Çamaşır Makinesinin Ömrünü Uzatmak İçin Bu Hataları Yapmayın

Çamaşır makinenizin eskisi kadar temiz yıkamadığını mı düşünüyorsunuz? Bunun nedeni çamaşır makinenizin eskimesi değil de sizin kullanım hatalarınız olabilir. Peki bunlar neler olabilir? İşte çamaşır makinenizi kullanırken yaptığınız hatalar…

-------- Sponsorlu --------

Çok fazla giysi yıkamak

Çamaşır makinenizi aldığınız zaman dikkat etmeniz gereken nokta; hangi programın ne kadar kapasitede çamaşır yıkayabileceği olmalıdır. Mesela, pamuklu çamaşırlar için 7 kg yıkama kapasitesi varken, hassas yıkama için kapasite 3 kg olabilir. Eğer çamaşır makinenizin kullanım koşullarına dikkat ederseniz hem çamaşır makinenizin ömrü uzar hem de çamaşırlarınız tertemiz olur.

Gereğinden fazla deterjan kullanmak

fazla deterjan

Daha fazla deterjan eklemenin yıkama esnasında daha etkili temizleme yapacağına yönelik birtakım yanlış düşünceler vardır. Kullandığınız deterjanın miktarı artarsa giysilerinizde yıpranma ve aşınmaya yol açabilir. Ayrıca bu durum makinenize de zarar verir. Soğuk yıkamanın yapıldığı durumlarda ise bu durum daha vahimdir. Çünkü soğuk yıkama durumunda fazla deterjan, çamaşırlarınızda deterjan kalıntılarının kalmasına ve makinede tıkanıklığa yol açabilir.

Soğuk su kullanmak

soğuk su kullanmak

Yalnızca narin giysileriniz için soğuk yıkama önerilir. Soğuk yıkama yaptıktan sonra makinenizi boş durumda bir defa sıcak su ile çalıştırmanız önerilir.

-------- Sponsorlu --------

Yıkanan çamaşırları makinede bırakmak

Yıkanmış çamaşırların makinede bekletilmesi sonucunda makinenin körük kısmında küfler oluşmaya başlar. Hem kötü kokuya hem de makinenin düzgün çalışmamasına neden olur. Bu yüzden çamaşırlarınızı makineden bekletmeden almalı ve makinenin lastik kısmını kuru bir bezle silmelisiniz. Ayrıca deterjan bölümünü de kurutmanız gerekir.

Yıkama filtresi kullanmamak

Çamaşır makinenizde yıkadığınız boncuk ya da pul içeren giysiler makinenize zarar verir. Kancası, kopçası ya da bu tarz aparatları olan giysilerinizi makineye yıkama filtresi ile birlikte atmalısınız.

Makinenin temizliğini yapmamak

çamaşır makinesi temizliği

Çamaşır makinenizin ilk günkü gibi çalışmasını istiyorsanız belirli aralıklarla makinenizi temizlemeniz gerekir. Bu temizlik; makinenin öncelikle boş şekilde çalıştırılmasıyla daha sonra da filtre temizliğinin yapılmasıyla devam eder. En son ise deterjan bölümü temizlenir ve hazır!

Yorumlar

Bizi takip et

Bir insan, bir bilgi ile bambaşka bir insan olabilir.

error: