Bu 7 Alışkanlık Hamile Kalmanızı Engelliyor

neden hamile kalamıyorum

Genel olarak bir probleminiz olmamasına rağmen hamile kalamıyor musunuz? Bunun sebebi günlük alışkanlıklarınız olabilir. Bebek isteyen ailelerden yüzde 16 sı bebek sahibi olamıyor. Her üç çiftten birinin problemi kadınlarda yaşanıyor. Erkekler için bu oran 5 de bir. Bebek isteyen çiftlerin yarısında ise problem her iki tarafta da oluyor.

hamile kalmanizi engelleyen faktorler

Bebek sahibi olabilecekken bile problemin neyden kaynaklandığını bilmemek çiftleri üzebiliyor. Asıl sebepleri erken farketmek problemlere çözüm üretebiliyor.

Sigara içmek ve doğum kontrol hapı kullanmak gebe kalma şansını azaltıyor.Ancak bunlar dışında da hamile kalmanızı engelleyen bir çok etken bulunmakta.Sizler için araştırdık.

Trans Yağ

trans yag tuketmek

Alışkanlık haline gelen fast food tüketimi gebe kalmayı engelliyor. Bunun yerine doğal yiyecekler yerseniz gebe kalma şansınız artacaktır.

Spor Yapmamak

spor yapmamak

Hiç spor yapmamak vücudu tembelleştirirken,çok egzersiz yapmak da vücudun dengesini bozabilir. Ancak dengeli miktarda spor yapmak vücudu düzene sokup gebe kalma şansını arttıracaktır.

Vücut Kütle İndeksi

vücut kitle indeksi

Vücut kitle indeksinizin dengesiz olması da gebe kalma şansınızı azaltacaktır. Çok zayıf olan kadınlarda genelde vitamin ve mineral eksikliği görülür. Bu ayarlamayı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doktorunuza danışarak yardım alabilirsiniz. Çünkü ideal kiloda olan kadınlarda gebe kalma ihtimali daha yüksektir. Aynı şekilde düzenli olarak yumurtalık testi yaptırdığınızda polikistik kitleniz olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Eşinizin Stresi

esinizinstresi

Erkeklerin üreme problemleri kadınlara göre daha kolay tespit edilir. Genelde stres altında olan erkeklerin üreme konusunda sıkıntıları oluşur. Bu durumu önlemek için stresten uzaklaşmak ve gerekirse bir doktora başvurmak gerekir.

Regl Takvimi

Hamile kalmak için yumurtalarınızın ne zaman döllenmeye hazır olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bunun için regl takvimi programlarını kullanabilirsiniz.

Çikolata Kisti

Kadınların adetini düzenleyen endometriumun rahim içine değil başka yerlere yerleşme sonucu çikolata kistleri oluşur. Bu kistler kanamaların uzamasına veya zamanından önce gelmesine sebep olurlar. Regl sancılarını arttıran kistler gebe kalmayı zorlaştırırlar. Farkedilir farkedilmez tedaviye başlanması gerekir.

İlaçlar

Doktorumuza danışmadan aldığımız ilaçlar gebelik sürecinizde çok büyük problemler yaşatabilir. Zararsız denilen ilaçlar bile hem size hem bebeğe zarar verebilir. Gebeyken ilaç kullanılmaz algısı kadar ilaçların gebeliğe zarar vermez algısıda da bir o kadar yanlıştır. O yüzden mutlaka ilaç almadan önce doktorunuza danışın.