Diş Sararmasını Önlemenin En Garanti Yolları

Günlük hayatımızda ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmenin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. İnsanlarla geçirdiğiniz zamanın büyük bir bölümünde özellikle karşılıklı diyaloglarda karşı tarafa iyi bir izlenim bırakmanın yolu dişlerimizden geçiyor. Bu yüzden, dişlerimizin her zaman temiz olmasına ve ağzımızın kokmasına dikkat etmeliyiz!

Dişin sararmasının temel nedeni; ağız temizliğini etkili yapamamak ve bu yüzden tüketilen besinlerin diş minesi üzerinde bir plaka oluşturmasıdır. Çoğunlukla insanlar, sabah uyandıktan sonra dişini fırçalar ve günün geri kalanında dişlerini bir daha fırçalamaz.

diş sararması nasıl geçer

Diş sararmasının bir diğer nedeni ise sigara kullanımıdır. Hem sigara içiyor hem de ağız temizliğinize özen göstermiyorsanız dişlerinizde meydana gelen sararmadan şikayet etmemelisiniz!

Çay ve kahve tüketiminiz fazlaysa ve bir de sigara kullanıyorsanız; bir süre sonra dilinizde de renklenme ve tat alma bozukluğu yaşanabilir. Bunların önüne geçmek için ise günlük olarak dil bakımı yapmalısınız.

Eğer dişinizin iç yapısından kaynaklanan bir renklenme ile karşı karşıyaysanız; beyazlatmadan ziyade kompozit ya da porselen laminalar tercih etmelisiniz.

Gereksiz antibiyotik kullanımına da son vermelisiniz. Çünkü diş oluşunu sırasında kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler de dişlerin renklenmesine neden olabiliyor.

Diş etlerinizi koruyacak jeller kullanın!

diş eti jeli kullanın

Beyazlatma işlemini evde kendi başınıza ya da muayehanede doktor tarafından yapılabilmektedir. Önerilen doktorun müdahale etmesidir. 30 dakika içerisinde gerçekleştirilen beyazlatma işlemi sizi oldukça mutlu edecektir! Ayrıca, bu denli uygulamaları doktorunuzun yapması dişlerinizde ya da diş etlerinizde oluşabilecek problemlerin önüne geçer.

Hekiminizin önerdiği ürünleri kullanın!

hekiminizin önerilerini dikkate alın

“Marketlerde satılan ürünlerden hangisini almalıyım?” karmaşasından kurtulmak ve daha sağlıklı dişlere sahip olmak için hekiminizin önerdiği ürünleri kullanmanızda fayda var. Veya aşağıda önerdiğimiz doğal diş macunu tarifini deneyebilirsiniz.

Her ne kadar diş sararmasını önlemek için çeşitli önlemler alsanız da dişlerinizin sararmasını istemiyorsanız düzenli olarak fırçalamalısınız. Diş macunu seçiminde de çok hassas davranmalısınız. En çok reklamı yapılan en iyidir mantığını bir kenara bırakıp diş etlerimize ve diş minelerimize zarar vermeyen organik/bitkisel diş macunları tercih edebilirsiniz.

Doğal Diş Macunu Tarifi

doğal diş macunu tarifi

Dişleriniz beyaz görünsün aynı zamanda sağlıklı olsun istiyorsanız bu önereceğimiz tarifi uygulayarak doğal diş macununuzu elde edebilirsiniz. Bu macun sayesinde dişlerinize hazır ürünlerin kimyasalları değmemiş olacak. Evde hazırlayabildiğiniz için malzemelerin doğallığından da emin olabileceksiniz.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı soğuk preslenmiş organik Hindistan cevizi yağı
 • 4 yemek kaşığı bentonit kili (aktarlarda bulunabilir)
 • 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
 • 2 yemek kaşığı ksilitol (internette veya aktarda bulunabilir)
 • 2 kapsül FOS probiyotikler (Fruktooligosakkaritler)
 • 2 kapsül spor tabanlı probiyotik
 • 1/2 çay kaşığı kakao tozu
 • 1 1/2 çay kaşığı zencefil tozu
 • 1/2 çay kaşığı tarçın
 • 1/2 çay kaşığı E vitamini yağı
 • 4 yemek kaşığı distile veya filtrelenmiş su

Yukarıdaki malzemeleri bir kere temin ettikten sonra aynı malzemelerle birçok kez diş macunu yapabilirsiniz.