Camiler, düğün salonları, çay bahçeleri ne zaman açılacak?

Corona virüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerden 5 ayda normale dönülmesi hedefleniyor. Buna göre; Cuma ve vakit namazları 12 Haziran itibariyle cami dışında kılınabilecek.

Nikah salonları haziran ayında, düğün salonları temmuz ayında kademeli bir şekilde faaliyete açılacak. Kara, deniz, tren ve havayolu seferleri mayıs sonunda kısmi olarak başlayacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma yasağı 27 Mayıs’ta tamamen kalkacak. Otel, motel ve pansiyonlar ise 27 Mayıs tarihinden itibaren müşteri kabulüne başlayacak.

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerden Türkiye’nin eylüle kadar normalleşmesi hedeflenirken, çalışma hayatı, sağlık, eğitim, din hizmetleri, savunma, adalet, sanayi, ticaret, turizm, kültür, gıda, tarım, orman, spor, ulaştırma, enerji gibi 18 alanda takvim belirlendi. Bilim Kurulu’nun önerileri ve vaka sayısındaki orana göre kontrollü bir şekilde yapılacak olan 5 aylık plan şu şekilde olacak.

Nikah salonlarının haziran ayında %25’lik doluluk oranıyla açılması planlanırken, düğün salonu, konser salonu, tiyatro ve sinema gösteri merkezlerindeki kısıtlamalar ise temmuz ayında kaldırılacak. Otel, motel, pansiyonlar 27 Mayıs tarihinden itibaren müşteri kabul edebilecek. Kütüphaneler ise haftanın belirli günlerinde hizmet verebilecek.

Önümüzdeki aylarda ulusal ve uluslararası konferans o toplantıların başlatılması planlanırken, Antalya Diplomasi Formu, Büyükelçiler Konferansı, Türk-İngiliz Tatlı Dil Formu, İstanbul Aracılık Konferansı ve NATO toplantılarının gerçekleştirilmesi için ise tarih belirleme çalışmaları yapılıyor.

Yüksek hızlı tren ve konvansiyonel taşıma için bilet satışları ay sonunda başlatılacak olup Ankara İstanbul arasında günde bir sefer yapılması planlanıyor Bulgaristan ve yunanistan sınır kapılarının açılma tarihi ise salgının ülkedeki seyrine göre belirlenecek.

İç hat uçuşları ve dış hat uçuşlarının ise kısmi olarak bu ay sonu başlatılması planlandı.

Turistik amaçlı olta balıkçılığı, gezinti, ticari yat ve ilkel yapılı ahşap gemiler bu ay sonu faaliyete başlayacak olup, Ege adaları ve Yunanistan ile Türkiye limanları arasındaki seferler de başlatılacak. Ayrıca kapasitenin yarısı oranında yolcu taşıma taşıma kısıtlaması uygulamasına da son verilecek.

Öncelikle kapalı görüşlerin başlatılması planlanan cezaevlerinde daha sonra açık görüşte serbest bırakılacak. Adli süreç ise haziran ortalarında işleyişine devam edecek.

12 Haziran’dan itibaren camii dışındaki açık alanlarda cuma namazı kılınabilecek. Vakit namazları da sosyal mesafe, maske ve hijyene ulak şartıyla uygun görülen cami ve mescitlerde 12 Haziran’dan itibaren kılınabilecek. Kuran kursularının 24 Ağustos’ta faaliyete açılacağı bildirilirken 30 Eylül tarihinden itibaren de fiziki mekanları yeterli olan Kur’an kurslarında birebir eğitim yapılmasına izin verilecek ikim ayı da da normal eğitime geçilmesi planlanıyor.

Kuran kursularının 24 Ağustos‘ta faaliyete açılacağı bildirilirken 30 Eylül tarihinden itibaren de fiziki mekanları yeterli olan Kur’an kurslarında birebir eğitim yapılmasına izin verilecek. Ekim ayında da normal eğitime geçilmesi planlanıyor.

Koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler kapsamında terhis işlemi gerçekleştirlemeyen askerlerin haziran ayı başında terhis edilmesi planlanırken, daha sonra askere alım işlemine başlanacak.

Kapalı spor tesisleri ve özel spor tesislerinin de faaliyete geçebilecek iken, gençlik kampları kısıtlı olarak faaliyetlerine devam edebilecek.

Koronavirüs de mücadele kapsamında alınan önlemler arasında bulunan 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasa 27 Mayıs’ta son bulacak.

Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile çay bahçesi, dernek lokalleri, ören yerleri, yüzme havuzu, kaplıca ve spor merkezleri gibi tesislerin 1 Haziran tarihinden itibaren açılması planlanırken, 15 Haziran’dan itibaren mesire yerleri ve piknik alanları kullanılabilecek.

Kamudan başlanır üzere esnek çalışma uygulamaları gözden geçirilerek ikinci adımda kısa çalışma uygulaması kapsam dışı bırakılacak. Salgın nedeniyle kullandırılmayan izinler kullandırılacak. Kreş, anaokulu ve gündüz bakım evleri isteğe bağlı olarak çalışabilecek.

Salgının seyrine göre Pandemi hastaneleri sayısının kademeli olarak azaltılması planlanırken, kısıtlı sayıdaki hastanelerin pandemi hastanesi olarak kullanılmasına devam edilecek. Bu kapsam dışında bırakılan hastanelerde ise normal hasta kabulüne ve işleyişine devam edebilecek. Hastanelerde uygulanan tedbirler kademeli olarak genişletecek. Sağlık personelinin tayin yeri değişiklik uygulamalarının da normale döndürülmesi planlanırken, izinler de kademeli olarak yeniden kullanıma açılacak.

Teknopark şirketleriyle arge ve tasarım merkezlerindeki esnek çalışma saatleri uygulamasının ay sonu itibari ile kaldırılması planlanırken 15 haziranda açılacak. Yine aynı tarihte Tüketici hakem heyetleri toplantılarına başlayacak.

Sağlık Bakanlığı’nca belirlenecek şartlar çerçevesinde hayvan satış yerleri faaliyete geçebilecekken, mevsimlik tarım işçilerinin seyahat izni zorunluğu da kaldırılacak. Gıda işletmelerinde yapılan denetimlerde koronavirus salgını riski de gözününde bulundurulacak.

Yerel yönetimlerin sorumluluk alanındaki bölgelerin dezenfekte işlemleri yıl sonuna kadar bitirilecek. İller Bankası’nın yapmış olduğu ihale çalışmaları faaliyetine devam edecek. Belediyelerin ertelenen borçlarının tahsiline başlanacağı gibi, hazine gayrimenkullerinden alınan kiraların ertelemesi işlemine de son verilecek.

Enerji alanında bakım ve onarım çalışmalarına başlanacak olup, elektrik ve doğalgaz sayaçlarının okunamayacak kıyasen yapıldığı yerlerde uygulamaya son verilmesi planlanıyor.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde telafi eğitiminin Ağustos ayının son haftasında yapılması planlanırken, üniversiteler 15 Haziran’da normal akademik takvimine dönecek.

20 bin yeni öğretmen alımı süreci de 1 Haziran’da başlatılacak.