Evinizdeki Her Alanı Verimli Kullanmanın Yolları

ev fikirleri

Eğer eviniz küçük ise, eşyalarınızı yerleştirecek alan bulmakta sıkıntı yaşarsınız. Hem ferah bir yaşam alanı oluşturmak, hem de tüm eşyalarımızı düzenli bir şekilde yerleştirmek isteriz. Ancak eninde sonunda sürekli kullanmadığımız birçok eşyadan kurtulmak zorunda kalırız.

Bilge Cafe evinizdeki mevcut alandan maksimum şekilde faydalanmanın yollarını açıklıyor. En sonda sizler için özel olarak hazırladığımız bir ekstra madde var. Bu yazımızı sonuna kadar okuyun ve evinizdeki her alanı en verimli şekilde kullanmanın yollarını öğrenin.

Kıyafetler için yeterli alan yok

vestiyer

Elbise dolabınız odanızda çok büyük bir alan kaplamamalı. Bu sebeple eğer odanız küçük ise elbise dolabınız da küçük olmak zorunda. Peki çok beğenerek satın aldığımız kıyafetlerimizi nasıl saklayacağız?

Çözüm: Vestiyer

En küçük dairelerde bile elbise dolabından fazla yer kaplamayacak bir vestiyer oluşturmak için gerekli alan bulunur. Ayrıca dar bir elbise dolabından ziyade, içinde aradıklarınızı bulmak da oldukça kolay olacaktır. Normal şartlarda kullanamayacağınız odanın kolonlar sebebiyle daralmış kısmını raylar ve askılık demirleriyle donatarak içine bir sürü kıyafet alabilecek harika bir vestiyer yaratabilirsiniz. Hatta yaratıcılığınızı göstererek büyük kayan kapılar veya aynalar yerleştirerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

kapı üstü dolap

Çözüm: Kapı üstü dolabı.

Yer probleminizi çözebilecek bir diğer yöntem ise boş duran kapı üzerlerini dolap haline getirmektir.

açık dolap

Çözüm: Açık Depolama Sistemleri.

Eğer ki odanızda köklü değişiklikler yapmak için alana sahip değilseniz ancak yine de bazı değişikliklere ihtiyacınız varsa, dolap kapakları yerine perde kullanarak kendinize elbise dolapları yapabilirsiniz. Sade bir kumaş kullanarak görseldeki gibi oldukça hoş dolaplar yaratmak sizin elinizde.

kayan raflar

Çözüm: Mutfak için kayan üniteler.

Duvarlarınızın içinden çıkan çekmeceler işinizi ne kadar kolaylaştırır düşünebiliyor musunuz? Hem boş olarak duran alanlarınızdan faydalanırsınız hem de her türlü tezgah dağınıklığından kurtulmuş olursunuz.

Yastık ve yorgan saklama sorunsalı

sandıklar

Küçük bir dairede yaşıyorsanız kışlık yorganlar ve ekstra yastıkları koyacak yer bulmakta sorun yaşıyorsunuz demektir. Ayrıca, kışlık montlar, spor eşyaları gibi çok yer kaplayan ve az kullanılan şeyler oldukça sıkıntı yaratır.

Çözüm: Sandıklar.

Eğer ki yatağınız kayrola dediğimiz bazasız ise, altlarına kendi ellerinizle yapabileceğiniz sandıklardan büyüklüğüne göre 2 veya üç tane yerleştirebilir ve depolama alanı sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

zemin yükseltme

Çözüm: Yükseltilmiş zemin ve gizli dolaplar.

Tamamen boş görünen odanızın aslında birçok eşya ile dolu olması harika olmaz mıydı? Evinizdeki bir odanın zeminini yükselterek alt kısmını dolaplar ile donatmayı düşündünüz mü? Hatta işi biraz daha abartıp kullanmadığınız zamanlarda yatağınızı bile bu alana koyabileceğiniz aklınıza gelmiş miydi?

Ütü yapacak alan bulmak imkansız mı?

tü rafı

Ütü masasını sürekli açıp kapatmaktan sıkıldınız değil mi? Kapı arkalarına yerleştirdiğiniz ütü masaları devamlı düşüyor ve size sıkıntı yaratıyor olmalı.

Çözüm: Dolaba bağlı bir ütü masası

Elbise dolabınızın kapağınıza yerleştirilmiş bir ütü masası ile tüm problemleriniz kökünden çözülmüş olacak.

Kapınızın hemen yanındaki sehpanın üzeri faturalar, telefon şarjı, anahtarlar gibi bir sürü eşya ile dolu değil mi? Eğer ki kapınızın yanında böyle bir sehpanız yok ise bu tip şeyler oturma odanızı işgal ediyordur.

sepetler

Çözüm: Kapı girişine asabileceğiniz sepetler.

Bu yöntem sayesinde her sepet için bir işlev belirleyerek tüm karışıklıktan kurtulabilir ve düzenli evinizin keyfini sürebilirsiniz.

Bitkiler

Evde çiçek yetiştirmek etrafa toprak saçılmasına ve saksıların fazla alan kaplamasına sebep olur.

Çözüm: Duvarlara saksıları asmak!

Duvarlara birbirinden şık ağaç merdivenler yaparak çiçeklerinize büyüme alanları sağlayabilir ve harika bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kitaplar için yeterli alan olmaması

Büyük bir kitaplık edinmek için yeterli alanınız yoksa muhtemelen sahip olduğunuz kitaplar ortalıkta gezinmektedir. Hem kötü bir görüntü oluşturur hem de kitaplarınızın daha çabuk eskimesine sebep olur.

kitaplık

Çözüm: Raflar

Odanızın bir köşesine raflar yaparak ihtiyacınız olan tüm rafları elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Koyu tonlardan kaçınmak her zaman iyi bir fikirdir.

Ne kadar az koyu tonlar kullanırsanız, daireniz o kadar ferah görünür. Bahsettiğimiz yöntemleri de uygulayarak evinizi harika bir yuva haline getirmek istemez miydiniz?

Çözüm: Mat renkler

Koyu renkleri seviyorsanız ve illa kullanmak istiyorsanız kullandığınız renk tonunun mutlaka mat olmasına ve odanın sadece küçük bir kısmını bu renk boyamaya özen gösterin. Böylece daireniz oldukça ferah görünecektir.

Bonus: Odanın üzerine yatak odası yerleştirmek!

iki katlı oda

Tavanınız biraz olsun yüksek ise, odanızın üst kısmına basit bir merdiven ve ahşap kullanarak harika bir misafir yatağı veya kendinize yatak odası oluşturarak alandan ciddi şekilde tasarruf edebilirsiniz.

Sizin en beğendiğiniz yöntem hangisi? Fikirlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin!