Cevizdeki Aflatoksin Tehlikesi, Alırken Mutlaka Bakın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuruyemiş tüketmeyi tercih etmeyen insanlar bile ceviz tüketmenin ne kadar faydalı olduğunu bilir ve tüketmeyi ihmal etmez. Cevizin sağlığımıza olan katkılarını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle de gerek yemek ya da tatlılarda gerekse de öğünlerin arasında atıştırmalık olarak tüketiyoruz. Peki hiç açıkta satılan cevizlerde sağlık riski olabileceğinizi düşündünüz mü?

ceviz kuruyemis

Açıkta satılan cevizlerde sağlığımızı tehdit eden aflatoksin riski bulunuyor. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, açıkta satılan cevizler hakkında uyardı.

Cevizi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler; nerede, kim tarafından üretildiği ve gerekli testlerden geçip geçmediğidir. Tavsiye edilen tüketim tarihine dikkat etmeniz gerektiğinde zaten hemfikiriz!

ceviz2

Aflatoksin Tehlikesi!

Açıkta satılan ürünlerde mikrobiyolojik risklerin olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Açıkta satılan ürünlere mikrop ve küf bulaşması çok kolay!

ceviz kuf

Samim Saner: “Kuruyemişlerin üzerinde oluşan küfler oldukça zararlı. WHO’nun kansere sebebiyet verebilecek maddeleri arasında sıralanan aflatoksin, uygun koşullarda muhafaza edilmeyen kuruyemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerinde gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan oldukça zehirli bir kimyasal maddedir.” diyor.

ceviz3

Sayın Saner sözlerine şöyle devam ediyor: “Her ne amaçla kullanılacak olursa olsun; kullanılacak tüm cevizlerin satın alma aşamasında gerekli izin belgelerinin olduğuna ve hijyenik ortamlarda muhafaza edildiğine dikkat edilmeli.”

ceviz4 2

Uzm. Diyetisyen Selahattin Dönmez, “Beyin gelişimi açısından oldukça zengin omega 3 içeren besinlerin tüketilmesi önemli. Bu nedenle, satın aldığınız ürünlerden tam faydalanmak için ürünlerin tazeliğine dikkat etmelisiniz.” diyor. Dönmez, ayrıca, yetişkinlerin kalp sağlığı yararına ceviz tüketmeleri gerektiğini de söylüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!