Kadınların Sağlık Sorunları Ve Çözümleri

saglik kadin

Kadınların sağlıklı kalmak ve daha da iyi hissetmeleri için yemeleri ve içmeleri gereken çok farklı bir beslenme dizilimine ihtiyaçları vardır. Araştırmalara göre bazı yiyecek ve içeceklerin kadın sağlığını olumlu yönde ilerletmek gibi özellikleri vardır.

Biz de sizlerin daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak bu yiyecek ve içecekleri araştırdık. İşte kadın sağlığını iyi yönde etkileyen bir kaç yiyecek ve içecek listesi sizlerle…

Metobolizmayı Hızlandırıp Kilo Vermenize Yardımcı Olan Limon Suyu

limon suyu 1

Yaş aldıkça mide asitlerimizde azalma görülür ancak limon suyunun sindirim sistemi üzerindeki etkisi sayesinde bu sorun önlenebilir.Araştırmalar yüzde 30 dan fazla kadının mide asidinden kaynaklı gastrit olduğunu gösteriyor. Limonlar lezzetli oldukları gibi kilo vermede de oldukça yardımcı besin kaynaklarıdır. Özellikle bütün bir limonun yalnızca 12 kalori oluşu limonu cazip kılan özelliklerinden yalnızca biri. Ayrıca açlık hissetiğinizde içtiğiniz limon suyu tokluk hissi vermekte ve kilo vermenizde yardımcı olmakta.Ancak bir limonun içerisinde bulunan C vitamini, önerilen C vitamini seviyesinin yalnızca yüzde 3 ünü sağlamaktadır.

Ayrıca limon asitlerinin içerisinde bulunan narenciye flovonoidleri kanserle mücadele etmekte iltihaplanmayı iyileştirmede yardımcı olmaktadır.

Menstrüel Ağrıları Azaltma Etkisi Gösteren Ahududu Yaprağı Çayı

kramp

Ahududu yaprağı çayı aynı zamanda kadın otu olarak da bilinir.İçerisinde yüksek miktarda bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kadınlar için oldukça sağlıklı bir içecektir. Demir,kalsiyum, potasyum,C,B,A ve E vitaminlerini bünyesinde bulundurur.

İçerdiği yüksek vitamin ve minareller sayesinde uzun zamandır doğum sancılarını,  kramplı PMS ağrılarını ve ağır kanamaları azalttığı bilinmektedir. Vitaminler ve minareller hormonları dengelemeye ve uteris duvarını güçlendirmeye yardımcı olur. Çayınızı tatlandırmak isterseniz içerisine gerçek ahududu parçaları atabilirsiniz.

Menopoz Etkilerini Azaltmak İçin Maca Kökü

maca cayi

Maca, lahana,brokoli ve karnabahar gibi turpgil kökenli bir bitkidir.Maca kökünün kullanımına dair bilgiler çok eskidir ve zamanında mutfakta ve ilaç yapımında kullanılmıştır.Doğurganlığı arttırmada ve hormonları iyileştirme amacıyla kullanıldığı da bilinmektedir.Bitkinin yenilebilen kısmı yeraltında bulunan köküdür. Toz halinde ve birçok renkte bulunabilir.

Maca kökünün, menopozun başlıca etkilerinden olan sıcak basması, ruhsal değişimler ve uykusuzluk gibi bir çok sorunu azalttığı kesinleşmiştir.

Maca kökünüzü beslenme düzeninize çok kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. İster smoothie içine,isterseniz yulaf ezmesine,unlu mamüllerinize ve daha bir çok şeyin içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Brokoli

brokoli

Sağlığınızı kötü etkileyen sorunları çözmede brokoli çok iyi bir yardımcı sebzedir.Bir bardak brokoli içerisinde bulunan vitaminler, kolojen üretimi için gerekli olan miktarın tamamına sahiptirler. Kolojen cilt esnekliği için gereklidir. Brokoli aynı zamanda içerisinde bulundurduğu yüksek A vitamini sayesinde hücre yenilenmesine ve yaşlı hücrelerle yerini değiştiren yeni hücrelerin artmasında yardımcı olur.

Enfeksiyon Tedavileri için Zerdeçal

zerdecal

Zerdeçal, günümüzdeki en faydalı bitrkilerden biridir. Her alanda oldukça faydalı olan zerdeçal çoğu hastalığa doğal şifa olarak gösterilebilir.İçeriğinde fazlaca antioksidan ve antienflamatuar bulundurur. Aynı zamanda antifungali,antibakteriyel ve antiviral aktivitesi olarak da bilinir.Bununla birlikte zerdeçal, kandida mantarına karşı doğal bir çözümdür.

Kas Hareketliliği İçin Kaju Fıstığı

kaju kaslar

Özellikle magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve selenyum açısından zengin olan kaju fıstığı iyi bir mineral deposudur. Kalp kaslarınız için ve kaslarınızın elektriksel hareketi açısından ihtiyaç duyulan mangan ve bakır minerallerini içerir.

Kaju fıstığının içerisinde iyi yağ olarak nitelendirilen yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar kaju fıstığının içerisinde 2 gram doymuş yağ dahil ons başına 12 gram yağ olarak bulunur.Kaju fıstığı diğer fıstık çeşitleriyle karşılıştırıldığında yağ oranı oldukça düşüktür.

Güçlü Saç Kökleri İçin Kinoa

kinoa saclar

Kinoa protein ve lif açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bu besini sadece salataların içerisinde ve pirinç olarak nitelendirilmesi uzmanlar açısından yanlış bir düşüncedir.

İçerisinde bulunan yüksek protein miktarından kaynaklı, saç diplerini besler ve güçlendirir.Aynı zamanda nemli yapısından dolayı saçı nemlendirir ve yumuşak olmasını sağlar.Çevreden gelen kir ve toz gibi maddelere karşı saçı korur.

Kalp Hastalıklarına Karşı Omega 3 Açısından Zengin Yiyecekler

omega3

Somon,ton balığı,alabalık ve sardalye omega 3 asitleri tarafından oldukça zengin olan besin kaynaklarıdır. Bu besinler aynı zamanda bünyelerinde eikosapentaenoik asit, dokosahekssaenoik asit ve EPA asitleri içerirler. Bu asitler anne karnındaki bebeklerin gelişimi , kadınların sağlığı ve kalp krizi riski için oldukça yararlı asitlerdir.Bu besinler dışında, süt,yoğurt ve soya içecekleri gibi besinlerden de omega 3 asitleri alabilirsiniz.

Haftada bir kez bu besinleri tüketmeniz,ihtiyacınız olan protein miktarını almanızda yardımcı olacaktır.