Sayılardan Nefret Edenlere Bile İlginç Gelecek Dünya Gerçeklerinin 13 İstatiği

bangili

Çok sayıda sayı, çizelge ve kelime “istatistik” gördüğünüzde ne yaparsınız? Elbette sayısal verileri sevmeyen birçok insan gibi siz de onları görmezden gelebilirsiniz. Ama bugün değil! Çevremizdeki dünya hakkında çok fazla bilgi veren en ilginç istatistiksel gerçeklerden bazılarını topladık. Mesela ABD’de yaklaşık 1.700 kişinin milyoner hale geldiğini biliyor muydunuz?

Bilge Cafe , gezegenimizde olan şeylerle ilgili en ilginç gerçekleri paylaşıyor.

Bangladeş Rusya’dan Daha Fazla Bir Nüfusa Sahiptir

banglades rusya

Bugünkü verilere göre, aslında küçük bir ülke olan Bangladeş’in nüfusunun  , daha büyük bir ülke olan Rusya’nın nüfusundan daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Bangladeş’te, ülke alanı Rusya’nınkinden 116.000 kat daha küçük olmasına rağmen, Bangladeş nüfusu , Rusya nüfusundan 20 milyon kişi daha fazladır.

Ağaçlar, Yıldızlardan Daha Fazla

ağaç

Gökyüzü hangimize uçsuz bucaksız gibi gelmemiştir ki ? Hele o yıldızlar… Sayıları sayamayacağımız kadar fazladır. Ancak istatistiklere  göre , Dünya’da, Samanyolu’nda yıldızların olduğundan daha fazla ağaç var. Bugün yaklaşık 3 trilyon ağaç ve 400 milyar yıldız vardır.

Almanya’nın Nüfusu En Düşük Çocuk Yüzdesine Sahiptir

çocuk

Yurt dışı ülkelerinde sıkça gördüğümüz bir tablodur bu aslında. Evlilik yaşının artması ve kadınların da iş hayatına atılmasıyla birlikte doğum oranları büyük ölçüde azalmış ve bu nedenle genç nüfus oranı da bununla birlikte düşüşe geçmiştir. Bu oran Almanya nüfusunda 0 ila 14 yaş arası çocuk grubunda  sadece% 12’dir,  oysa Kenya’da aynı yaş grubundaki çocuklar, nüfusun% 40’ını oluşturur.

Mary ve James En Popüler İsimlerdir

isim

1917’den 2016’ya kadar, en popüler isimler erkekler için James ve kızlar için Mary idi. Çocuklar arasında, James adında yaklaşık 5 milyon çocuk ve Mary adında 3,5 milyon kız vardı. Ve ilginç bir şekilde, bu isim döneminde Justin çok popüler değildi: Bu isim , 769.098 kişi ile isimler listesinde 38 numara olarak yerleştirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti, “Altın Cumhuriyet” Olarak Bilinir

cin halk

Altın Cumhuriyet ismi rastegele konmamıştır elbette. Ya da bu ismin konma nedeni Çin’in kalabalık nüfusu da değildir. Bunun nedeni, Çin’de başka herhangi bir ülkede olduğundan daha fazla altın bulunmasıdır . Araştırmalar, Çin’de her yıl 440 ton altın çıkardığını bulmuştur.

Son Bin Yıldır, Dünya’nın Nüfusu 22 Kat Büyümüştür

nüfus

Dünya nüfusu 1000 yılından 2000 yılına kadar 22 kattan daha fazla büyüdü. 1000 yılının Temmuz ayında, 275.000.000 insan vardı; bu sayı 2000 yılının Temmuz ayında 6,145,006,989 sayısına kadar çıkmıştır.

Hayatınız Boyunca Dünya Etrafında 4,5 Kez Yürüyebilirsiniz

dunya

Ortalama olarak, bir kişi günde ortalama olarak 7.500 adım yapar. Bu verileri kullanarak, bilim adamları bir insanın yaşamı boyunca 180.000 kilometre yürüyebileceğini hesapladı. Bu, hayatınızda, ekvatorun etrafında 4.5 kez dolaşabileceğiniz anlamına gelir.

ABD’de, İnsanlar Günde 4 Saatten Fazla Televizyon İzliyorlar

abd polonya

Her gün, ABD’deki insanlar zamanlarının 1 / 5’ini (270 dakika) televizyon izliyorlar . Verilere göre Amerika’dan hemen sonra Polonya gelmektedir. Polonya’daki insanlar ise gün içerisineki 264 dakikalarını televizyon başında geçirmektedirler. Eminim ki biz Türklerde bu oran daha fazladır.

Cumartesi Günleri daha Az Çocuk Doğmaktadır

pzartesi

Bilim adamları haftanın hangi günü daha fazla çocuğun doğduğunu araştırdılar ve veriler oluşturdular . Bu verilere göre %12,8 doğum oranıyla Perşembe gününden sonra ,  %11’lik oranla Pazartesi günü gelir. Doğum oranının en az olduğu gün %10 oranıyla Cumartesi günüdür.

 

Danimarkalı Anneler En Çalışkan Kadınlardandır

danimarka

İstatistiklere göre  , Danimarka’daki annelerin% 82’si düzenli olarak çalışmaktadır. Bu oranı sırasıyla Danimarka , İsveç ,Hollanda,Slovenya takip eder. Bu verilere göre en son sırada Yunanistan yer alır. Yunanistan’daki annelerin çalışma oranları %50’den daha azdır.

McDonald’s Saniyede 75 Hamburger Satıyor

hamburger

En popüler fast food restoranlarından biri olan McDonald’s , saniyede yaklaşık 75 hamburger satıyor. Hatta kaç ürün satıldığını ve kaç müşteriye hizmet verildiğini izlemenize yardımcı olabilecek özel bir web sitesine sahipler.Son dönemlerin favori yiyeceği olan hamburgerin bu kadar satmasına çok da şaşmamak gerek.

ABD’de Her Gün 1.700 Kişi Milyoner Oluyor

gun ay yil

Dünyada düşündüğünüzden çok daha fazla milyoner var. ABD’de her gün 1.700 kişi milyoner oluyor. Yayımlanan istatistiklere göre, ABD’de yıllık geliri 1 milyon dolardan fazla olan 8 milyondan daha fazla aile var  ve bu oran herhangi bir mülk veya mücevher içermiyor.

Bu istatistikler size kendinizi nasıl hissettirdi? Bu gerçeklerden hangisi sizi en çok şaşırttı?Lütfen yorumlar kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.