7 Milyar İnsanın Sadece %5’inde Olan Özellikler!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere, her vücudun kendine has özellikleri bulunmaktadır. Hepimiz birbirimizden farklı özelliklere sahibiz, fakat birçoğumuz tamamen farklı ve insanların sadece birkaçında meydana gelen nadir özelliklere sahibiz.

beyin gücü

Bizler bugün Bilge Cafe olarak, bunlardan bazılarını size aktarmak istiyoruz. Bu özelliklerin bazısı kıskanılacak derecede güzel fiziksel özellikler iken, bazılarıysa  kişiye sıkıntı verebilecek derecelerdedir.

Gelin bu hepimizden farklı olan fiziksel özellikleri birlikte inceleyelim.

İnanılmaz Yoğun Kemikler

yoğun kemikler

Bilim adamları, kemik kırılganlığının eşlik ettiği hastalıklara neden olan bileşenleri keşfettiler ve (kemiklerin mineralizasyonundan sorumlu) LRP5 genini incelediler.

Bahsedilen LRP5 mutasyonu, kırılmaya eğilimi neredeyse imkansız  ve yaşlanmaya daha az yatkın olan, vücuda süper yoğun kemikler vermektedir.

Her ne kadar havalı bir özellik gibi görünse de, bu genin dezavantajları vardır. Yaşlı bir hasta, yıpranmış bir eklem için doktordan yardım istediğinde, hastanın aşırı yoğun olan kemikleri doktorun ona yardım etmesine izin vermeyebilir.

“Altın” Kan

altın kan

Bu kan tipi, tam anlamıyla altın değildir, ama benzersiz bir özelliği vardır: Bu kan antijen içermez.

Bu özellik 1961’de keşfedilmiştir ve şu anda Rh-null kanı olan yaklaşık 40 kişi biliyoruz.

Bunların 9’u inanılmaz değerli donörlerdir, çünkü bu kişilerin kanları herhangi bir alıcıya uygundur.

Uzun Palmar Kas

Bu kas, ağaçlara tırmanan atalarımızın “mirası” dır.

Elinizde olup olmadığını kontrol etmek için, elinizi avuç içi düz olacak şekilde bir yüzeye koyun. Küçük parmağınızı, diğer elinizin baş parmağıyla dokunun ve hafifçe kaldırın.

Bileğinizde bir bağ görürseniz, uzun bir palmar kasının sahibisiniz. Eğer bu bağ yok ise endişelenmeyin, çünkü şart olan bir kas değildir.

Genetik Kimerizm

genetik kimerizm

Antik Yunan mitleri, Kimeran’ı, bir aslanın başı ve boynu, bir keçinin gövdesi ve bir yılanın kuyruğu ile bir yaratık olarak tanımlamıştır. İnsan kimerizmi iseek bir DNA dizisidir.

Bazen “mozaik” cilt veya heterokromia şeklinde görünür, ancak çoğu zaman fark edilmeyebilir.

Kimarizm tehlikeli değildir, ancak aile sorunlarına neden olabilir. Bir annenin çocuğunu kaybetmesi gibi bir durum ile karşılaşması mümkün olabilir.

Çift Kirpik Hattı

çift kirpik hattı

Bu “distichiasis” adı verilen nadir bir genetik bozukluktur. “Çift” kirpiklerin en ünlü sahibi Hollywood yıldızı Elizabeth Taylor’dır.

Distikiyazis genellikle herhangi bir rahatsızlık oluşturmaz. Yine de bazı durumlarda, ikinci kirpik sırasının gözün mukoza zarına çok yakın olması tahrişe neden olabilir.

Kulağa Yakın Bir Delik

kulaktaki delik

Bu, fetal gelişim sırasında oluşan, yaklaşık %5 oranında meydana gelen bir konjenital kulak fistülüdür.

Tüm canlı varlıkların atalarının bir zamanlar solungaçları olduğu gerçeğini anımsatan bir atavism olduğu varsayılmaktadır. Bu “delik” genellikle genetik olarak kalıtılır, bir veya iki kulakta da bulunabilir.

Cerrahi olarak düzeltilebilir, ancak bu şekilde yaşam sürdürmek tehlikeli değildir.

Ek Kaburga

ek kaburga

Kadınlarda “aşırı” kaburgalar daha sık görülür.

Bu kaburgalar da servikal omurga bölgesinde yer aldığı için servikal olarak adlandırılır. Boyutları küçük kaburgadan tam kaburgaya  göre değişiklik gösterir.

Çoğu durumda, kişinin sağlığını ve esenliğini etkilemezler, ancak bazen etkileyici boyutlara ulaşırlar ise rahatsızlığa neden olabilirler.

“Görünmez” Renkleri Algılama Yeteneği

Kadınlarda daha yaygın olarak bulunan bir başka özellik de tetrakromasyondur. Bunun anlamı, sıradan insanların yaptıklarından çok daha iyi olanları ayırt etme yeteneğidir.

Bizler, karahindiba rengini sarı olarak tanımlarız. Tetrakromatik bir insan, tüm tonları görecektir. Bu durum X kromozomundaki mutasyonlardan kaynaklanır.

Bu fark, insanların 99 milyona kadar renk görmelerine izin verirken, sıradan bir kişi 1 milyondan fazla bir şey algılamayacaktır.

Normalden Çok Daha Az Uyuma

normalden az uyuma

Bu insanlar, çoğumuzdan iki kat daha hızlı güçlerini geri yükleyebilirler. Bu şanslı kişiler arasında, Margaret Thatcher, Salvador Dali, Winston Churchill ve Nikola Tesla vardır.

Bu durum sadece doğru uyku rejimi ile ilgili değildir. DEC2 geni, düşük uykulu insanlarda bulunan küçük bir mutasyondur. California Üniversitesi’nden bilim adamları, DEC2 mutasyonuna sahip kişilerin aynı görevleri daha kısa sürede yerine getirebileceği sonucuna vardılar.

Kolasterolun İmkansızlığı

kolesterolun imkansızlığı

Kolesterol hakkında endişe duymadan neredeyse her şeyi yiyebilecek çok küçük şanslı insan grubu var. Bu kişilerde kalp hastalığı riski% 90’a kadar azdır.

Bunun nedeni, PCSK9 geninin yeterli çalışma kopyalarına sahip olmamasıdır.

İlaç firmaları bundan yararlanmaya karar vermişler ve PCSK9’u engelleyecek bir ilaç oluşturmaya başlamışlardır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!