Batan Bir Otomilden Nasıl Çıkılır?

batan bir otomobilden nasıl çıkılır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başınıza beklemediğiniz bir durum geldiği zaman neler yapacağınıza dair önceden fikir edinmeniz, zamanı gelince işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Çünkü böyle durumlarda harekete geçmeniz için sadece birkaç saniyeniz olabilir.

Güvenlik bilincinin artmasına yardımcı olmak için, profesyonel kurtarma ekiplerinden oluşan bir grup, hızla batan bir arabadan nasıl kurtulabileceğiniz hakkında görsel olarak erişilebileceğiniz bir talimatlar dizisi oluşturmuştur.

Bilgecafe olarak biz de bir gün size ve sevdiklerinize yardımcı olabilecek bu talimatları sizlerle paylaşıyoruz.

 

adim 1

 

 

adım 2

Kurtarma görevlileri araba suya tamamen batmadan önce bu adımları uygulamak için sadece 1 dakikanız olduğu konusunda uyarıyor.

Kapıyı açmak için zaman harcamayın. Dışarıdan gelen su basıncından dolayı kıpırdamayacaktır bile.  Kurtulmak için tek çareniz bu adımları hızlı ve doğru yapmaktır: “hızlıca kemeri çıkarın, camı indirin ve arabadan dışarı çıkın”.

Her ne kadar araba camının manuel olması araba suya girince camı açmayı daha kolay kılacak olsa da, yapılan test sonuçlarına göre bir arabanın elektronik sistemi, araba suya battıktan en az 10 dakika kadar çalışmaya devam edecektir.

Arabanın ön camını kırmaya uğraşmayın. Ön camlar kazalara dayanıklı olması için normal camlardan 3 kat daha güçlü tasarlanmaktadır.

Online alışveriş sitelerinden uygun fiyatlara cam kırma aletleri temin edebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise arabada bulunan çekiç, İngiliz anahtarı, gibi aletler ile camı kırmaktır(arabanızda bu gibi aletleri mutlaka bulundurmalısınız).

Eğer bu aletler de arabanız da mevcut değilse araba koltuğunun kafa kısmını veya en kötü ihtimal ile dirseğinizi kullanabilirsiniz. Darbelerinizi camın köşe kısımlarına isabet ettirmeye çalışın çünkü camın en kırılgan yerleri köşe kısımlarıdır.

batan otomobil

Eğer arabada çocuklar varsa, kendinizden önce onları çıkarın.

Eğer çocuklar ile seyahat ediyorsanız, kurtarma görevlileri şu sıralamayı uygulamanızı öneriyor: hızlıca emniyet kemerinizi çıkarın, camı açın ( veya kırın), hızlıca çocuğunuzun emniyet kemerini çıkarın, çocuğu camdan dışarı itin ve en son kendiniz dışarıya çıkın. Bu şekilde herkesin hayatta kalma ihtimali artar.

Eğer camdan dışarı çıkamıyorsanız, arabanın içi su dolana kadar bekleyin ve sonra kapıyı açın.

Eğer camı açamıyor veya kıramıyor iseniz kurtulmak için bir yol daha var: kapıyı açmak. Bu yöntem arabanın suyla dolmasını beklemek zorunda olduğunuz için oldukça risklidir. Arabanın içi su ile dolduğunda dışarıdaki ve içerideki su basıncı eşitlenir ve bu sayede kapıyı açıp dışarıya doğru yüzebilirsiniz.

Profeyonel kurtarıcılardan bir ipucu: Arabaya su dolmaya başladığında elinizi kapı kolunda tutun. Unutmayın, kapı kolayca açılmayacaktır. Ayaklarınızla kapıyı itmelisiniz.

Yüzeye çıkmak için hava kabarcıklarını takip edin.

Suyun altında –özellikle su bulanıksa– yönünüzü şaşırmak çok kolaydır. Yüzeye doğru yolunuzu bulmak için yükselen su kabarcıklarıyla aynı doğrultuda yüzün.

Son olarak; sıralamayı unutmayın:  Araba su ile temas eder etmez, emniyet kemerinizi çözün, camı indirin ve olabildiğince hızlı bir şekilde dışarı çıkın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!