Karbonatın 19 Mucizesi

karbonat4

Herkesin evinde bulunan karbonatın bilmediğiniz faydalarının olduğunu söylesek. Hadi karbonatın ne gibi yararlarının olduğuna hep beraber bakalım.

yara

1- Özellikle yaz aylarında sivrisinek veya böcek ısırıkları hepimizin canını yakar. Evinizde karbonat varsa artık bu acıyı çekmeyeceksiniz. Bir miktar  su içerisine eklediğiniz karbonatın çözülünceye kadar karıştırdıktan sonra ısırılan bölgeye sürün. 10 dakika kadar bekletin . Ardından soğuk su ile bölgeyi yıkayın.

2-Uzun süre yürümek zorunda kaldınız yada çalışırken gününüzün çoğu ayakta kalarak geçiyorsa bu yöntem tam sizlik. 2,5 litre su içerine ekleyeceğiniz 3-4 çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Leğen içerisine dökerek ayaklarınızı içerisinde bekletin. Dinlendiğinizi farkedeceksiniz.

3- Karbonatın bir diğer faydalı yönü ise ayakkabılardaki kötü kokuları gidermesidir. Akşam eve geldiğinizde ayakkabılarınızın içerine bir miktar karbonat dökün. Ertesi gün kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

fasulye

4. Akşam yemekte fasülye, mercimek veya bamya pişirmeyi mi düşünüyorsunuz? Yemeği yaparken içerisine birkaç çay kaşığı karbonat ilave ederseniz yumuşadıklarını göreceksiniz.

dolap

5.  Buzdolabınızın içerisinde istemediğiniz kokular varsa karbonat bu soruna da çözüm olacaktır. Küçük bir kase içerisine bir miktar karbonat koyun. Ağzı açık biçimde buzdolabınızın orta rafında bekletin. Bir süre sonra kötü kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

6. Özellikle çok sıcak havalarda alınan soğuk içecekleriniz tazeliğini kaybeder. Soğuk su içerine bir miktar şeker, limon suyu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Karıştırarak tüketebilirsiniz. Günde en fazla 1 çay kaşığı karbonat tüketin.

7. Mide ekşimesi sorununuz mu var. Bir çay kaşığı karbonatı bir bardak su ile karıştırarak için. Şişkinlik ve mide ekşimesi sorununuz kalmayacaktır.

dus

8. Banyoda küvetiniz varsa 50 ile 100 gram arasında karbonatı su dolu küvetinizin içerine karıştırın. Karbonat suyu yumuşatacaktır. Haftada en fazla iki kez yapabileceğinizi de unutmayın.

9. Karbonatla ortamdaki  kötü kokuları yok edebileceğinizi biliyor muydunuz ? Hafif nemli pamuk üzerine bir miktar karbonat serpin.  İşte bu kadar.

10. Koku demişken ağız kokusu problemi olanlar için de karbonat kullanabileceğiniz biliyor muydunuz? Ilık su içerine 1 çay kaşığı karbonatı karıştırarak gargara yapın.

11.  Çöp kutularınızın tabanına atacağınız. Şr miktar karbonat kötü kokuları çekecektir. Aynı şekilde evde beslediğiniz kediniz mi var? Kedi kumlarına ekleyeceğiniz bir miktar karbonat kötü kokuyu yok edecektir.

matar

12.  Termos içerinde suyun metal ile birleşimden oluşan kötü kokular meydana gelir. Bu sorunu çözmek için termos içerisine bir miktar ılık su dökün. Ardından birkaç çay kaşığı karbonat ekleyin. Çalkalayın.

bulasik

13.Karbonat sirke ile birleştiğinde lekeleri temizlemek için kullanılabilir. Mesela lavabonuz kirlendi ise. Gideri tıkadıktan sonra bir miktar sirke ve üzerine biraz karbonat dökün.

gumus

14.  Gümüş kaşık veya çatal gibi eşyalarınızın temizliği için de karbonattan yararlanabilirsiniz. Eşyalarınızı sıcak su içerinde bir süre bırakın. İçerine parçalara halimde alüminyum folyo ve birkaç çay kaşığı karbonat ekleyin. Ardından soğuk su ile durulama yapın .

15. Karbonatın etkisini diş fırçalarken de görebilirsiniz. Ağızdaki korozif asitleri yok edecektir.

16. Bir miktar karbonatı su ile karıştırdıktan sonra çiçek topraklarınıza dökün. Sonuçlarına sizde şaşıracaksınız.

biftek

17. Biftek pişireceksiniz. Ama çok sert olmasını istemiyorsunuz. Bunun için üzerine karbonat serpin ve birkaç saat bekletin. Pişirdiğinizde yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

makina

18. Bulaşık makinemizin deterjan bölmesine Makine boş iken karbonat koyarak çalıştırdığınızda kokuların kalmadığını göreceksiniz.

19. Fırın yada ocak temizliğinde de karbonattan yararlanabilirsiniz.  Su ile karbonatı karıştırın. Sünger yardımıyla kirli bölgeleri silin. Farkı kendi gözlerinizle görün.

Sizde bu yazının faydalı bilgiler içerdiğini düşünüyorsanız paylaşmayı unutmayın.