Evde Uygulanan 10 Yanlış Doğal Tedavi

evde uygulanan yanlış tedaviler

Ev tedavi yöntemleri son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Artık herkes ilaç kullanmadan ufak hastalıkları ve yaraları tedavi etmeye çalışıyor. Bu şekilde hem ilaçların hem maliyetinden, hem de zararlı etkilerinden kaçınıyorlar. Ancak bir rahatsızlığı evde tedavi etmeye çalışırken oldukça dikkatli olmalıyız. Aksi takdirde kendimizi tedavi etmeye çalışırken ciddi zararlar verebiliriz.

Bilge Cafe olarak son zamanlarda popülerleşen ve dikkat edilmezse ciddi zararlara yol açabilme ihtimali olan ev tedavi yöntemlerini sizler için derledik.

1.Yanıklar İçin Yapılan Mutfak Yöntemleri

Yanıklara tereyağ veya zeytinyağı sürmek aslında yarardan çok zarar vermektedir. Yandığınız zaman, cildiniz yanığa yol açan kaynakla temas etmese bile hasar görür ve bu hasarı engellemenin tek yolu cildi soğutmaktır. Bu yüzden uzmanlar yanık durumlarında deriyi soğuk suyun altında tutmak gerektiğini söylemektedirler. Tereyağı veya zeytinyağı kullanmak ise derinin soğumasını oldukça yavaşlatır.

2. Sivilce ve Akneleri Diş Macunu ile Yok Etmeye Çalışmak

Bu tedavi yöntemi, diş macunu karbonat içerdiği ve bu sayede sivilceleri kuruttuğu için bir bakıma mantıklı sayılabilir. Ancak buradaki asıl problem; diş macunun içinde bulunan alkol, mentol, hidrojen peroksit gibi maddelerin cildinize – özellikle dudaklarınıza- ciddi zararlar verebilme ihtimalidir.

3. Ağız Temizleme Suyu ile Gargara Yapmak

Soğuk algınlığı tedavi etmek için kullanılan bu yöntem aslında pek etkili değildir. Doktorlar, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklara karşı en iyi yöntemin uzun süreli dinlenme olduğunu belirtmektedirler. Bademcikler şiştiği zaman ağız temizleme suyu ile gargara yapmak boğazdaki iltihapların şiddetini arttırabilir. Bunun yerine çok sıcak olmayan, ılık içecekler içerek boğazımızı rahatlatabiliriz.

4. Kolloidal Gümüş Suyu

Gümüş suyu, küçük gümüş parçacıklarının sıvı haline getirilmesi ile meydana gelen ve son zamanlarda sinüs enfeksiyonu ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için antibiyotiklere karşı alternatif bir mucize ilaç olarak gösterilen bir sıvıdır. Ancak uzmanlar bu maddenin bu tip hastalıklara şifa olmadığını, aksine vücut için çok tehlikeli bir madde olduğunu şiddetle belirtmektedirler. Gümüş suyunun uzun süreli kullanımı sizi zehirleyebilir veya en iyi ihtimalle cildinizin rengini maviye çevirebilir.

5. Siğil Kesmek

Bazı insanlar siğillerden kurtulmak için makas, bıçak veya herhangi bir keskin alet kullanarak onları kesmeyi deneyebilir. Siğilleri bu şekilde ortaya kaldırmaya çalışmak derinizi daha kötü bir hale getirebilir. Bunun yerine tıbben kanıtlanmış daha kolay tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

6. Alkol ile Diş Ağrılarını Tedavi Etmeye Çalışmak

Özellikle viski kullanarak diş ağrısını geçirmeye çalışmak, alkol seven insanların kanıtlamaya çalıştığı bir durum olsa da, doktorlar viskinin anestetik özelliklerinin çok zayıf olduğunu belirtmektedir. Bunun yanında viski gibi alkolleri kullanarak diş ağrısının acısını dindirmeye çalışmak, diş ağrısına neden olan ağız probleminin sebebini ortadan kaldırmayacağı için, ileride daha büyük diş ağrıları çekmeniz muhtemeldir.

7. Diğer Diş Tedavileri

Diş ağrısı durumlarında dişe ağrı kesici tozu gibi maddeler sürmek veya ağrıyan yere sakız yapıştırmak gibi yöntemler dişlerimize ciddi zararlar verebilir. Örneğin; ağrıyan yere sakız yapıştırmak kimyasal yanmalara yol açabilir. Problemli bir diş kendini asla tedavi etmez. Diş ağrısı durumlarında dişçiye ne kadar erken giderseniz, ağrılardan da o kadar kısa süre içerisinde kurtulursunuz.

8. Doğum Sürecini Hızlandırmak İçin Hint Yağı Kullanmak

Hamile kadınların doğuma girmeden önce doğum süresini kısaltmak için hint yağı kullanmaları, son zamanlarda sıkça görülmeye başlanmış. Hint yağının vücudumuza bir çok etkisi vardır. Ancak bunların hiçbirinin hamilelik ile bir alakası yoktur. Hint yağının en büyük faydası bağırsakları hızlandırarak kabızlığı gidermesidir. Ancak hamileliğinizin son anlarında gerçekten bağırsaklarınızı hızlandırmak ister misiniz?

Doğum için en uygun zaman doktor kontrolü altında karar verilen zamandır. Bu şekilde hem sizin için hem de çocuğunuz için sağlıklı bir doğum süreci geçirebilirsiniz.

9.  Kulak Temizleme Mumları

Kulak temizleme mumları son zamanlarda iyice popüler hale geldi. Ancak bu yöntemin kulak zarına ve kulak yoluna ciddi anlamda zarar verdiği doktorlar tarafından belirtilmektedir.

 10. Saç Bitleri İçin Tehlikeli Tedavi Yöntemleri

İnternet üzerinde saç bitlerinden kurtulmak için bulabileceğiniz bir çok sözde tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kerosen, petrol, böcek ilacı vb. maddeleri saçlarına süren insanların sayısı oldukça fazladır. Bu maddelerin hepsi son derece zehirlidir ve asla deri ile temas etmemesi gerekir. Saç bitini gidermek için kullanılan diğer yöntemler olan vazelin, zeytinyağı, su gibi yöntemlerin ise herhangi bir zararı yoktur ancak bu yöntemlerde son derece etkisizdir. Saç bitlerinden kurtulmanın en iyi yolu aile doktoruna gidip, onun yönlendirdiği tedavi yöntemlerini ve ilaçları kullanmaktır.

Sizin de hastalıkları tedavi amacıyla kullanıldığını bildiğiniz, yarardan çok zararı bulunan ve yanlış bilinen yöntemler varsa lütfen yorum yaparak paylaşın.