Saçlarınız Islakken Asla Uyumayın

sac islak uyuma

Uykumuz geldiğinde nasılsa bir şey olmaz deyip ıslak saçla uyuyabiliyoruz. Fakat ıslak saçla uyumanın sağlığa çok büyük zararları var.Sadece soğuk algınlığı ya da zatürre gibi hastalıklar değil başka hastalıklara da sebep olur.

islaksac2

Nemli kalan her şey gibi nemli saçlarla yatmanın da zararları vardır.Örneğin nemli veya ıslak saçlarla yattığınızda saç dipleri nemden dolayı iltihap oluşturabilir.Sadece nemli saçlarla yatmak değil nemli havluyla uzun süre durmak da aynı etkileri gösterir.

Yapışan Saçlar

sac islak

Nemli ve ıslak saçlarla uyuduğunuzda saçlarınız yapışacaktır.Yapışan saçı ertesi gün kabartmak çok zor olur böylece şekilsiz bir saça sahip olursunuz.

Kırılan Saçlar

kirilmis sac

Saçlarınızın ıslak durduğu süre boyunca kırılmaya ve yıpranmaya daha meyillidir.Böylece saçlarınızın ıslak kalması saçlarınızı kıracaktır.

Kepek

kepek

Nemli kalan saç derilerinde yağ bezleri etkisiz kalır.Bunun anlamı yağ bezlerinin çok yağ üretmesi ya da az üretmesidir. Böylece saçlarınız ya yağlı olacaktır ya da kepek oluşturacaktır. Aynı zamanda derinin asit baz dengesini de bozar.

Kaşınan cilt

kasinnan cilt

Nemli veya ıslak saçla yatmak derinizde kaşınmaya sebep olur. Böylece derinizde tahrişlere ve kanamalara sebep olabilir.

Enfeksiyon

enfeksiyon

Islak saçla yattığınızda sadece saçınız değil aynı zamanda yastığınız veya havlu da ıslak kalır. Islak kalan bu eşyalar bakteri üretmeye müsait hale gelir ve bu bakteriler de deriniz için enfeksiyon riski oluşturur.

Baş ağrısı

bas agrisi

Uyku sırasında vücut ısısı yükselir.Ama ıslak kalan saçlardaki sıcaklık düşük kalacağı için ısı farkı ortaya çıkar ve bu fark da baş ağrısına neden olur.

Kas ağrısı

kas agrisi

En tehlikesi ise bu sıcaklık farkından kaynaklanan kas kasılmaları ve ağrıları kramplara ve hatta yüz felcine neden olabilir.Nadir de olsa bütün vücudu felç edip ölüm riski taşır.