Bu Yöntem Sayesinde Kelek Karpuz Seçmeye Son

kelek karpuz seçmeye son

Bu sıcak havaların vazgeçilmezi olan bir meyve söyleyin desek eminiz ki herkes karpuz diyecektir. 🙂 Özenle seçilmiş ve itinayla kesilerek dolaba soğuyunca tüketilmek üzere kaldırılmış bir karpuzun yerini çok az şey tutar.

Ancak bazen karpuz seçmek gerçekten zor bir iş olabiliyor. Tam mevsiminde harika bir karpuz seçebilecek iken içi geçmiş bir karpuz tüm keyfinizi kaçırabilir. Bunun önüne geçmek için bu içeriğimizde sizlere karpuz seçmenin püf noktalarını anlatıyoruz.

karpuz nasıl seçilir

Karpuzun dibi ne kadar sarımtırak olursa, karpuz o kadar tatlı olacaktır. Alt kısmının beyaz değil, sarı olmasına dikkat edin.

Karpuzun üzerinde ne kadar çok leke ve çizgi varsa bu o karpuzun bol miktarda arı tarafından ziyaret edildiğini gösterir. Unutmayın! Bol arı ziyareti ekstra tatlı bir karpuz demektir. Benekli ve kahverengi çizgili karpuzlar önceliğiniz olsun!

Bir diğer önemli konu da karpuzun şeklidir. Eğer karpuz uzunsa bol sulu, yuvarlak ise tatlı olur.

kelek karpuzu anlamak

Karpuz seçerken büyüklüğü önemli bir faktör değildir. Fazla para verip yiyemeyeceğiniz bir karpuzu almanıza gerek yok. Karpuzu elinize alın ve tartın. Eğer küçük olmasına rağmen ağırsa tadı yerinde olacaktır. Hafif karpuzların kötü olma ihtimali çok daha yüksektir.

Sap da önemli bir konudur. Karpuzun sapının kahverengi, sarı arası bir rengi olmasına ve kurumuş olmasına dikkat edin. Kuru saplı karpuzlar zamanında, yeşil ve açık sarı olanlar erken toplanmıştır.