Aşırı Terlemeyi Yok Eden Denenmiş Ve Test Edilmiş Yöntem

Terleme ve vücut kokusuyla mücadele etmek için çeşitli araçlara sahip olmamıza rağmen, bazen – fiziksel aktivite, stres veya ısı sırasında – kollarımızın altında hala ıslak lekelerle mücadele etmek zorundayız ve tabi ki yaydıkları koku gül kokusu gibi değil.

Bilge Cafe, bu sıkıntılı durumlardan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini söyleyecek. Bonus olarak, favori kıyafetlerinizi koltuk altlarındaki sarı lekelerden nasıl kurtaracağınızı öğreneceksiniz.

8. Antibakteriyel El Yıkama

(vücut kokusunu hızla giderir)

Eğer teriniz çoktan kokmaya başladıysa, ancak duş almanız mümkün değilse, koltuk altlarınızı mendillerle dikkatlice temizleyin. Sonra antibakteriyel el yıkaması uygulayın – kokuya neden olan mikropları öldürür.

7. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, mikroplarla savaşan ve gün boyunca hoş olmayan kokuların önlenmesine yardımcı olan bir antiseptiktir. Yarım bardak suya 1 çay kaşığı hidrojen peroksit ekleyin ve bu karışımı sabah koltukaltı cildini kurutmak ve temizlemek için uygulayın.

6. Kabartma Tozu

Eğer sizin için sadece doğal yöntemler kullanmak önemliyse, kabartma tozunu bir ter önleyici olarak deneyebilirsiniz: Sabahları hafif nemli bir cilde uygulayın, sonra fazlalığı silip üzerinizden atın.

Yoğun fiziksel aktivite içeren, sıcak bir gün yaşamayı bekliyorsanız, bu ev yapımı “izotonik”, terlemenizi azalrtmaya yardımcı olacaktır:

  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 litre su

Sabahları bir bardak için. Eğer tek seferde içmekte zorlanırsanız, gün içerisinde, bir bardağı bulacak şekilde, küçük miktar halinde de tüketebilirsiniz.

5. Meşe Kabuğu

Meşe kabuğu eczane ve aktarlarda satılır ve aşırı terleme için etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Duştan sonra koltukaltılarınızı kaynatılmış meşe kabuğuyla ile yıkayabilirsiniz. Alternatif olarak, buz küplerinde dondurabilir ve sabahları cildinizi bunlarla ovabilirsiniz.

Kaynatma Tarifi:

  • 5 kaşık meşe kabuğu
  • 1 litre su

Kabuğu suya ekleyin ve 30 dakika kaynatın. 2 saat boyunca demleyin, sonra süzün.

4. Alunit

Mineral deodorant kristali, geleneksel terleme önleyicilerin doğal bir örneğidir. Kokusu yoktur, giysiler üzerinde iz bırakmaz ve alum (alunit kristalleri) içerir. Bu mineral antiseptik, antibakteriyel ve tonik özelliklere sahiptir. Ayrıca ter bezlerini küçültür ve koku yok eder. Kristali kullanmak için, suyla nemlendirin ve koltuk altlarınızı ovalayın. Gözeneklerinizi tıkamaz ve etkisi 1 ila 2 yıl sürer.

3. Alüminyum Klorür

Eğer terleme çok fazla ise, yüksek oranda alüminyum klorür içeren terleme önleyiciler aranabilir. Sıcak havalarda bile terlemeyi önemli ölçüde azaltırlar.

Pek çok insan alüminyum bileşiklerinin meme kanserini tetiklediğini duymuş olabilir. Ancak herhangi bir araştırma bunu kanıtlayabilmiş değil.

2.  Botoks

Islak koltukaltı sizin için sürekli bir endişe kaynağı ise, botulinum toksin uygulamasına başvurabilirsiniz. Artan terlemenin klinik bir örneği olan hiperhidrozu (aşırı terleme) tedavi etmek için kullanılır. Toksin ter bezlerine giden sinir uyarılarını bloke eder, bu nedenle ter salgılanmaz. Enjeksiyonun etkisi 6 ila 12 ay sürer.

1. Lazer

Terleme önleyiciler fayda etmediğinde, doktorunuza danışıp ilgili sebebi öğrenmeniz gerekir. Eğer tanınız aşırı terleme ise, ter bezleri bir lazerle tedavi edilebilir: bu kalıcı olarak işlevlerini durdurur.

Terleme, vücuttaki ısı düzenlenmesine dahil olduğundan ve gereksiz maddeleri vücuttan çıkardığından dolayı, lazer sadece minor nişasta iyot testi ile tespit edilen artan terleme alanlarına uygulanır.

Aşırı terleme, kalp yetmezliği ve diyabet gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Eğer her zamankinden daha fazla terlemeye başladığınızı fark ederseniz, vakit kaybetmeden bir doktora danışın.

Bonus

Bazen açık renkli giysilerin koltuk altı kısımları terleme yüzünden sarıya döner. Sarı lekeleri çıkarmak için lekerin üzerine diş macunu sürün, biraz kabartma tozu serpin, biraz hidrojen peroksit dökün ve yıkayın.

Yorum Yaz