Bu Belirtiler Sizde Varsa Domates Yemeye Ara Verin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mutfağımızdan ve yemeklerimizden eksik etmediğimiz domates güvenilir bir sebze olsa dahi bazı sağlık durumlarında yan etkilere neden olabilir. Eğer sizinle paylaşacağımız belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir ay boyunca domates yemeye ara vermeli ve vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemelisiniz.

1. Reflüye neden olabilir

reflü

Domates oldukça asidik bir yapıdadır. Gastrit ve reflü gibi çeşitli mide problemleri olan kişilerde mide yanmasına neden olabilir. Sağlıklı olsanız dahi çok fazla domates tüketmek bu bilinen yanma hissini yaşamanıza neden olur.

2. Eklem ağrısına neden olabilir

eklem ağrıları

Çok fazla domates yemek eklem ağrısına neden olabilir. Bunun nedeni, domateslerin, dokularda kalsiyum oluşturan ve solanin adı verilen bir alkaloid olmasıdır. Çok fazla birikme eklemlerde iltihaplanma, ağrı ve şişmeye neden olabilir.

3. Bazı kişiler böbrek sorunları yaşayabilir

bobrek sorunlari

Domates vücutta kalsiyum birikmesine neden olur. Ayrıca, domateslerin oksalat adı verilen ve böbrek taşı oluşumuna yol açabilecek bir madde bakımından zengin olduğu gerçeğini de unutmayın. Domatesler ayrıca, böbrek fonksiyonlarını bozabilecek potasyum bakımından da zengindir. Hali hazırda böbrek problemi yaşıyorsanız, bunu unutmayın.

4. Alerjik reaksiyona neden olabilir

alerjik reaksiyon

Domates, yabancı maddelere karşı savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendiren histamin adlı bir bileşik içerir. Diğer hoş olmayan etkilerin yanı sıra, döküntü ve dil şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hali hazırda domatese alerjiniz olduğu teşhis edilmişse, bu belirtiler daha da şiddetli olabilir.

5. İrritabl bağırsak sendromunuzu (IBS) tetikleyebilir

irritabl bagirsak sendromu

Eğer irritabl bağırsak sendromunuz varsa, domates bazı belirtileri gerçekten tetikleyebilir. Bunların arasında ishal, ağrılı kramplar, şişkinlik, gaz ve kabızlık sayılabilir. Bu gibi durumlarda, domates ve domates sosu gibi asitli yiyeceklerden uzak durmak en iyisidir.

6. Aşırı domates tüketimi likopenemiye neden olur

domatesi fazla yemek

Likopen, domateslerde ve diğer yiyeceklerde bulunan bir pigment türüdür. Doğru miktarda tüketildiğinde kalp sağlığı için yararlıdır. Fakat, aşırı tüketildiğinde likopenemi olarak bilinen cilt renginin solmasına neden olabilir.

7. Üriner problemleriniz olabilir

uriner problemi

Domates gibi asit içeriği yüksek olan yiyecekler mesaneyi tahriş edebilir. Eğer idrar tutamama şikayeti veya idrar sorunları yaşamaya yatkınsanız, bu tür yiyeceklerden kaçınmak veya azaltmak en iyisidir.

8. Domates yaprağı zehirli olabilir

domates yapragi

Tüketmemi güvenilir olmadığı için domates yapraklarına daha fazla dikkat etmek gerekir. Fazla miktarda tüketimi ciddi ve tehlikeli problemlere neden olabilir. Daha aşırı tüketildiği durumlarda ölüme bile yol açabilir. Bu nedenle tamamen uzak durmak en iyisidir.

9. Organik olmayan domateslerde yüksek düzeyde pestisit kalıntısı olabilir

pestisit domates

Organik olarak yetiştirilmeyen domatesler, en yüksek pestisit kalıntı seviyesine sahip yiyeceklerden biridir. Bu kimyasallar sağlığınıza gerçekten zarar verebilir, bu nedenle en iyi yöntem organik domateslere yatırım yapmaktır.

10. Otoimmün hastalık semptomları kötüleşebilir

Otoimmun

Domates, nighthades adı verilen bir bitki grubunun parçasıdır. Alkaloitler, otoimmün hastalıkları olan kişiler için özellikle vücuttaki iltihapları daha da kötüleştirebilir. Otoimmün hastalığı olan birçok insan, diyetlerinden nightshades bitkilerini çıkardı ve sağlıklarının genel olarak düzeldiğini iddia etti. Otoimmün bir hastalığınız varsa, deneyebileceğiniz şeylerden biri de bu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!