Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları Nelerdir?

evcil hayvan beslemenin faydaları nelerdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzm. Klinik Psikolog Dilek Gülveren, “Stresli ve negatif bir hayat yaşıyorsanız tüm bu olumsuzluklardan uzaklaşmak için evcil hayvan edinmeyi düşünmelisiniz. Hem kendiniz için hem de ileride yetiştirmeyi planladığınız çocuk için evcil hayvan bakımı şans olacak” diyor.

evcil hayvan beslemek

Günümüzde depresyon kelimesi herkesin ağzından çıkar bir hale geldi. Kime sorsak depresyonda. Eğer bu ruh halinden kurtulmak ve kendinize gelmek istiyorsanız hayatınızda farklılıklar yapmanız faydalı olabilir. Bu tarz durumlarda evcil bir hayvan almak size kendinizi yalnız hissettirmez ve daha mutlu olursunuz.

özgüven

Evcil hayvan beslemenin özgüven problemine de iyi geldiğini belirten Uzm. Klinik Psikolog Dilek Gülveren, “Tedavi sürecine hayvan desteğini eklemek çoğunlukla kişiye iyi gelir.

Hem fiziksel hem ruhsal hem de sosyal açıdan bireyin yenilenmesine olanak tanır. Sosyal çevresinde daha dengeli bir yapıya ulaşan kişi ani ruhsal dalgalanmalarını da kontrol edip azaltabilir. Depresyon tedavisinin temelinde kişinin hareket etmesini, yürümesi sağlamak yatar. Kişinin bunu evcil hayvanı ile yapması da artı bir şans olacaktır” dedi.

Çocuklar için de önemli!

çocuklar için çok önemli

Ayrıca büyüme çağındaki çocuğun bir evcil hayvan ile büyümesinin olumlu etkilerinden bahseden Gülveren, “Çocuğun büyüdüğü çevrede sorumluluğunu üstlenebileceği bir evcil hayvan olması çok önemli. Hem çocuğun kurduğu bağların güçlenmesine hem de sorumluluk bilincine sahip olmasını sağlar. Ayrıca çocuğa ayrı bir öz güven kaynağı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yaşlılarda yalnızlık hissini azaltıyor!

yalnızlık hissini azaltır

Evcil hayvan besleyen Alzheimer ve demans hastası kişilere de faydası olduğunu belirten Gülveren, evcil hayvanlarla birlikte yaşamanın yaşlılara aktif ve hareketli bir yaşam sağladığını ayrıca yaşlı bireylerin yalnızlık hissini azalttığını ifade ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!