Bulaşık Deterjanını Sadece Bulaşık Yıkamak İçin Mi Kullanıyorsunuz?

detarjanla temizlik

Hepimizin evinde mutlaka bulaşık deterjanı bulunur. Çoğumuz sadece bulaşık yıkarken kullanırız ama bakın bulaşık deterjanı başka nerelerde kullanılıyor…

1. Kumaş Lekeleri

lekeler

Halı, mobilya, sandalye gibi eşyalarınızın üzerine dökülen şeylerin lekesini çıkarmak zordur. Bir çorba kaşığı bulaşık deterjanını iki bardak suyla karıştırın ve yüzeyi silin. Sonucu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

2. Zeminler

fayanslar

Seramik, fayans gibi yüzeyleri sildiğiniz suya bulaşık deterjanı ekleyin ve paspas yapın. Bu yöntem ahşap yüzeyler için tavsiye edilmez iz bırakabilir.

3. Pencereler

d camlar

Bazen pencereleri ne kadar silerseniz silin temiz bir sonuç elde edemezsiniz. Camlardaki bu inatçı yağ ve tozu temizlemek için hazırladığınız suyun içine bulaşık deterjanı ekleyin. Bu işlemin sonunda kirlerden kurtulacaksınız, sıra camları parlatmada. Bunun için de camlarınızın üstünden bir de camsille geçin.

4. Yüzeyler

yuzeyler

Mutfak tezgahları, pencere pervazları ve süpürgelik gibi alanlar için bulaşık deterjanı kullanın. Bir miktar bulaşık deterjanını sıcak suyla seyreltin ve bunu bir sprey şişesine aktarın. Bu hem işinizi kolaylaştıracak hem de inatçı kirlerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

5. Mücevherler

bulasik deterjani takilar

Su ve Bulaşık deterjanı karışımını hazırlayın ve mücevherlerinizi 5 dakika bekletin. Bir fırça yardımıyla üzerindeki kirleri temizleyin ve mücevherlerdeki kararma sorununu çözün!

6. Çamaşırlar

yag lekesi

Bulaşık deterjanını kullanabileceğiniz bir başka yer ise yağ lekeli çamaşırlarınız. Bulaşık deterjanını doğrudan lekenin üstüne damlatın ve sıcaklığı olabildiğince yüksek olan bir suda bekletin. Ardından çamaşırınızı makinede yıkayabilirsiniz. Lekenin çıktığını gözlerinizle göreceksiniz.

7. Mutfak dolapları

mutfak dolabi

Yemek pişirirken mutfak dolapları yağ lekesine maruz kalır. Bu yapışkan yağlı tabakayı bulaşık deterjanıyla temizleyebilirsiniz.

8. Panjurlar

panjurlar

Panjurlar temizlenmesi zahmetli olan bir başka bölüm… Yine ılık su ve bulaşık deterjanı imdadınıza yetişiyor.

9. Mutfak Aletleri

blender temizleme

Blender, tost makinesi, mikrodalga fırın ve fırın gibi mutfak aletlerini bir miktar bulaşık sabunu ve ılık su ile temizleyin.

10. Tıkanmış Klozet

klozet2

Klozetlerin en büyük problemi tıkanıklıktır. Sifonu çektiğinizde su yükselir ve kısa süreli bir adrenalin yaşarsınız. Bunu yaşamak istemiyorsanız klozete bulaşık deterjanı dökmelisiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bulaşık deterjanı ve ılık sudur. Tıkanan tuvalete bol miktarda bulaşık deterjanı dökün. Yavaş yavaş dibe batmaya başlayınca ılık su ekleyin. 20-30 dakika bekledikten sonra tıkanıklığın gittiğini göreceksiniz.