Hava Alanında Valizlerinize Nasıl Davrandıklarını Biliyor musunuz?

böyle davranıyorlar

Bir twitter kullanıcısı hava alanında bir görevlinin bagajların yerini değiştirirken fotoğraflarını ve videosunu paylaştı. Valizimdeki bütün kırılacak eşyaların paramparça olmasının sebebini artık biliyorum başlığıyla paylaştığı twitte, bir görevlinin valizleri bir banttan alıp diğer banda fırlatışı açıkça görülüyor.

Valizleri banttan alıp diğer alana koymakla görevli olan çalışan her valizi fırlatırken bu oldukça normal bir durum gibi davranıyordu. Video tam 300,000 izlenme ve 550 yorum ile twitterda en çok konuşulan konular arasına girdi. Diğer twitter kullanıcıları valizlerine bu şekilde davranıldığını görünce oldukça sinirlendiler ve hava yolu şirketlerine ve çalışanların umursamaz tutumlarına karşı olan hoşnutsuzluklarını belirttiler.

Bu yorumlardan biri; “ Valizlerimizi uçağa verirken bizlerden aldıkları ekstra 25 dolar gerçekten bu muamele için mi?”şeklindeydi.

Videoyu görenler tabi ki de yalnızca yolcular değildi. Aynı zamanda, videoyu izleyen bir hava yolu çalışanı da hiçbir hava yolu çalışanının kasıtlı olarak bir valize zarar vermeyeceğini, ancak valizleri diğer banda aktarmak için verilen sürenin, valiz sayısı ile doğru orantılı artmadığını ve bu sebeple çok kısa sürede çok fazla valiz yüklemek zorunda oldukları için bazen bu tip bir uygulamanın yapılmak zorunda olduğunu söyledi.

Video yüz binlerce kez izlendikten sonra, hava yolu şirketi videoyu paylaşan kullanıcıya ulaşarak bu görüntü sebebiyle ne kadar mahcup olduklarını ve gerekli prosedürlerin hemen uygulanacağını belirten bir açıklama yaptılar ve teşekkür ettiler.

Hava yolu şirketi valizlere davranış biçiminin kesinlikle kabul edilemeyeceğini ve bu durumun yaşanmasının onları çok üzdüğünü belirtti. Çalışan kişiye anında ulaşıldı ve gerekli uyarılar yapıldı. Ayrıca, hava yolu şirketi bu videoyu hava yolu çalışanlarının eğitimlerinde kullanılmak üzere saklamaya bile karar verdi.

Ne yazık ki, valizlere yapılan bu muamele ilk defa yaşanmıyor ve ne yazık ki son da olmayacak. Geçmişte İbiza hava alanında valizleri tekmeleyen, fırlatan veya aracıyla giderken valizi sürükleyen çalışanlar görüntülenmişti.

Ayrıca Mart ayında başka bir çalışan üzerinde kırılacak eşya var yazan valizi tekmelerken ve yanlış pozisyonda banda yüklerken görüntülenmişti. Valizlerin en son vardığı noktada bir sepetin içine alınarak uçağa götürülmesi gereken valizlerin teker teker yere çarpmasının videosu da sosyal medyada yüz binlerce izlenmiş, hava yolu şirketi binlerce şikayet mektubu almıştı.

Sizce hava alanlarında sizlerin valizlerine nasıl davranılıyor? Siz hiç böyle bir durum yaşadınız mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!