin vermemelerini tavsiye etmektedir.

Avni Trivedi, bu pozisyonun bir çocuğun bacak eklemlerindeki ve kalça kemiklerindeki gelişimini son derece etkileyebileceğini, gövde kaslarını zayıflatacağını ve sırtlarına, boyunlarına fazla baskı uygulayabileceğini röportaj sırasında belirtti.

3. Tablet kullanımına izin verilmesi (özellikle küçük çocuklar için)

cocuklarda tablet kullanimi e1568032320711

Küçük çocuklar, ekranların önünde, özellikle de en sevdikleri olan tablette daha fazla zaman geçiriyor. Doktorlar, ebeveynleri bu ekranların yaydığı zararlı ışık nedeniyle “ekran süresini” mümkün olduğunca azaltmaları konusunda uyarıyor.

Mavi ışığa aşırı maruz kalmanın ortak belirtileri baş ağrısı, boyun ve omuz ağrısı, kuru veya tahriş olmuş gözlerdir, fakat aynı zamanda dikkat süresinin azalması, kötü davranış ve sinirlilik gibi psikolojik belirtileri de bulunmaktadır. Ayrıca uyku ve uyanma döngüsünü etkileyerek yorgun ve bitkin hissetmelerini sağlar.

4. Kucağınızda aşağı kaymalarını sağlamak

salincakta birlikte kaymak

Çoğu ebeveyn, küçük çocuklarıyla oyun alanındayken çocuklarının kucağında kaymanın daha güvenli olduğunu düşünüyor. Aslında bu, çocuklarda bacak kırılmalarına neden olabilecek son derece gizli bir oyun alanı tehlikesidir.

Çocuk doktoru Dr. Diane Arnaout’un açıkladığı gibi, ebeveynin ağırlığı, daha hızlı inmeyi sağlar; böylece çocuğun ayakkabısının veya kolunun herhangi bir bölümünün kaymadan ayrılması durumunda, bacak ya da kolu kırılabilir.

5. Chubby Bunny oyununu çocuklarınızla oynamak

Chubby Bunny

Ülkemizde pek yaygın olmasa da yeni nesil çocukların Dünya trendini takip ettiğini düşündüğümüzde bu maddeyi de bilmenizi istedik. Chubby Bunny, çocukların genellikle ebeveynleri ile yaptıkları ve popüler bir şekilde “lokma tavşan” ifadesini mümkün olduğunca açık bir şekilde söylerken lokumlarını ağızlarında bırakmaları gereken bir meydan okumadır.

Çocuklar ekstra eğlenceli ve lezzetli bulsalar bile, oyun bittikten sonra en sevdikleri tatlıyı tüketebildikleri için, bu tehlikeli bir meydan okuma ve birkaç boğulma olayı meydana geldi.

6. Sandalyede ayakta durmak

sandalyenin ustunde durmasi

Özellikle küçük çocuklar arasında, çocukların yaralanmalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Çocuklar durdurulamaz ve genellikle sandalyeler dahil her şeye tırmanmak isterler. Özellikle yüksek sandalyelerden düşmek kafa travması ve sarsıntının ana nedenidir.

Uzmanlar ebeveynlere çocuklarını yemek sandalyelerine bağlamalarını, ayağa kalkmalarına izin vermemelerini ve ayrıca onları her zaman denetlemelerini tavsiye eder, çünkü her zaman çocuğun masadan kalkıp sandalyelerini devirme olasılığı vardır.

7. Çamurda oynamak

camurda oynamak e1568032587742

Çocuklar açık havada oynamaya bayılırlar. Dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurulması gereken şey, nerede oyun oynadıkları. Çünkü kazı yapmak ve çamurla oynamak, çocuklar için son derece zararlı olabilir. Başlıca sebep sağlıkları üzerindeki tehlikeli etkilerdir.

Evlerdeki kurşun boya yasaklanmış olsa da, ahır, garaj ve eski konutlar gibi kurşun boyanın soyulması gereken yerler hala var. Bu yerlerin yakınında bulunan avlularda kurşun bulunduğundan çocuklar çıplak toprağa maruz kalabilir. Kurşun, beyin hasarına ve yaşam boyu sorunlara neden olabilecek zehirli bir metaldir.

8. Trambolinde Zıplamak

Trambolinde atlamak

Birçok ebeveyn bahçelerinde hem küçük hem de büyük trambolinler kurup çocuklarının oynamasını izliyor. Bu görünüşte komik ve masum atlama aleti çocuklara ciddi şekilde zarar verebilir.

Amerikan Pediatri Akademisi’nin talimatlarına göre, trambolinler küçük çocuklu hiçbir evde olmamalıdır. Bunun sebebi, atlamaktan kaynaklanan yaralanmaların çok sık meydana gelmesi ve kırık kemikler, kafa yaralanmaları, beyin sarsıntısı veya kalıcı beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilecek daha sert travmaları içermesidir.

9. Çimleri onlarla birlikte biçmek

çocukların çim biçmesi

Çim biçme makinelerini itmek ve sürmek, ağır ve son derece tehlikelidir. ,Muhtemelen yaklaşmak ve nasıl çalıştığını görmek isteyen genç bir çocuğa kolayca zarar verebilir. Çocuğun babasının kucağından düşmesi ve ağır makinenin altında sıkışan çocukların yaralanması, kesilmiş çimlerden göz yaralanmasına neden olan vakalar mevcut. Çocuğunuzun etrafında olmasını isteyeceğiniz bir şey değil.

10. Parkta oyun alanlarındaki oyuncaklara tırmanmak

tırmanmak

Oyun alanları çocuklar ve ebeveynlerin en sevdiği yer olsa da, çocukların güvenli bir şekilde eve dönmeleri için sürekli denetim gereklidir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, oyun alanında yaralanan ve bazıları ölümcül olan 200.000’den fazla çocuk vakası, yalnızca ABD’de her yıl acilde sona ermektedir. Bunların çoğu tırmanmadan kaynaklanır. Eğlenceli ve atletik görünse de, düşme ve ağır yaralanmaların en sık nedenlerinden birini tırmanmak.

11. Kasksız bisiklet sürmek

kasksız bisiklet

Bisiklete binmenin çocuklara en sevdiği etkinliklerden biri olması şaşırtıcı değil, çünkü onlara tam anlamıyla ne istediklerini bağımsızlık, özgürlük ve eğlence hissi veriyor. Bununla birlikte, özellikle küçük çocuklar için, sorumsuzca bisiklet sürmek tehlikeli olabilir.

Yetişkinler için geçerli olan elbette çocuklar için de geçerlidir. Kask takmak, düşme durumunda kafayı koruduğundan bir numaralı güvenlik kuralıdır. Kaskı takmak beyin hasarını ve ciddi travmayı önleyebilir. Bisiklete binmek harika bir aile aktivitesi olabilir, bu yüzden iyi bir örnek olun ve kaskınızı takıp onlarla birlikte gidin.