Bizi Şişmanlatan 9 Beslenme Hatası

sismanliyoruz2

Obezite salgınından hepimiz kaçınmak istiyoruz. Aşırı huzursuzluk ve interneti saran tüm yanlış bilgiler yüzünden, yanlış egzersizleri yapmak veya yanlış şeyleri yemek gibi bilmeden hata yapabiliriz. Beslenmenizde hata yapmamanız için, Bilgecafe ekibi olarak en yaygın diyet hatalarından bazılarını listeledik. Bunlardan bazılarını yapmaktan kaçınmalıyız.

1.Tüm kalorilerin eşit olduğunu düşünmek

kalori

Bütün kaloriler eşit değildir. Sebzeleri yerken aldığınız kaloriler iyi, büyük bir burger yerken içtiğiniz kaloriler de kötü. Bunun nedeni, vücut tarafından salınan insülin miktarının, tükettiğiniz kalori miktarına değil, daha fazla tükettiğiniz kalori türüne bağlı olmasıdır.

2.Sadece az yağlı veya diyet yiyecekleri seçmek

az yagli

İşlenmiş, az yağlı veya “diyet” yiyecekleri genellikle kilo vermek söz konusu olduğunda ideal seçim olarak kabul edilir. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Bu sağlıklı yiyeceklerin birçoğu, lezzetlerini arttırmak için sıklıkla şeker ile doldurulur.

Bu nedenle, sizi tam tutmak yerine, az yağlı yiyeceklerin sizi aç bırakması daha olasıdır ve aslında daha da fazla yemek yemeye başlayabilirsiniz. Bunun yerine besleyici, minimal düzeyde işlenmiş gıda ürünlerinin bir kombinasyonunu seçmek daha sağlıklıdır.

3.Yeterli protein yememek

protein 1

Protein, kilo vermeyi amaçlayan tek ve en önemli besin maddesidir. Yüksek proteinli bir diyet metabolizmayı iyileştirir, iştahı azaltır ve birkaç kilo düzenleyici hormonu olumlu yönde etkiler. Ayrıca kilo kaybı sırasında kas kütlesini korumaya yardımcı olur. Bir çalışma, lb başına yaklaşık 0.6-0.8 gram protein içeren bir diyetin iştah kontrolüne yardımcı olabileceğini ve vücudunuzu iyileştirebileceğini buldu.

4.Diyetinizdeki lif eksikliği

lif 1

Yemeğinize yeteri kadar lif ekleyerek  iştahınızı azaltabilirsiniz. Lif, vücudun diğer gıdalardan daha az kalori almasını sağlayarak kilo verilmesine yardımcı olur. Araştırmalar, günlük lif alımının iki katına çıkmasının 130’a kadar daha az kalorinin emilmesine neden olabileceğini göstermektedir. Normal beyaz ekmek yerine kahverengi tam tahıllı ekmeğe geçmek gibi diyetinizde küçük değişiklikler yaparak yiyeceklerinize lif ekleyebilirsiniz.

5.Aç olmasanız bile, çok sık yemek yemek

cok sik yemek

Günde 3 kez yemek  yapmak yerine, kilo vermek istiyorsanız, gün içinde birçok küçük porsiyonlar yememiz önerilir. Ancak bu doğru değil. Acıktığınızda ve sadece acıktığınızda yemek, kilo vermenin anahtarıdır.

6.Kahvaltıyı atlamamak

kahvalti

Sıklıkla duyduğumuz bir başka tavsiye de, iştahımızı bile dikkate almadan kahvaltıyı atlamamak. Bu tavsiye tam olarak doğru değil. Bir araştırma, kahvaltıyı atlayan insanların, öğle yemeğinde kahvaltı edenlere kıyasla daha fazla kalori tükettiğini buldu. Ancak, gün boyunca tüketilen kalorilerin sayıldığı zaman ortalama 408 daha az kalori tükettikleri tespit edildi.

7.Paketlenmiş meyve suyunun içilmesi

meyve suyu

Kilo kaybı için çabalayan insanlar çoğunlukla alkolsüz içecekler ve diğer şekerli içecekler içmeyi bırakır. Ancak sık sık paketlenmiş meyve sularını unuturlar. % 100 meyve suyu bile kilo kaybı planlarınızın ters gitmesine neden olacak kadar şeker içerir. Örneğin, 12 ons şekersiz meyve suyu yaklaşık 36 gram şeker içerebilir.

8.İşlenmiş yiyecekleri yemek

islenmis gidalar

Kilo almanız için en önemli şey işlenmiş yiyeceklerdir. Çalışmalar, işlenmiş gıdaların mevcut obezite salgını için önemli bir katkı olduğunu göstermektedir. Sağlığınızı önemsiyorsanız yapılacak en iyi şey, işlenmemiş gıdaları tercih etmek.

9.Çok fazla yemek yemek ve diyete taze meyveler dahil etmemek.

cok fazla yemek yemek

Çok fazla yemek yemek ve diyetinize taze meyveler eklememek de kilo vermeyi düşleyen rüyalarını haksız çıkarabilir. Kilo kaybı için en iyi meyveler karpuz, armut, elma ve greyfurttur.

Alışveriş yaparken, hala tazeyken yiyebileceğinizi bildiğiniz yiyecekleri satın almanız önerilir. Buzdolabınızı gereksiz yere doldurmak, başlangıçta planladığınızdan daha fazla yemenize neden olabilir.

Peki, siz hangi hataları yapıyorsunuz? Küçük sırrınızı aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.