Herkesin Yaşamak İsteyeceği 13 İlginç Ev!

enguzel ev

Neredeyse herkes hayallerini süsleyen eve sahip olmak ister, fakat bu rüyaların gerçekleşmesi için herkesin maddi durumu yeterli olmayabilir. Durum her ne olursa olsun bir yolunu bulmak her zaman mümkündür.

Sizin için birbirinden ilginç bu evleri derledik ve sadece ufacık bir alanla dünyaların sığabileceğini göreceksiniz!

13. Broons ailesinin evi, İskoçya

broons

Lairg köyüne yakın Loch Shin’de herkesin merak ettiği bir ev var. 2015 yılının fırtınasından sonra, oranın sakinlerinin Broons ailesi için para topladıkları söylenilmektedir. Bu evde kalabalık bir ailenin yaşadığı söylenilmektedir. Kim bilir? Hayat gizemlerle dolu! 1950 yılında hidroelektrik santral kurulduğundan beri su seviyesi 10 metreye kadar yükselmektedir.

12. Buzdolap ev

buzdolap1

Günümüzde, modern evlerinin bodrum katı bulunmamaktadır. Buzdolabı olarak kullanılan bu binayı yer altına yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Yemek stoklarınızı veya başka şeyleri, içinde uzun süre saklayabileceksiniz.
Yuvarlak Groundfridge düzenli bir sıcaklık sağlamaktadır. Eğer kendi eviniz yoksa, bu binayı yağmurdan korunmanız için de kullanabilirsiniz.

11. Çek Cumhuriyetindeki en küçük ev

en küçük ev

Dünyanın en küçük evlerinden biri Prag’da bulunmaktadır. Binanın toplam cephesi sadece 2,25 metre genişliğindedir. 19. yüzyılda, iki evin arasında inşa edilmiştir ve farklı dönemlerde sanat atölyesi veya bar olarak kullanılırdı. Günümüzdeyse geçit olarak kullanılmaktadır.

10. Ada ev, ABD-Kanada

the thousand island house

ABD ve Kanada sınırında 1,864 ada bulunmaktadır. En büyük adalardan birindeyse sadece 1500 insan yaşamaktadır. Just Room Enough Island’da arka bahçeli tek bir evin olduğunu düşünün! Her adaya iletişimi sağlayan sadece bir tek şirket vardır.

9. Steve Areen’nin evi, Tayland

steeve areen1

Steve’in bu muhteşem evi bir çok mimarın ilham kaynağıdır. Evini organik mango tarlasında inşa etmiştir. Kil tuğlasından oluşan bu ev, Steve’e 9,000 dolara mal olmuştur.

8. Bir metre karelik ev

1m1

Dünyanın en küçük evi, Berlin’de yaşayan Van Bo Le-Mentzel tarafından inşa edilmiştir. Ev 1 metre kare büyüklüğünde olsa bile, kapısı, penceresi ve sandalyesi var. Bu küçük evin ağırlığı sadece 40,8 kilodur. Ayrıca kendi tekerlekleri de vardır.

7. Snowboardcuların ekolojik evi

snowboard1

Snowboardcu Mike Basich, dağların arasında 23 metre karelik bir ev inşa etmiştir. Bu evi inşa etmek için sadece ekolojik malzemeler kullanmıştır. Isıtma ve ışık sistemi güneş piliyle çalışmaktadır.

snowboard2

Ayrıca, arkadaşının yardımıyla, Mike seyahat için bir ev daha inşa etmiştir.

6. Katlanabilir evler, Hollanda

foldable1

Kendine özgün bu ev Heijmans tarafından inşa edilmiştir. İnanılması biraz zor ama bu evi sadece bir gün içinde kurabilirsiniz! Evin içinde mutfak, oturma odası, yatak odası bulunmaktadır. Ayrıca bonus olarak hintkamışlı mobilyalar da vardır.

5. Jumbo jet otel, Kosta Rika

costa rica1

Görünüşü pek öyle göstermese de bu otel aslında eski bir Jumbo jettir. Kosta Rika’da yaşayan bir iş adamı bu jeti satın alıp, gölcüğe yerleştirerek mimarların otel inşa etmesini istemiştir.

4. Exbury Egg evi

Mimar Stephen Turner, SPUD Group ve PAD Studio’yla çalışarak, yumurta şeklinde olan ekolojik bir ev inşa etmiştir. Uzunluğu 6 metre ve çapı 2,8 metre olan Exbury Egg, suyun üstüne yerleştirilebilir. Evin içinde duş, fırın ve hamak yatağı da bulunmaktadır. Enerji güneş kaynaklarından elde edilmektedir.

3. Pier House ev, İngiltere

pier house

Convy’de bulunan bu ev, Guiness Rekor Kitaplarında yer almaktadır. Büyüklüğü sade 5,49 metre karedir. 16. yüzyıldan 20.yüzyıla kadar insanlar tarafından ev olarak kullanılmıştır.. Balıkçı Robert Jones, alçak tavanı yüzünden, bu evde yaşayan son kişiydi. Günümüzde, Jones’un torunlarına ait olan bu ev, müze olarak kullanılmaktadır.

2. Alp Dağlarındaki UFOGEL ekolojik-villa

ufogel1

UFOGEL evi 45 metre kare büyüklüğündedir ve Peter Jungmann tarafından inşa edilmiştir. UFOGEL, UFO (uçan alet anlamına gelen) ve Vogel (bir kuş cinsi) kelimelerinin birleştirilmesidir. Bu muhteşem evi kiralamanız mümkündür!

1. Yürüyen ev

walking house

Bu yürüyen ev, N55 ve Wysing Arts Centre şirketleri tarafından geliştirilmiştir. Bu muhteşem evin toplam büyüklüğü 3,72×3,5×3,5 metredir ve ağırlığı 1,200 kilodur. En fazla 59 kilometre hızında yürüyebildiği için fazla hızlı değildir. Evin enerjisi, rüzgar jeneratörüyle ve güneş piliyle çalışmaktadır. Ayrıca içinde odun sobası da bulunmaktadır.

Yukarıdaki evlerden hangisi sizin için en ilginci olmuştur? Bildiğiniz farklı evler varsa bizimle paylaşmayı unutmayın!