Çamaşır Makinesine Asla Koymamanız Gereken 7 Giysi

yikanamaz makinede

Yıkama zamanı geldiğinde, tüm kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atmaktan daha kolay bir şey yoktur. Ancak bazı çamaşırların farklı bir şekilde yıkanması gerekir, aksi takdirde zarar görebilir, deforme olabilir veya istediğinizden daha kısa süre dayanabilir.

Belirli bir ürünün makinede yıkanıp yıkanamayacağını öğrenmenin en kolay yolu etiketini kontrol etmektir. Üzerinde çarpı işareti olan bir su kabına benzeyen bir simge görürseniz, makinede yıkamamak en iyisidir. Ancak elinizde bir etiket yoksa, bu makale çok işinize yarayabilir.

Çamaşır makinesine asla atmamanız gereken 7 giysi sizler için bir araya getirdik.

1. Hafızalı köpük yastıklar

hafizali

Bunları makinede yıkamak köpüğü yumuşatabilir ve bu da yastığa hafıza etkisini verir. Bazı durumlarda köpük parçalara ayrılabilir ve yastığı atmak zorunda kalabilirsiniz.

Nasıl yıkanır: Hafızalı yastık genellikle hipoalerjeniktir ve toza karşı dayanıklıdır, bu nedenle normal bir yastıktan daha uzun süre temiz kalır. Yılda 1-2 kez hafif bir deterjanla lekeli alanları elle kolayca temizleyebilirsiniz. Alternatif olarak, yastığınız elde yıkanabilir, su ve kokusuz bir deterjanla bir lavaboda veya küvette yıkayabilirsiniz. Ardından, suyu çıkarmak için yastığı hafifçe sıkın ve havayla kurumasını bekleyin.

2. Hassas kumaşlardan yapılmış giysiler

hassas kumas2

Yün, kadife, ipek ve kaşmirden yapılan ürünler makinede yıkanmaz. Çamaşır makinenizin aşındırıcı hareketi, bu hassas kumaşların yapısına zarar verebilir ve sadece bir yıkamadan sonra bile onları deforme edebilir.

Nasıl yıkanır: Elde, ılık suda ve hafif bir deterjan kullanarak. Deterjanın hassas kumaşlar için tasarlanmış olmasına dikkat edin. Sonunda, giysiyi hafifçe sıkın, ancak deforme olmaması için bükmeyin. Ardından kuru bir havluya sarın ve kurutma rafına yerleştirin.

❗ Bazı ipek ürünler etiketlerinde “sadece kuru temizleme” yazabilir. Bu nedenle, bu eşyaların elde yıkanması önerilmez. Onları kuru temizlemeye götürmek daha iyi olacaktır.

3. Dekoratif eklere sahip olan ürünler

dekoratif elemanlar2

Nakışlı, dantelli, boncuklu ve payetler gibi dekoratif unsurlara sahip giysiler makinede yıkanmaya dayanamayabilir. Düğmeler, kancalar ve diğer giysi aksesuarlarıyla temas ederse dantel yırtılabilir ve diğer dekoratif öğeler zarar görebilir veya düşebilir.

Nasıl yıkanır: Etikette kuru temizleme simgesi yoksa elle. Sadece kuru temizlemeye izin veriliyorsa, kimyasalların zarar görmemesi için dekoratif elemanları folyo veya bezle sarın.

4. Sütyen

styen2

Makinede yıkamak sutyen kaplarını deforme edebilir ve uzatabilir ve kancalar diğer giysilere takılabilir ve onlara zarar verebilir.

Nasıl yıkanır: Elle. Hassas kumaşlar için soğuk su ve hafif bir deterjan kullanın. Yıkadıktan sonra, kumaşa zarar vermemek için sütyeni nazikçe sıkın. Daha sonra düz bir zemine yayın ve kurumaya bırakın. Kurutma rafına sutyen asmak iyi bir fikir değil. Bu aynı zamanda deforme edebilir.

❗ Aceleniz varsa, yine de sütyeninizi makinede yıkayabilirsiniz, ancak yalnızca özel önlemler alınırsa. İlk olarak, kancaların diğer nesnelere takılmaması için onu sıktığınızdan emin olun. İkincisi, büzülme olasılığını azaltmak için soğuk suda yıkayın. Üçüncüsü, sütyeninizi özel bir yıkama torbasına koyun ve hassas döngüyü seçin.

5. Paltolar, ceketler ve takım elbiseler

paltolar2

Dış kumaşı pamuk, polyester veya makinede yıkanabilir başka bir kumaş olsa bile, mont, ceket, takım elbise ve omuz vatkalı eşyaları çamaşır makinesine koymak hata olabilir. Dış kumaş ile astar arasında bu öğelerin oturmasına yardımcı olan malzemeler vardır. Suya ve çamaşır makinesinin aşındırıcı hareketine maruz kaldıklarında ciddi şekilde hasar görebilir ve deforme olabilirler. Bunların fiyatını göz önüne aldığımızda, çamaşır makinasında yıkamak pahalıya patlayabilir.

Nasıl yıkanır: Bu eşyaları kuru temizleyiciye götürmek en iyisidir.

6. Deri eşyalar

deri esyalar2

Deri suya maruz kaldığında büzülebilir. Ayrıca, öğenin yüzeyi deforme olabilir ve “buruşabilir”.

Yıkama Şekli : Tek tek lekeler nemli bir bezle çıkarılabilir ve giysinin tamamı özel bir deri bakım ürünü ile temizlenebilir.

7. Evcil hayvan tüyleriyle kaplı giysiler

giysiler2

Evcil hayvan tüylerini giysilerden çıkarmak o kadar kolay değildir. Ancak bu giysileri çamaşır makinesine koyarsanız, tüyler topaklanıp giysilere yapışabilir, çamaşır makinesi tamburunun kenarlarına yapışabilir veya makinenin tahliye borularını tıkayarak makinenin zamanla verimini düşürebilir.

Nasıl yıkanır : Makinede yıkamadan önce evcil hayvan tüylerini çıkarın. Bu, tüy bırakmayan bir rulo veya lastik eldiven ile yapılabilir. Sadece suyla nemlendirin ve elinizi öğenin üzerinde gezdirin.