Titanik’ten Kurtulan Kişi Gemiyi Batıran Asıl Nedeni Açıkladı

titanic bu yuzden batmis

Hepimiz Titanik’in bir buzdağı nedeniyle battığını kitaplardan ve filmlerden biliyoruz. Ancak geminin batmasına patlamaların ve yangınları neden olduğunu gösteren bazı kanıtlar var! Bu tarihin değişmesine neden olabilir. Yeni koşullara ışık tutabilecek bazı gerçekleri kontrol edelim…

Yapılan araştırmalara göre Titanik’in patlamalar nedeniyle battığını kanıtlayabilecek bazı ciddi bulgular var.

titanic neden battı

Hayatta kalmayı başaran Vaghinak Byurat bir buzdağından hiç bahsetmedi.

Vaghinak Byurat, o dönemde İstanbul’un eğitimli halkının en parlak temsilcilerinden biriydi ve çok sayıda kitap almak için Amerika’ya bir iş gezisi planlıyordu. Bu yüzden Titanik için biletlerini aldı.

Hayatta kalmayı başardı ve Titanik’in batışını kendi gözleriyle gördü. Fakat onun versiyonu daha farklı.

Chahen Khachatourian, Vaghinak’ı tanıyordu ve onunla şahsen röportaj yaptı. Ve daha sonra gemide olanların hikayesini yazdı. Byurat uzun bir ömür yaşadı ve çoğunlukla Titanik’in batışı hakkında konuştu. İlginç olan ise bir buzdağından hiç bahsetmemesiydi. Bunun yerine Byurat her zaman geminin batmasına neden olan bir patlamadan bahsetti.

titanic buzdağı yüzünden batmadı

Eğer diğer kurtulanlar da  patlamalar hakkında konuşmasaydı, bu tanık muhtemelen havaya uçardı. 

Diğer hayatta kalanların Titanik’in batışı sırasında gördükleri.

Diğer kurtulanlar da Titanik’te 2-4 tane patlama olduğunu iddia etti. Panik içindeyken hikayenin farklılaştırılmış olabileceği hiç de şaşırtıcı değil. Araştırmacı ve yazar Bill Wormstedt, hayatta kalanlarla görüşmelerinden sonra öğrendiği gerçek hakkında da bazı kanıtlar sundu. Onların iddiaları size aslında bir buzdağı olmayabileceğini düşündürebilir.

  • Birinci Sınıf yolcu olan Binbaşı Arthur G. Peuchen, kesinlikle bir patlama duyduğunu ve geminin ondan sonra batmaya başladığını söyledi.
  • George Frederick Crowe, bir filikada hostesiydi. Röportajında ​​bir patlama olduğunu ve geminin kıç kısmının açıldığını ve battığını söyledi.

Fakat Titanik’in bir patlama yüzünden battığına dair gerçek bir kanıt olup olmadığını hala bilmek istiyoruz…

Araştırmacılar yolcuların hayatta kalabileceklerini söylüyorlar, ancak Titanik muazzam bir yangından dolayı battı.

O dönemdeki Titanik mühendisleri, elektroliz sonucunda deniz suyunun patlayıcı hidrojen gazına dönüşebileceği tehlikesini anlayamadı. John Wickman, Titanic, The Hidden Evidence adlı kitabında bir hata yaptıkları sonucuna vardı. Işıkları açık tuttu ve patlamaya neden oldu. Bunu yapmasalardı, Titanik batmazdı ve yolcular kurtulabilirdi.

Wickman, ilk patlamanın 1:10 ve 1:20 arasında gerçekleştiğine inanıyordu. Fakat gemiyi ikiye bölen ve bu felakete sebep olan başka bir patlama olduğunu söyledi.

Gazeteci Senan Molony, olağanüstü etkenlerin mükemmel bir eşleşmesi sonucunda bunu doğruladı. Titanik’in neden battığını araştırmak için ise 30 yıldan fazla zaman harcadı. Afetin sebebi “ateş, buz ve cezai ihmal” olduğu sonucuna varmıştır.

Ancak yine de uzmanlar, bir yangın olduğunu ve geminin kazan dairelerinin birinin arkasındaki 3 katlı yüksek akaryakıt deposunda başladığını onayladı. Birçok yolcu yırtılma sesini duydu ve sonra gemiyi sel basmaya başladı.

Titanik’in batmasının ardındaki asıl nedenin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Yolcuların hayatta kalabileceğini düşünüyor musunuz? Lütfen yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/titanic-survivor-claims-an-iceberg-didnt-destroy-the-ship-770860/