Evde Kendi Patatesinizi Nasıl Yetiştirirsiniz?

evde kendi patatesinizi nasil yetistirirsiniz

Arka bahçeniz yok ve patates yetiştiremediğiniz için üzülüyor musunuz? Artık bahçesiz de kendi patateslerinizi yetiştirebilirsiniz.Hem de bir kaç küçük adımda!

Tohum Patetes

patates tohumu

Bahçeniz yoksa da evinizde bir bulunan büyük kaplar sayesinde patates yetiştirebilirsiniz. 15 20 litrelik kaplara ekilen bu patatesler bahçeyi aratmayacak. Önce pateteslerin üzerine patates püresi koyun ve biraz saksı toprağı döktüğünüz saksınıza yerleştirin.İşte bu kadar basit. Bu şekilde yetiştirelen patateslere tohum patates adı verilir.Boyları bulundukları yere göre değişir.Genel olarak 28-35 milimetreye kadar ulaşırlar. Ürün alma süreleri değişebilir.

Ön Çimlendirme

saksida patates

Patatesleri ektikten sonra uzun süre beklemek istemiyorsanız bu yolu deneyebilirsiniz. Tohumluk patatesleri ekmeden önce 9-10 derece sıcaklıklarda güneş ışığını alan bir yerde bekletin. Filizleri 2-3 santim olduğunda tencere büyüklüğündeki bir kaba alın ve ekin. Bu şekilde normalde 10 aya kadar büyüme dönemi olan süreci kısaltmış olursunuz.

Uygulanışı

uygulanisi patates

Tencere büyüklüğünde bir kap alın. Özellikle kompost açısından bol bir toprak ile içini doldurun. En az 15 sanitimetre boşluk olmalı.

Filizlenmiş patatesleri toprağın 5 santimetre kadar altına gömün.

Büyük bir tencereye 5 tane patates dikebilirsiniz.

Toprak ıslak olmamalı.Nemli kalmalı. Bu yüzden haftada iki 3 defa sulamalısınız.

saksida patates yetistir

Filizlerin boyu 10 santimetreye geldiğinde üzerine yapraklara gelene kadar toprak ekleyin.

Yapraklar bir 10 santimetre daha büyüdüğünde tekrar toprak ekleyin.

Patatesler yeterli boya ulaştığında hasat zamanı gelmiş demektir!