Ekmek Yemeyi Tamamen Bırakırsanız Ne Olur?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı beslenmeye başlamayı planladığınızda, ekmek genellikle beslenmemizden çıkarmak istediğiniz ilk yiyeceklerden biri olur. Ancak karbonhidrat söz konusu olduğunda, ekmeği bırakmak birkaç kilo vermenize yardımcı olabilirken, ekmek yemeyi tamamen kesmek aslında vücudunuzu çok ihtiyaç duyulan besin maddelerinden eksik bırakabilir.

Peki ya ekmeği tamamen bırakırsanız neler olur? Ne gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

1. Bacak krampları yaşayabilirsiniz.

bacak

Kilo vermeye çalışan insanlar, karbonhidrat alımlarını düşürmeye çalışırlar, ancak ekmeği tamamen bırakmanın aslında bazı hoş olmayan yan etkileri olabilir. Ekmeği ve diğer karbonhidratları neredeyse tamamen kesmek anlamına gelen bir keto diyeti yapmayı planlıyorsanız, bacak krampları yaşayabilirsiniz. Bu ağrılı kasılmalar tipik olarak geceleri meydana gelir ve saniyeler ile dakikalar arasında sürebilir. Ekmeğin içerisinde elektrolitler yüksektir ve vücudunuz bu temel besin maddelerini yeterince almadığında kas spazmlarına yol açabilir.

2. Yorgun hissedebilirsiniz.

yorgun

Beyaz ekmek yeterince karbonhidrat almanın en sağlıklı yolu olmasa da, tam buğday ve filizlenmiş tahıl ekmeğini ölçülü olarak yemek vücudunuza daha fazla enerji verecektir. Lif, demir ve magnezyum açısından zengin olduğu için bu yiyecekler tok ve enerjik hissetmenize yardımcı olur ve hatta yoğun bir iş gününden sonra spor salonuna gitmek için yeterli enerjiyi almanıza yardımcı olabilir.

3. Canınız şeker isteyebilir.

seker

Ekmek enerji için kullanılabildiğinden, onu tamamen bırakmak, başka bir yerde başka bir enerji kaynağı bulmanız gerektiği anlamına gelir. Yorgun ve bitkin hissettiğimizde, doğal olarak bize hızlı bir enerji artışı sağlayabilecek tatlılar ve şekerli içecekler gibi yiyeceklere yöneliriz. Ölçülü ekmek yemek kilo almanıza neden olmazken, ekmeği tamamen bırakmak kendinizi yorgun hissettiğinizde kurabiye ve çikolata yemenize sebep olabilir.

4. Tuvalete gitmek daha zor hale gelebilir.

tuvalet

Normal beyaz ekmeği bırakıyorsanız, bu sizin için pek sorun olmayabilir, ancak tam tahıllı veya çavdar ekmeğini kesmek aslında banyoya daha fazla zaman ayırmanıza neden olabilir. Tam tahıllı ekmeğin lif oranı yüksektir, bu da sindiriminize yardımcı olur ve aslında kabızlığı gidermek için müshillerden daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.

5. Ruh haliniz daha da kötüleşebilir.

ruh hali

Hiçbir şeyin ruh halinizi bir dilim pizzadan daha hızlı yükseltemeyeceğini daha önce düşündüyseniz, bunun aslında bilimsel bir açıklaması var. Karbonhidrat yemek, kendinizi iyi hissetmenizden sorumlu olan ve hatta iştahınızı bastırabilen serotonin adı verilen bir kimyasal salgılar. Bu, arada sırada sağlıklı karbonhidrat tüketmenin ruh halinizi yükseltip açlığınızı yatıştırabileceği anlamına da gelir.

6. Kalp hastalığı riskiniz artabilir.

kalp hastaligi

Diyetinizden çıkarmayı seçtiğiniz tahıl türleri, kalbinizi sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda oyunun kurallarını değiştirebilir. Rafine karbonhidratlar kalp hastalığı riskini artırabilirken, tam tahıl yemenin kolesterolü düşürdüğü ve ilgili birçok kalp rahatsızlığını uzak tuttuğu kanıtlanmıştır.

Ne sıklıkla ekmek yersin? Hiç tamamen ekmeği bırakmayı denedin mi?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!