Eskiden Fakirliğin Göstergesi Olup Şimdi Kıymete Binen 14 Şey

Eskiden fakirliğin göstergesi olup şimdi kıymete binen 14 şey

Farklı dönemlerde yaşayan insanların değer verdiği olguların da birbirinden farklı olması şaşırtıcı değildir. Burada önemli olan yaşadığımız dönemde bizlerin neye nasıl değer verdiğidir. Geçtiğimiz yıllarda kişinin görünüşüne ya da hayat tarzına bakarak verdiğimiz kararların yavaş yavaş değişmeye başladığınız siz de fark ettiniz mi?

Dilerseniz geçmiş dönemlerde kişinin sosyal statüsünü belirleyen bazı olguların şimdilerde nasıl algılandığını inceleyelim…

1. Yırtık kot pantolon

yırtık kot pantolon

Eski dönemlerde yırtılan pantolonlar yama yapılarak kapatılırdı ve kişiler bazen utanarak giyerdi. Şimdilerde ise yırtık pantolon giymek ‘cool olmak’ ile nitelendiriliyor.

2. Samanlı köy yumurtası

samanlı köy yumurtası

Köy yumurtasının tüketildiği zaman “Köylü müsün ya, yenir mi o?” denen bir dönemden organik besinlerin değerlendiği bir döneme geçiş yaptık. Hem az bulunuyor hem de fabrika yumurtasına oranla iki kat daha pahalı.

3. Tavuk kanadı

tavuk kanadı

80’li yıllarda tavuk kanatları kesilip çöpe atılırdı. O dönemlerde tavuk kanadı almak isteyenler gizlice alırmış. Şimdilerde ise değerlendi. Birbirinden farklı soslar ile fast food sektörünün kıymetlisi.

4. Müstakil, bahçeli evde oturmak

müstakil evde oturmak

Eskiden apartmanda oturmak zenginlik göstergesiydi. Artık her şey daha farklı; apartmanda yaşayanlar müstakil ev alma planı yapıyor. Haliyle bu tarz evlerin fiyatı da oldukça arttı!

5. Sakal bırakmak

sakal bırakmak

Eskiden bakımsızlığın bir göstergesi olan sakal, şimdilerde ise erkeklerin vazgeçilmez unsuru.

6. Kına gecesi

kına gecesi

“Kınayı getir aney!” sözleri eskiden sosyetede pek duyulmazdı. Artık zengin kişiler için olmazsa olmaza dönüştü.

7. Tam buğday ekmeği

tam buğday ekmeği

Tam buğday ekmeğini eskiden daha çok fakirler yerdi. Francala’yı da maddi durumu daha iyi olanlar yerdi. Şimdilerde ise durum tam tersi.

8. Mum

mum

Yoksul semtlerinde elektrikler sık sık kesildiği içn aileler adeta mum ile özdeşleşmişti. Şimdilerde ise mum kullanmanın amacı ortamı aydınlatmak, romantizm yakalamak.

Bir bakıma yıllar önce Edison’ın “Elektrik o kadar ucuz olacak ki mum sadece zenginlere ait olacak.” sözü gerçekleşti.

9. Ev yemeği

ev yemeği

Ev yemeğinden farklı yemekler yemek eskiden kalitenin göstergesiydi. Fast food tercih edilirdi… Yaşadığımız dönemde ise ev yemeği yemek bir kalite göstergesi haline geldi.

10. Memur olmak

memur olmak

Eski zamanlarda aileler memura kız vermezdi. Günümüzde ise “Memur bir eş bul?” diye bir tabir gelişti. Kısacası, devir değişti.

11. Ot yemek

ot yemek

Aile sofrasında ot yemeklerinin olması o ailenin fakir olduğunu düşündürürdü. Ailenin et alamadığını düşünürlerdi. Oysa günümüzde ot yemekleri sağlıklı bir yaşamın anahtarı olarak görülüyor.

12. Kırsal alanda düğün yapmak

kırsal alanda düğün yapmak

Eskiden bahçesi ya da yeşillik bir alanı olan insanlar düğünlerini kendi alanlarında yaptıklarında hor görülebilirlerdi. Fakat günümüzde evlenecek olan kişiler, zengin bir kır düğünü yapmak için can atıyor.

13. Kurtlu, delikli elma

kurtlu elma

2000’li yılların sonrasında organik besinlerin değeri anlaşıldı. Burun kıvrılan kurtlu elmaya talep arttı.

14. Köy kahvaltısı

köy kahvaltısı

Kibrit kutusu büyüklüğünde peynir yenen kahvaltılar artık eskidi. Günümüzde kırsal bir alana gitmek ve köy kahvaltısı yapmak klas bir duruma döndü.

Bizim tespit ettiklerimiz bu kadar. Mutlaka sizin de aklınıza gelen buna benzer durumlar vardır. Hemen aşağıdan görüşünüzü yazabilirsiniz.