Yumurtalık Kanserinin En Önemli Belirtisini Biliyor Musunuz?

yumurtalik52

Bütün kadınlar için yumurtalık kanseri olma riski var ancak çoğu belirtilerinden habersiz. Araştırmalar sadeece 5 kadından birisi yumurtalık kanserinin en büyük belirtisinin şişkinlik olduğunun bilincinde.Memedeki veya koltuk altındaki topakların da belirtisi olduğunu bir çok kadın biliyor ancak bu sayı da yeterli değil.

yumurtalikkanseri2

Yumurtalık kanserinin en büyük belirtisinin şişkinlik olduğunu söyleyen İngiliz doktor Annwen Jones kadınları bilinçlendirmek için başlatılan kapmanyaların öneminden bahsediyor.

siskinlik2

Bu belirtinin bilincinde olmayan kadınların bir an önce bilinçlendirilmesi için bu bilgilerin yayılması gerektiğini söylüyor. Şişkinliğin sebebinin hazımsızlık olduğunu düşünüp yoğurtlarla veya glutensiz yiyeceklerle geçirmeye çalışan kadınların aslında yumurtalık kanseri olabileceğini ve bu bilgiyi bilmedikleri için kanserin ilerleyebileceğini belirtiyor.

Kanserin erken farkedildiğinde yaşama şansının yüzde 90, ancak ikinci evrede farkedildiğinde yaşamaa şansının yüzde 40 a düştüğünü belirtiyor.

yumurtalik22

Yumurtalık Kanserinin En Önemli Belirtisi…

Yumurtalık kanseri ile huzursuz bağırsak sendromu arasında belirti benzerlikleri çok fazladır. Bu yüzden ayırt edilmesi zordur ancak bazı belirtiler yumurtalık kanserini huzursuz bağırsak sendromundan ayırt ediyor.

yumurtalik2

Örneğin; Kasık bölgelerindeki ağrı,iştahta bozulmalar,erken doyma,çok sıvı tüketilmemesine rağmen çok sık idrara çıkma,dışkınızdaki değişimler,ani kilo kayıpları gibi belirtiler yumurtalık kanserine daha yakın belirtilerdir. Yumurtalık kanserinin en önemli belirtisi de şişkinliktir. Özellikle ani kilo vermek genelde kansere yakalanan kişilerin ortak özelliğidir.Bu gibi durumlarda bir an önce doktorunuza görünüp tektikler yaptırmak olmalıdır.

yumurtalik kanseri9

İngiliz Kanser Araştırmasına göre,diyet yapmamanıza rağmen kilonuzun yüzde 5 ini bir ayda veya kilonuzun yüzde 10 unu 6 ayda kaybetmişseniz kansere yakalanmış olabilirsiniz.