Elma Sirkesinin Faydaları ve İnsan Sağlığına Önemi

elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi için mucizevi sıvı desek daha doğru olabilir. Kullanımı eski zamanlara kadar dayanan elma sirkesinin faydalarını gelin beraber inceleyelim. Bu yazıda kafanızda olan acaba şuna da iyi gelir mi? Acaba bildiklerim doğru mu? Gibi sorular varsa bunlar yok olacak şimdiden söyleyelim. Hatta bildiğinizden fazla faydası olduğunu fark edeceksiniz.

Sirke yüzyıllardır yemeklerde, mutfakta ve ev içinde temizlik gibi işlevlerde kullanılmıştır. Elma sirkesi aynı zamanda salatalarda, soslarda ve daha birçok üründe kullanılmaktadır. Asetik asit ve malik asit sayesinde ekşi bir tat oluşturur. Sirkeler arasından en çok bilineni ve popüleri büyük ihtimal elma sirkesidir.

elma sirkesi

Ananelerimizden, televizyondaki doktorlardan yani günümüzde bilimsel veya bilimsel olmadan en çok duyduğumuz şey elma sirkesinin hastalıklara ve genel sağlığa iyi geldiği, tedavi ettiğidir.

Çok eski dönemlerden beri kullanılan elma sirkesinin tarihine biraz göz atalım.

Elma Sirkesi Sirkesi Nereden Gelmektedir?

Elma sirkesi binlerce yıldır diş ağrısı, mantar zehri olarak farklı şekillerde kullanılmaktadır. M.Ö. 2500 yıllarında Aryalı’lar ekşi bir elma sirkesi yapmıştır. Bu elma sirkesi arap, aslında elma sirkesinin temelini oluşturmuş. Daha sonralarda ise Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarını iyileştirmek için kullanılmış.

Hatta Japon Samuray’ları ise elma sirkesini düzenli olarak içerek dayanıklılık ve esnekliklerini arttırdıklarını söylemişlerdir. Sirke aynı zamanda asitlemeyi sağlamak için kullanılmıştır. Mısır’da ölülerin kül kalıntılarında buna rastlanılmıştır.

Aynı zamanda laksatif etkisi bulunmaktadır. Elma sirkesinin oluşumu kefir, kombucha ve elma sirkesi gibi fermente olan ürünlerin yapımına benzemektedir.

Elma Sirkesinin İnsan Sağlığına Faydaları

Elma sirkesinin çok fazla faydası var. Kilo verme, iştah kontrolü, kan şekeri düzeyinin kontrolü, soğuk algınlığı gibi durumlarda çok yaygın kullanılmaktadır. Bunları yazının tamamında bulabileceksiniz. Ancak ilk olarak içerdiği besin öğelerini inceleyelim.

1. Vücudu Detoksifiye Eder

vücut detoksu

Uzun süredir aşırı kötü beslendiğinizi, vücudunuzun temizlenmeye ve arınmaya ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Detoks bu sıralar popüler olarak kullanılan bir terim haline geldi. Detoks aslında detoksifiye etmekten gelir. Detoksifiye etmek derken şunu unutmamak lazım karaciğer organı günün her saniyesinde detoksifiye işlemini yapar.

Ancak elma sirkesini kullanarak karaciğerinize yardım edebilirsiniz. Elma sirkesi fermantasyon işlemi sayesinde inanılmaz enzimler ve dost bakterilerle dolu bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda, vücudunuzun detoksifikasyon işleminde iyi bir yardımcı olabilecek asetik asit içerir. Elma sirkesi karaciğerin artıkları temizlemesinde yardımcı olabilir.

Eğer reflü, gastrit, boğazınızda yanık ve iltihap veya diğer boğaz problemleriniz yoksa ve asidik bir içecek içtiğinizde rahatsızlık vermiyorsa birazdan söyleyeceğimi muhakkak deneyin. Sabah uyandığınız an 1 büyük bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı doğal elma sirkesini ekleyin ve karıştırın. Güne elma sirkeli su karışımını içerek başlayın.

Gün içinde yaşadığınız sindirim problemlerini, kabızlığı azaltacak ve daha sağlıklı bir vücut sistemine kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

2. Kilo Vermeye Yardımcı

tartıya çıkmak

Elma sirkesinin kilo verme konusunda yardımcı olduğunu eminim duymuşsunuzdur. Kilo vermeye olan etkisi vücudun nişastayı sindirirken asetik asidin etkisiyle sindirimin daha iyi yapılabilmesiyle açıklanabilir.

Yani yenilen ekmek, makarna gibi tahıl ürünlerinin sindirimini kolaylaştıracaktır. Sonucunda şişkinlik, kabızlık gibi sorunlar azalacak ve yiyecekler daha iyi küçük parçalara bölünecektir.

Kilo vermenize böylece yardımcı olacaktır. Ancak çok fazla sirke tüketimi boğazda tahribata, midenizde rahatsızlığa neden olabilir. Dolayısıyla en iyi yol az önceki yazıda da anlatıldığı gibi büyük 1 bardak su ve 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesini kullanmak yeterli olacaktır.

Elma sirkesi nişastanın sindirimine yardımcı olacak evet ama bu bütün çikolata, pasta ve kurabiyeleri yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Sirkeyi sadece kilo verme ve her şeyi yiyebilme amacıyla değil sağlığınızı daha iyi seviyeye çıkarabilmek amacıyla tüketmeye çalışın.

Kilo vermede diğer etkisi: Yapılan bir çalışmada elma sirkesi tüketen deney hayvanlarının vücudunda AMPK adında bir enzimin artışı görülmüştür. Bu enzim yağların vücutta parçalanmasını sağlar ve karaciğerde yağ üretimini azaltır. Çalışma insanlar üzerinde yapılmamasına rağmen bilim dünyası tarafından zayıflama üzerinde etkili olduğu söyleniyor.

Japonya’da yapılan bir başka çalışma elma sirkesinin iştahı bastırdığını ve böylelikle kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir.

3. Kan Şekerinizi Düzenler

Diyabet, tip 2 diyabet, insülin direnci, kan şekerinin sürekli yüksek kalması gibi problemler bu sıralar en fazla görülen rahatsızlıklar arasındadır. Doğanın bize verdiği mucizevi kaynaklardan biri olan doğal elma sirkesi bu hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde çok büyük bir yardımcıdır.

Elma sirkesinin kan şekeri üzerine olan etkisinin bazı ilaçlara benzer olduğuna inanılmaktadır. Anti-glisemik etkisi ve nişasta sindirimini arttırma özelliği sayesinde kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Ancak diyabete sahipseniz ve kullanmayı düşünüyorsanız yinede doktorunuza danışmalısınız.

Amerikan Diyabet Derneğinin verilerine göre doğal elma sirkesinin yatmadan önce büyük bardak su ve 1 tatlı kaşığı kadar kullanılmasının tip 2 diyabet hastalarında glikoz yani kan şekeri düzeylerinin düzene girmesinde olumlu etkisi olduğu söylenmiştir.

4. Kan Basıncınızı Düşürür

Elma sirkesinin içeriğindeki potasyum antihipertansif yani tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Kan basıncının olumsuz etkilerini, yüksek tansiyonu hafifletmeye yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenlemeye ve böylece arteryel duvarlardaki basıncın düşmesine dolaşımın rahatlamasına yardımcıdır.

Kan basıncını düşürmede en iyi sonuca ulaşmak için, elma sirkesini herhangi bir şekilde yeterli miktarda ( en fazla 1,5 çorba kaşığı kadar) salatalar ile birlikte, yemeklerde veya su ile birlikte kullanılmalıdır.

5. Kolesterolünüzü Düşürür ve Kalp Rahatsızlıkları Riskini Azaltır

Yapılan bir araştırmaya göre, doğal elma sirkesinin kullanıldığı bir hayvan çalışmasında kötü kolesterol (LDL)’de düşüş, iyi kolesterol (HDL)’de artış olduğu görülmüştür. Elma, kolesterol düzeyini düşürmede etkisi olan pektin içerir. Elma sirkesinin ana bileşeni elma meyvesi olduğundan kolesterol düşürmede pektinin etkisi de olabilmektedir.

Kolesterol seviyelerinin düşmesi ve normal seviyeye gelmesi kalp rahatsızlıklarını da engeller. Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre sirkeli salata yiyen bayanlarda kalp hastalığı riski daha düşük bulunmuştur. Trigliserit dediğimiz kan yağlarının düşürülmesinde olan etkisi, antioksidan olan klorojenik asit içeriği ile kalp rahatsızlıklarına karşı mükemmel bir koruyucudur.

6. Kanserden Korur

Kanser tedavisi için aslında en güzel tedavi yöntemi yakalanmayı önlemek yani ‘’koruyucu beslenme’’yi sağlayabilmektir. Bugün yedikleriniz, içtikleriniz nasıldı? Midenizi doyurdu ama sizce vücut sisteminize sağlık kattı mı veya yardım etti mi? Bu yazıyla birlikte şimdiden kanserden korunmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Örneğin, sirkenin özofagus kanserini tedavi etmede veya önlemesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Bunun dışında antioksidan etkisi, fermente olması kanserden korunmaya yardımcıdır. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

7. Sindirim Sisteminize Yardımcıdır

Elma sirkesinde bulunan malik asit bağırsak problemlerini, kabızlık ve şişkinliği tedavi edebilen antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Elma sirkesi bir prebiyotiktir (probiyotikler yani iyi bakteriler için gıda anlamına gelir). Bağırsağınızdaki yararlı bakterilere yardımcı olur ve sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasını sağlar, bağırsak sistemini korur.

8. Ağız Kokusunu Engeller

ağız kokusu

Ağız kokusu başınıza gelebilecek en rahatsız edici durumlardan biri olabilir. Bunun için bir çözüm arıyorsanız eğer doğal elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ağız kokusu için az sayıda bilinen doğal ilaçlardan biridir.

Elma sirkesinde bulunan asit ve asetik asit, ağzınızda kötü kokuya neden olan bakteriler için düşman, savaşçı bir ortam yaratacaktır. Potasyum, sodyum, magnezyum, bakır, sülfür ve kalsiyum gibi minerallerin zengin bir karışımını içerir; bunların hepsi ağız sağlığınızı destekler, kokunun giderilmesine yardımcı olur.

Sindirim problemleriniz ağız kokusuna neden olabilir. Elma sirkesi sindirim problemlerine iyi geldiği ve tedavi edici olduğundan ağız kokusu tedavisinde de yardımcıdır.

9. Dişlerinizi Beyazlatır

Elma sirkesi güçlü bir temizleyicidir. Dişlerinizdeki lekelerin giderilmesine yardımcı olmakla ve dişlerinizi beyazlatmakla kalmaz aynı zamanda bazı diş eti hastalıklarına neden olan kötü bakterileri de öldürür.

Tek yapmanız gereken yarım tatlı kaşığı doğal elma sirkesini bir bardak su ile karıştırmak ve sabahları gargara yapmaktır.

Bunu da okuyun: Dişlerinizdeki Tartar Lekelerinden Kurtulmanın 10 Etkili Yolu

Daha sonrasında dişlerinizi fırçalayın. Bir süre sonra aradaki farkı görebileceksiniz. Diğer yazılarda da bahsettiğimiz gibi doğal elma sirkesi iyi bakterilerin gelişimini teşvik eden enzimler içermektedir. Doğal olarak asitlik içerdiği için dişlerin üzerinde olan plakaların temizlenmesine de yardımcı olmaktadır.

10. Besin Öğelerinin Emilimini Arttırır

Çok sağlıklı beslendiğinizi, multivitamin destekler aldığınızı ve kendinizi iyileştirdiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak, önemli olan vücudunuzun bu besin öğelerini emip, kullanabilmesidir.

Mide asidinin doğru seviyede olması, bağırsaklarınızda iyi bakterilerin bulunması emilime yardımcı olacaktır. Doğal elma sirkesinin tüketimi ince bağırsaklarınızın yüzey alanını arttırdığı ve aldığınız besinlerin en değerli kısımlarının yani mineral, vitamin gibi mikro besin öğelerinin emilimini arttırdığı görülmüştür.

11. Candida Mantarının Tedavisinde Yardımcıdır

Zayıf ve kötü beslenme sonucu oluşan candida mantarı asidik bir ortamda gelişmektedir. Doğal elma sirkesinin düzenli kullanımı vücuttaki yararlı bakterilerin sayısını arttırır. Böylece candida tedavisinde yardımcı olur. İçeriğindeki zengin enzimler ve antifungal (mantar oluşmasını önleyici) özelliği sayesinde candidaya karşı etki gösterebilir ve tedavi edici fayda sağlayabilir.

12. Grip ve Soğuk Algınlığını Tedavi Eder

bardakta elma sirkesi

Soğuk algınlığı ve grip, bağışıklık sisteminin düşmesi ve mikroplara yakalanmamız sonucu gerçekleşir. Vücuda direnç kazandırmak ve mikropların uzaklaşmasını, güçlenmeyi sağlamak için 1 büyük bardak suya 1 tatlı kaşığı doğal elma sirkesini karıştırıp içebilirsiniz.

Ancak, grip algınlığınız için doktora gitmek ilk önemli adımdır. Doktorunuza danışarak elma sirkesinden grip tedaviniz için yardım alabilirsiniz.

13. Krampları Azaltır

Düşük potasyum seviyesine sahip olmak kramplara neden olabilir. Potasyum açısından zengin olan elma sirkesi, bacak ve ayak kramplarınızı hafifletebilir. Bazı alternatif tıp kaynaklarına göre elma sirkesi, su ve bal karıştırılıp tüketildiğinde kas kramplarını hafifletmede yardımcı olabilir. Kramplarınız için tedavi de elma sirkesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışıp, sebebi hakkında bilgi almalısınız.

14. Saç Sağlığı

Doğal elma sirkesi saçlarınızın görünümü ve sağlığı için çok etkilidir. Saç derinizde bulunan gözeneklerin yani saç derinizin nemi emebilen, nüfuz edebilen bölgesinin artmasını sağlar. Kütikülleri kapatır ve saçların daha fazla nemi tutmasına yardımcı olur. Ancak dikkat edin doğal elma sirkesi saçlarınızı kurutabilir.

Doğal elma sirkesini saçlarınıza kullanırsanız bir şampuanla birlikte kullanmayı unutmayın. Doğal elma sirkesinin saçların uzamasını teşvik ettiği bilinmektedir ve böylece saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Doğal elma sirkesi, doğal ev yapımı saç bakımıdır. Kuru uçları tedavi emek, kepekleri önlemek, kütiküllerin açılmasını (nem almayı arttırmak için) sağlar. 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sirkeyi koyun ve saç derinize değdirmeden saçlarınıza masaj yapın.

Bir saç spreyi şişesinin içerisine koyup banyoda saçınızı şampuanladıktan sonra saçınıza sıkabilir ve 15 dakika boyunca bekletip sonrasında saçınızı durulayabilirsiniz. Haftada iki kez bu uygulamayı deneyin ve saçınızdaki farklılığı görebileceksiniz.

15. Pire Kovucu

Elma sirkesi, evcil hayvanınızı rahatsız eden pireleri öldürmese de pirelerin uzaklaşmasını sağlayan bir ortam sağlar. Marketlerde evcil hayvanlar için satılan pire kovucu, kimyasal tozlar yerine evinizde doğal pire kovucunuzu yapabilirsiniz. Hayvanınızı banyoda şampuanladıktan sonra 1 çay kaşığı kadar sirke ve 1 bardak suyu karıştırıp sirkeli suyla yıkayabilir ve durulayabilirsiniz.