Ayak Şeklinize Göre Kökeninizi Öğrenin

ayak tipi koken

Ayaklarımız çok bireyseldir, sol ve sağ ayaklarımız aynı değildir. Ayaklarınızın şekli atalarınız veya kişiliğiniz hakkında pek çok şey söyleyebilir. Hatta günlük hayatınızı daha konforlu hale getirmek için ne tür ayakkabı seçmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Hemen ayağınıza bakın ve karşılaştırın bakalım sizin kökeniniz ne çıkacak.

1. Romalı Ayağı

roma ayagi

İlk 3 parmağınız daha uzun ve yaklaşık olarak aynı uzunluktaysa ve diğer ikisi biraz daha kısaysa, Romalı tipi bir ayağa sahipsiniz. Genellikle bu tür ayakların parmak uçları ve ayakları geniştir. Bu ayak tipi köylü ayakları olarak da bilinir.

Bu tip bir ayağa sahipseniz Romalı genleri taşıma olasılığınız yüksektir.

👣 Ayakkabı satın alırken, ayak parmaklarınıza yeterli alan sağlamak için geniş bir şekle sahip olanları tercih edin. Bu sayede birbirlerine baskı yapmamalarını sağlayarak deformasyon ve nasır oluşumunu engellersiniz.

2. Kelt (Tarih öncesi ve İlk Çağ döneminde Avrupa’da yaşayan) Ayağı

kelt ayagi

Bu şekil, genellikle özel bir sıra takip etmeyen farklı uzunluklardaki ayak parmaklarıyla karakterize edilir. Kelt ayakları tipik olarak büyük kısa büyük ayak parmakları olan dikdörtgen bir şekle sahiptir, ikinci ayak parmakları en uzundur ve küçük ayak parmakları dördüncü ayak parmaklarından biraz daha uzundur.

Ayağınız resimdeki gibiyse İlk çağ dönemi Avrupalı genlerine sahip olabilirsiniz.

👣 Ayakkabı alırken en uzun parmaklarınıza ekstra rahatlık sağlamak için yuvarlak formları tercih edin. Ayrıca sivri ve dar ayakkabılardan kaçının çünkü ayak parmaklarınıza baskı yapabilirler.

3. Alman Ayakları

Alman ayagi

Ayak başparmağınız tipik olarak daha büyükse, diğer parmaklar tamamen düz ve aynı boyuttaysa, Alman tipi bir ayağa sahipsiniz. Ve yüksek ihtimalle Alman genleri sizde bulunuyor.

👣 Ayakkabı alırken ayak parmaklarınız için yeterli alan sağlayacak, daha geniş seçenekleri tercih edin. Bu şekilde, size çok dar gelen rahatsız edici ayakkabıların neden olduğu nasır ve ağrılardan kaçınacaksınız.

4. Türk Ayakları

turk ayagi

İkinci parmağınız diğerlerinden biraz daha uzunsa, Türk tipi bir ayağa sahipsiniz. Bunun bir diğer adı da Morton’un ayak parmağıdır ve bu şekil çok yaygındır. Bazıları bunun sporcular için faydalı olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, Morton’un ayak parmağı, kişinin ayağına ağırlığın dağılma şeklini de etkiler ve bu da ağrılara neden olabilir.

Eğer ayağınızın şekli yukarıdaki gibiyse büyük ihtimalle genlerinizde Türklük barındırıyorsunuz.

👣 Ayakkabı alırken doğru bedeni seçtiğinizden emin olun. En uzun parmağınız ayakkabının burun kısmına bastırılırsa rahatsızlık hissedersiniz ve hatta ayaklarınıza zarar verebilir. Ayrıca, ayakkabıların ayaklarınızı düzgün tuttuğundan emin olun ve yürürken duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir.

5. Mısırlı Ayağı

misirli ayagi

Ayak parmaklarınızın uzunluğu, çapraz bir şekilde en uzundan en kısaya doğru sıralanıyorsa Mısırlı ayak tipine sahipsiniz. Aynı zamanda en yaygın ayak türlerinden biridir ve çoğu ayakkabı onlar için tasarlanmıştır!

Bu ayak tipi atalarınızın mısırdan geçtiğinin bir diğer kanıtıdır.

👣 Ayakkabı alırken burun kısmı daha dar olan ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ancak, bunları kullanırken, bunyon veya nasırlardan kaçınmak için yürüyüş şeklinize ve duruşunuza çok dikkat edin.

Sizin ayak şekliniz hangisi? Lütfen yorum kısmına yazın