Bulaşık Deterjanıyla Asla Yıkamamanız Gereken Şeyler

bulasik makinesiyle yikama

Bulaşık deterjanını bulaşıklar dışında kullanmak bazen temizlemekten çok zarar verebilir. Örneğin, kahve makinesini veya bulaşık deterjanını bulaşık makinesine koymadan önce iki kez düşünün.

Bulaşık deterjanını uzak tutmanız gereken 12 şeyi bir araya getirdik. Siz siz olun bulaşık deterjanını bunlardan uzak tutun.

1. Kahve Makinesi

kahve mak

Bulaşık sabunu, yıkandıktan sonra kahve makinesinin içinde ne kadar iyi yıkarsanız yıkayın bir miktar kalıntı bırakır ve bu kalıntı içtiğiniz kahvenin tadını bozar ve sabunlu bir tat alabilirsiniz. Yıkamak mecburiyetinde kalırsanız eğer Birkaç kez iyice ve sıcak suyla yıkayın ama unutmayın ki bu aynı zamanda kahve makinenizin sonunu da erken getirecektir.

2. Bulaşık Makinesi

bulasik makinesi

Bulaşık deterjanı çok köpüklüdür ve bulaşık makinesine koyarsanız makineye zarar verebilirsiniz. Ayrıca, başka bir büyük probleminiz olabilir: çok fazla köpük çıkıyor. Bulaşık makinesi için özel deterjan, bulaşıkları mükemmel şekilde durulayan ve çok daha az köpüren özel olarak tasarlanmış bir formüle sahiptir.

3. Çamaşır makinesi

camasir makinesi

Tıpkı bulaşık makinesinde olduğu gibi , çamaşır makinesine bulaşık deterjanı koyarsanız köpük partisi yapacaksınız. Başa çıkamayacak ve köpük dışarı patlayacak. Daha fazla köpük, daha temiz giysiler anlamına gelmez, bulaşık deterjanının formül zaten kirleri temizleyecek kadar ağır değildir.

4. Arabanız

araba

Birçoğu bulaşık deterjanının araba yıkamak için bir alternatif olduğunu söylese de hiç kullanmamalısınız. Bunun birkaç nedeni var: Bulaşık deterjanındaki sert kimyasalları arabanızın boyasına zarar verebilir ve ayrıca üzerinde olabilecek koruyucu cilayı da çıkarabilir. Sıvı kuruduğunda, durulanması zor olduğu için otomobilinizde kalıntı da bırakabilir.

5. Saçlarınız

sac

Bulaşık sabunu saçınız için çok serttir ve saçtaki tüm yağları yok eder. Ve bu yağlar güzel ve sağlıklı saçlar için kritik öneme sahiptir. Bulaşık deterjanındaki tuz saçınızı tamamen kurutur, böylece saç deriniz pul pul ve tahriş olur. Ayrıca, başka bir bileşen olan sodyum lauril sülfat, dermatit adı verilen bir cilt rahatsızlığını tetikleyebilir.

6. Pencereler ve aynalar

pencereler

Bulaşık deterjanı, gözlüğünüzde olduğu gibi, kesinlikle camlarınızdaki veya aynalarınızdaki kiri de çıkaracaktır. Ancak yıkamaya çalıştıktan sonra üzerlerinde bıraktığı izleri çıkarmak çok zor olacaktır. Bu nedenle, mükemmel derecede parlak pencereler ve aynalar istiyorsanız, klasik cam temizleyicinizi kullanın.

7. Dökme Demir Tava

damir tava

Bulaşık sabunu, döküm demir tavanın üzerindeki tabakayı yüzeyden kaldıracaktır. Ve her pişirme uzmanı, yiyeceği eşit şekilde ısıtmaya yardımcı olan şeyin bu olduğunu bilir ve aynı zamanda lezzete de katkıda bulunur. Yine de yapıyorsanız, daha seyrek yapmaya çalışın ve şu alternatif temizleme yöntemini kullanın: henüz sıcak olan tavaya tuz koyun ve bir kağıt havluyla ovalayın. Daha sonra dilerseniz biraz sıvı yağ da ekleyebilirsiniz.

8. Parke zeminler

parke zemini

Parke zeminlerinizde bulaşık deterjanı kullanmak, onları yalnızca çizik ve pis bırakacaktır. Bunun yerine, mükemmel ve parlak parke zeminlere sahip olmak istiyorsanız, iz bırakabilecek kir veya kumları temizlemek için önce süpürün, Daha sonra ıslak bir paspas kullanın ve tüm yüzeyleri silin.

Ahşap zeminler için özel olarak üretilmiş temizlik ürünlerinin kullanılması tavsiye edilir. Öte yandan, bulaşık sabunu karo, linolyum veya vinil gibi diğer döşeme türleri üzerinde çok etkili olabilir.

9. Deriler

deri

Deri oldukça hassas bir üründür ve bulaşık deterjanındaki kimyasallar onu yok edebilir. Tıpkı cildiniz gibi, deri eşyaların da malzemeyi yumuşak tutmak için nemlendirici bir kreme ihtiyacı vardır. Bulaşık sabununu deri ayakkabılarınızda kullanabilirsiniz, ancak kaliteli deri giysilerde kullanmamaya çalışın.

10. Köpeğiniz

kopekler

Bulaşık sabunu köpeğinizin derisi ve kürkü için çok sert olabilir. Düzenli kullanımda cildinin tahriş olduğunu ve çok kuruduğunu fark edeceksiniz. İnternet, ev yapımı köpek şampuanları tarifleriyle dolu ve malesef bulaşık sabunu ana malzemelerden biridir, özel bir köpek ürünü satın almanızı öneririz. Evcil hayvanınızın cildini korumak için gerekli ve doğru bileşenlere sahiptir.

Kendi şampuanınızı kullanırsanız, insan pH seviyeleri için özel olarak tasarlandığından cildi kuruyabilir. Aynı kural kediler için de geçerlidir.

11. Bitkileriniz

bitkiler

Bulaşık sabunu, 2 çok iyi nedenden bitkiler için kullanılmaz: bitkiler için çok serttir ve haşereleri savuşturmak için de iyi bir iş yapmaz. İnternette bitkilerinizin bakımını nasıl yapacağınızı anlatan bir çok tarifler olmasına rağmen, yine de gerçek bir böcek öldürücü sıvı kullanmalısınız; bu sıvı bitkiler için zararsız, ancak böcekler için ölümcüldür.

12. Meyve veya sebzeleriniz

meyveler sebzeler

Ne kadar cezbedici görünse de meyve ve sebzelerinizi bulaşık deterjanı ile temizlemeye çalışmayın. Bulaşık deterjanıyla yıkadığınızda, Meyve ve sebzelerin göremediğimiz gözeneklerinde deterjan kalıntıları kalabilir. Bir şekilde tüketirseniz, bir takım bağırsak problemleri veya mide bulantısı da yaşayabilirsiniz.