Boynunuzdaki Karartıdan Kurtulamak Artık Çok Kolay! Hem de 20 Dakikada

ense kararması nasıl geçer

Hemen hemen hepimiz için yüz bölgesinin bakımı oldukça önemlidir. Yüzümüzün temiz ve parlak görünmesi için her türlü yolu deneriz. Peki ya cildimizin geri kalan bölgeleri?

Boyun bölgemizde aslında tıpkı yüzümüz gibi açıkta olan bir alandır ve yapısı gereği oldukça hassastır. Çoğunlukla boynumuza dikkat etmeyiz ve kaşındığı zaman kaşımaktan çekinmeyiz. Fakat, bu durum boyun bölgesinin sertleşmesine ve renginin koyulaşmasına neden olur. Boyun bölgemiz oldukça hassas olduğu için bakımının yapımına da dikkat edilmesi gerekir.

boyun

Boyun bölgenizi temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken 3 şey var:

  • Buharlama
  • Arındırmak
  • Beyazlatmak

Şimdi, bu adımları ayrıntılı olarak inceleyelim. Böylece evinizde yalnızca 20 dakika içinde temiz bir boyun elde edebilirsiniz.

Adım 1 – Buharlama

sıcak havlu

Küçük bir havlu alın ve sıcak suya batırın. Havlunun fazla suyunu sıkın ve boynunuza sarın. Havluyu 5 dakika boyunca boynunuzda tutun. Böylece cildinizi nemlendirir ve cilt gözeneklerinizi açarsınız. Boynunuzda biriken kir ve ölü cilt buhara maruz kalır.

Adım 2 – Arındırmak

boyun kararması için malzemeler

Bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat ve 3 çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Tuz ve kabartma tozu yağda çözülmez. Karışımı boynunuza uygulayın. Masaj yapın. 5 dakika boyunca boynunuzu parmaklarınızla nazikçe temizleyin. Bu işlem sayesinde, kir ve ölü hücreleri kısmi temizlemiş olursunuz.

Adım 3 – Beyazlatmak

boyun beyazlatma malzemeleri

Bir kaşık sandal ağacı tozu, bir kaşık Multani Mitti (Fuller’in toprağı), bir limon suyu ve yarım bardak süt alın. Tüm malzemeleri karıştırın. Limon suyu sütün kıvrılmasına ve macunun kalınlaşmasına neden olur. Macunu boynunuza uygulayın ve 10 dakika bekletin. Masaj yapmanıza gerek yok. Bu paket doğal temizleyici olarak görev yapar ve boyundaki cildi beyazlatır.