Antep Fıstığı’nın Sağlığımıza 12 Faydası

antep fistigi

Antep fıstığı sağlıklı yağlar, protein ve antioksidan yönünden oldukça zengin bir yiyecektir. Aslında antep fıstığı insanlar tarafından 9000 yıldır tüketilmektedir. Bunun sebebini aşağıdaki faydalı özelliklerini okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

1. Kalp Sağlına Faydalıdır

kalp sağlığına faydalıdır

Yapılan araştırmalar, antep fıstığının içinde kalp dostu yağların olduğunu ve bu sayede kardiyovasküler hastalıkları engellediğini göstermiştir. Antep fıstığı aynı zamanda kötü kolestrolü düşürür ve koroner kalp hastalığı riskini azaltır.

Antep fıstığı ayrıca strese bağlı kan basıncını iyi yönde değiştirir. Kalp hastalıkları için büyük bir risk olan lipoprotein seviyelerini de düşürür. İçerdiği amino asitler sayesinde ayrıca kan damarlarını açar ve kan akışını yükseltir.

2. Şeker Hastalığı Tedavisine Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalarda, tüketimi sonrası glikoz ve insülin seviyelerinde düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca antep fıstığının diyabet hastalarındaki şeker seviyesini düzenleyen peptide 1 seviyesini artırdığı ortaya çıkmıştır.

İran’da yapılan bir araştırmada, tüketiminin, diyabet hastalarında glisemik kontrol, kan basıncı, inflamasyon ve hatta obezite üzerinde olumlu etkileri olabileceği belirtilmektedir.

3.Gut Sağlığını Arttırır

Bu olayı gerçekleştiren, antep fıstığının içindeki liflerdir. Bu lifler sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önler. Fıstıkta bulunan lifler, midenizdeki bakteriler tarafından sindirilir ve prebiyotik olarak davranır.

Bağırsak bakterileri bu lifleri fermente eder ve çeşitli yararları olan kısa zincirli yağ asitleri üretir. Kolon kanserini önler ve genel olarak sindirim sağlığını iyileştirir. Yararlı bir kısa zincirli yağ asidi olan butirat tüketimini ve  bağırsaktaki iyi huylu bakteri sayısını arttırır.

4. İltihaplara Karşı Etkilidir.

iltihaplara karşı etkili

Antep fıstığı, tekli doymamış yağ ve protein bakımından zengindir – tekli doymamış yağ iltihapla savaşırken, protein dayanıklılık yaratır.

Bilim adamları, antep fıstığının güçlü iltihaplanma karşıtı özelliklerinin bize iyi bir tedavi sağlayacağı sonucuna varmışlardır.

5. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Antep fıstığı içindeki lifler uzun süre sizi tok tutabilir ve sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunur. Benzer şekilde antep fıstığının içinde bulunan proteinler doygunluğu azaltır ve iştahı keser.

Araştırmalar, antep fıstığının sizi nasıl fit tutabildiğini göstermektedir. Ayrıca antep fıstığı tüketirken içerdiği yağlar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Zira içerdiği yağlar, tamamen sağlıklı yağlardır.

6. Görme Yetinizi Geliştirir

Antep fıstığı, kabuklu yemişler arasında en yüksek miktarda lütein ve zeaksantin içeren yemiştir. Bu iki madde aynı zamanda gözdeki retinada da mevcut olup bu maddelerin dışarıdan yeteri kadar takviye edilmesi halinde gözlerde oluşan yaşa bağlı dejenerasyonun ve katarakt riskinin önüne geçilir.

Ayrıca antep fıstığı, gözler için hayati bir besin olan çinkoyu da içerir.

7. Beyni Güçlendirir

beyni güçlendirir

Diğer bütün kabuklu yemişlerde olduğu gibi, Antep fıstığı da E vitamini temin etmek için bulunmaz bir nimettir. Bu vitamin ise yaşa bağlı bilişsel zayıflamayı engeller.

Araştırmalar ayrıca antep fıstıkların beyin frekanslarını diğer kabuklu yemişlere göre daha fazla uyarabildiğini göstermiştir. Bu fayda, bilişsel performansı, öğrenmeyi, bilgi saklamayı ve uyku sırasında hızlı göz hareketini geliştirmek için çok önemlidir.

Antep fıstığı yağı ise aynı fındık yağı gibi beyindeki iltihaplanmaları engelleyerek beyin tümörü riskini azaltır.

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Antep fıstığı çinko içerdiğinden bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda bütün kabuklu yemişlerde bulunan B6 vitaminini içerir ve bu vitaminde bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.

9. Cinsel Sağlığı Geliştirir

Antep fıstığının doğurganlığı arttırdığına dair ufak belirtiler mevcut olmakla birlikte bu alandaki çalışmaların az olması antep fıstığının bu konudaki kesin faydasını kanıtlamamaktadır.

Ancak yapılan çalışmalar antep fıstığının afrodizyak etkisi olduğunu göstermektedir. Düzenli olarak her gün bir avuç antep fıstığı yemek, cinsel verimi arttırmaktadır.

10. Östrojen Miktarını Arttırır

Kabuklu yemişler arasında, antep fıstığı en fazla miktarda fitoöstrojen içeren yemiştir. Bu sayede düzenlenmiş bir adet döngüsüne ve ikincil cinsiyet özelliklerine katkıda bulunan östrojen seviyelerini arttırabilir.

11. Hamilelik Sırasında ve Emzirmede Faydalıdır

hamilelik

Antep fıstığı hamilelik sırasında önemli olan birkaç besin maddesinin sağlıklı bir dozunu bir arada bulundurur. Emziren annelere özellikle kolay hazırlanmalarından dolayı fayda sağlayabilirler. Hem zaman kazandırır hem de değerli besinler sunar.

12.Erken Yaşlanma İle Savaşır

Antep fıstığı içindeki E vitamini cildinizi ultraviyole ışınlarının verebileceği zararlardan korur ve erken yaşlanma belirtilerini geciktirir. Antep fıstığındaki bakır, elastin üretimine yardımcı olur, bu da kırışıklıkların oluşumunu önler ve sarkan cildi tedavi eder. B6 vitamini ise genel cilt ve saç sağlığını artırır.