Hayalinizdeki Karavanı Yapmışlar, Lüks Evlere Taş Çıkartıyor

VisionVenture, 2025 senesine kadar üretimi planlanan karavan benzeri araçların ne özellikte olacağını göstermek için hazırlanan konsept bir araç. Bu aracın sunduğu imkanlar ise eşsiz… Merak ettiyseniz buyurun evi aratmayan bu aracı inceleyelim.

Reklam

Karavan ve kamyonet üreten Hymer ve kimyasal ürün üretimi yapan BASF şirketi, “otomobil ev” konseptini birlikte tasarladı. Mercedes-Benz Sprinter kasasının üzerine inşa edilen bu evi daha yakından inceleyelim.

Aracın üzerinde güneş panelleri ve şişme tavan yer alıyor. Böylelikle üretilecek araçların kendi kendilerine yetmesi isteniyor. Ayrıca aracın iç ve dış yüzeyleri sıcaklığı düzenleyebilen boya ve diğer yapı bileşenlerini içeriyor.

Hymer, kompakt Sprinter yapısının daha ferah ve geniş görünmesi için küçük ev konseptinden yola çıktıklarını belirtiyor. Örnek verecek olursak; tavan lambası, iç aydınlatma ekipmanları ve veranda ışığı gibi birçok aydınlatma aparatının birden fazla amacı var. Ayrıca aracın çatıya doğru çıkan bir merdiveni de var ve bu merdiven yer kaplamaması için portatif olacak şekilde dizayn edilmiş.

BASF, yürüyen ev için 20’den fazla kimyasal madde üretti…

Sürdürülebilirlik odaklı olan Alman kimya şirketi BASF; boya, yüksek performanslı plastik malzemeler ve kayrak kaplamaların da dahil olduğu yirmiden fazla kimyasal madde sağladı.

Yeni konseptte Sprinter’dan kalan bazı parçalar da var…

Üzerinde çok fazla değişiklik yapılan VisionVenture, yapılan tüm değişikliklerden sonra bile Sprinter’dan kalma far, radyatör ızgarası ve kapılar kullanılıyor.

Aracın bazı parçalarının üretiminde 3D baskı kullanıldı…

Tekerlek arkasının panelinin de dahil olduğu birçok parça 3D baskı yöntemiyle üretildi. Daha sonra Hymer, üretilen parçalara “kauçuk benzeri, sağlam” kaplama ekledi.

Aracın boyası modern teknoloji kullanılarak seçildi…

Aracın iç ve dış kısımlarında bulunan boya, arabanın iç yüzey sıcaklığı ve iç ortamı normalden daha serin tutacak şekilde üretildi. Ayrıca aracın içerisinde yalıtım için şişirilebilir bir tavan da mevcut. Çatı, soğuk ya da sıcak hava ile şişebiliyor ve Hymer’e göre kendiliğinden verimi artabilen bir güneş paneli de mevcut.

Çatıya çıkan merdivenin kullanımı çok amaçlı olacak şekilde tasarlandı…

Aracın içerisinde bulunan ve çatıya çıkmak için kullanılan bu merdiven LED aydınlatmaya sahip. Ayrıca merdivenlerin ekstra iç saklama alanı da var.

Aracın içerisi evden farksız…

Araçta elektrikli barbekü, yatak odası, mutfak, ofis alanı, banyo ve oturma odasının olduğu bir veranda bulunuyor.

Banyonun yan duvarı, lavabonun saklanması için açılıp kapanabiliyor…

Lüks araçların adeta vücut bulan hallerinden biri olan VisionVenture ile ilgili edindiğimiz bilgiler şimdilik bu kadar. Bu konunun da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz: Masallardaki Gerçek Evleri Bulduk

Reklam

Yorumlar

error: