Düz Bir Karına Sahip Olmanızı Engelleyen 10 Yiyecek

düz bir karın

Hepimiz düz bir karına sahip olmak isteriz ama karın bölgesindeki yağların erimesinin ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz ? Uzun süre spor yapsanız da diyetlerinize dikkat etseniz de ayna karşısında istediğiniz görüntüleri alamayabilirsiniz. İnatçı göbek hâlâ oradadır ve bir yere gitmeye niyeti yoktur.

Eğer bu belirtiler size yabancı gelmiyorsa, Bilge Cafe olarak hazırladığımız mükemmel bir karına sahip olmanızı engelleyen 10 yiyeceğe göz atabilirsiniz.

1. Alkollü içeceklerden uzak durun

alkol

Bazı alkollü içecekler kalori bakımından zengindir ancak burada önemli olan asıl faktör kalori değildir. Alkol tüketimi iştahınızı artırır ve beyninizin doygunluk hissinden sorumlu bölümünün doğru çalışmasını engeller. Yani ne kadar tok olursanız olun en azından bir şişe bira içerken yanında bir atıştırmalık mutlaka tüketirsiniz ve bu da istenmeyen karın görüntüsünün nedenlerinden biridir.

2. Gazlı içecekleri içmeyi bırakın

gazlı içecekler

Gazlı içeceklerin zararlarından her zaman bahsedilir ama bu alışkanlığı terk etmek oldukça zordur. Ama karnınızdaki yağlardan gerçekten kurtulmak istiyorsanız, gazlı içecekleri içmeyi bırakmalısınız. Light içecekler de metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo almanızı sağlar.

3. Sakız çiğnemeyin

sakız çiğnemek

Sakız çiğnediğiniz zaman, mideniz ve beyniniz yemek geleceğine dair sinyaller alır. Ayrıca mideniz sakız çiğnediğiniz zaman acıkmayı sağlayan bir asit salgılar ve yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.

4. Düşük sodyumlu diyetler yapın

tuz

Unutmayın: Şeker ve tuz kullanımını en aza indirgeyin. Özellikle yüksek kan basıncından muzdaripseniz yüksek sodyumlu yiyecekler göbeğinizi eritmenizi engeller.

5. Fast foodlara hoşçakal diyin

fast food

Fast foodların çok fazla kalori içerdikleri ve bunun sonucunda bir çok sağlık problemlerine sebep olduğu herkes tarafından bilinir. Ama bu zararlar fast foodu bırakmanız için yeterli sebepler değilse fast foodların karın bölgesindeki yağlanmalardan sorumlu olan yiyeceklerin başında geldiğini bilmenizde fayda var.

6. Mayonezi menünüzden çıkarın

mayonez

Eğer mayonez veya içinde mayonez olan salataları seviyorsanız bilmenizde fayda var : İçinde mayonez olan ürünler yüzde 80 oranında yağ yapar. Mayoneze alternatif olarak ise doğal püreler veya domates salçası kullanabilirsiniz.

7. Patates kızartmasından uzak durun

patates

Patates kızartmaları, diğer kızartılmış ürünler gibi doymuş yağları absorbe eder. Bu doymuş yağlar ise beyninizi öyle bir etkiler ki, beyniniz kızartmayı yediğiniz anda ne kadar yediğinizi algılayamaz. Farkında olmadan bir oturuşta 30 patates bile yiyebilirsiniz.

8. Dondurmaya hayır!

dondurma

Söylemeye gerek bile yok… Şeker bakımından zengin besinler kaçınılmaz olarak vücudunuz için zararlı olan karın yağına dönüşürler.

9. Sizi şişirecek yemekleri yemeyin

kuru fasulye

En sıska insanlar bile bağırsak gazlarını veya mide rahatsızlıklarını kışkırtan yiyecekler nedeniyle oldukça belirgin göbek hatlarına sahip olabilirler. Eğer bu durumdan muzdarip iseniz bu tür yemeklerden kaçının ve kendinize sağlıklı bir spor programı oluşturun.

10. Şekersiz ürünlere kanmayın

şekersiz ürünlere kanmayın

Şeker ikamelerini içeren gıdalar, sadece diyabeti olan kişiler için etkilidir. Şekersiz ürünleri kullanmanız, bu ürünlerin karnınızı şişirmeyeceği anlamına gelmez.