Bir Kuyruklu Yıldızın Güneşe Yüksek Hızda Çarptığı Unutulmaz An (Video)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA’nın uydularından biri olan Solar Heliospheric Observatory (SOHO), Güneş’i uzaydaki hava tahminleri için tarıyor. SOHO’nun kayda aldığı son görüntü inanılmaz.

SOHO, parlayan bir kuyruklu yıldızı, yanmakta olan bir gaz topuna daldığı anda kaydetti. Bu inanılmaz anı görmek için aşağıdaki videoyu tıklayabilirsiniz.

uydu

SOHO’nun sensörlerine ilk olarak 14 Ağustos günü takılan kuyruklu yıldız başlangıçta ufak boyutlu bir parlaklık olarak görüldü. 15 Ağustos günü ise çekim kuvveti yüzünden kuyruklu yıldız Güneş’e doğru çekildi. SOHO’nun kaydettiği videoda çarşamba akşamı kuyruklu yıldızın sol alt köşede olduğu görülmekte.

SOHO’nun kaydettiği videoda, parlamanın azaltılması için opak bir disk tarafından engellenen ve Güneş’i yaklaştıran birçok nesne görebilirsiniz. Güneş’in hemen yukarısında kolaylıkla görülen ise Venüs! Ayrıca Venüs kadar olmasa da Mars’ı da görebilirsiniz. Kuyruklu yıldız videoda aniden belirginleşiyor ve oldukça kolay görebilirsiniz.

Kuyruklu yıldızın Güneş’e çarpma anı:

Kuyruklu yıldız, büyük ihtimalle Kreutz Sungrazers ismiyle de bilinen buzlu uzay kayaları familyasını ifade eder. 1880-1890 yıllarında Heinrich Kreutz bu dev kuyruklu yıldız grubu üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bu kuyruklu yıldız grubunun dev antik kuyruklu yıldız parçalarından meydana gelmiş olması muhtemel.

Sungrazers kuyruklu yıldızlarından bazıları, Güneş’in sıcaklığından dolayı buharlaşsa bile bazıları da sıcaklıktan etkilenmiyor ve sağ kalıyor. NASA, “Sungrazer kuyruklu yıldızının tanımlanabilmesi için Sungrazer’in Güneş’ten yaklaşık 1.367.942 km uzakta olması gereklidir” açıklamasını yaptı.

Bu yaz görüntülenen ilk kuyruklu yıldız Sungrazer değil! 

Görmekte olduğunuz kuyruklu yıldız görüntüleri, SOHO tarafından kaydedilmiş ilk kuyruklu yıldız görüntüsü değil. 2019 yılının Haziran ayında; Meyer Sunskirter ve Kreutz Sungrazer olan iki farklı kuyruklu yıldız kayıtlara geçti. Bilinen bütün kuyruklu yıldızların yarısından fazlası Sungrazer Projesi tarafından keşfedildi.

Keşfedilen kuyruklu yıldızlar sayesinde bilim insanları kuyruklu yıldızlarla ilgili dah ageniş çaplı araştırmalar yapabilecek.

Kaynak: https://www.express.co.uk/news/science/1167114/NASA-news-comet-hit-Sun-video-NASA-SOHO-Kreutz-Sungrazer
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!