Gazınızın Uzun Süre Tutarsanız Ne Olur?

gazi tutarsak ne olur2

Çoğu modern kültürde kötü bir görgü işareti olarak kabul edildiğinden, bir çok insan yanlışlıkla gaz çıkarmaktan utanırlar. Aslında, gaz çıkarma vücudumuzun ayrılmaz bir parçasıdır.

Gaz çıkarmak kesinlikle doğal bir süreçtir. Bağırsaklar sürekli olarak gaz üretir ve günde 2.000 ml arasında gaz salgılar. Küçük gaz kabarcıkları, çıkışa giderken bir araya gelerek daha büyük gaz kabarcıkları oluşturur.

Bağırsak gazı metan, azot ve karbon dioksit içerir. Bu gazların oranı kişinin yediği besine bağlıdır. Peki ya uzun süre gazımızı tutarsak ne olur? Makalenin sonunda ne olduğunu detaylı bir şekilde anlattık.

Gaz neden her seferinde farklıdır?

gaz k

Ses : Bağırsak gazları farklı seslerle çıkar. Bazen sessiz olabilirken, diğer zamanlarda oldukça gürültülü olabilir. Gazı serbest bıraktığımızda, bağırsak kasları havayı anüsteki sıkı kas halkasından geçirir. Sesi etkileyen, yayılan gazın hacmi ve sfinkter kaslarının gerginliğidir. Bağırsaklarda biriken gaz ne kadar fazlaysa ve gergin kaslar ne kadar güçlüyse, ses o kadar yüksek olur.

Koku : Gazın kokusu olabilir veya kokusuz olabilir. Onu etkileyen yediğimiz yiyeceklerdir. Örneğin, kükürt içeren ürünler gaza hoş olmayan bir koku verebilir. Bağırsaktaki bazı bakteriler, aynı zamanda “ koku ” olan metan veya hidrojen sülfür üretir. Örneğin, hidrojen sülfür bozuk yumurta kokusu verir.

Sıklık : Tüm insanlar gaz çıkarır, ancak bazıları bunu diğerlerinden daha sık yapar. Ortalama olarak, bir kişi günde yaklaşık 15 kez gaz çıkarır. Hava yutmak, yüksek lifli yiyecekler yemek, laktoz intoleransı ve diğer sindirim bozuklukları aşırı gaz oluşumuna neden olabilir.

Aşırı gaz oluşumunun nedenleri

asiri gaz

Hava : Yiyecek ve içeceklerle birlikte az miktarda hava yutma eğilimindeyiz. Bu havadaki oksijen ve nitrojen, ince bağırsaktan kan dolaşımına emilir ve kalan gaz doğal olarak salınır. Bu arada, hava yutmaktan daha çok muzdarip olanlar, kaygı düzeyi yüksek insanlardır.

Normal sindirim : Mide asidi pankreas salgısı ile nötralize edilir ve bu süreçte yan ürün olarak karbondioksit üretilir.

Bakteriler : Bağırsakta yaşayan iyi sindirim için gerekli birçok bakteri vardır. Yan ürün olarak da gaz açığa çıkaran belirli gıda bileşenlerini fermente ederler. Bu gazın bir kısmı kan dolaşımına emilir ve akciğerler yoluyla dışarı atılır, bir kısmı ise bağırsaklardan çıkışını bulur.

Bol miktarda lif : Bir yandan iyi sindirim için life ihtiyacımız var, diğer yandan aşırı gaz oluşumuna neden olabilir. İnce bağırsaklar belirli bileşikleri parçalayamaz. İşte o zaman gaz üreten bağırsak bakterileri çalışmaya başlar.

Laktoz intoleransı : vücudun hayvan sütünde bulunan belirli şeker türlerini sindirememesidir. Bu durum aşırı bağırsak gazı oluşumunu sebep olur.

Kısa zincirli karbonhidrat intoleransı : Bazı insanlarda, farklı şuruplar, bal ve meyvelerde bulunabilen fruktoz gibi bazı karbonhidratların fermantasyonu nedeniyle aşırı gaz oluşumuna neden olur. Ayrıca İrritabl bağırsak sendromu ve mide rahatsızlıkları da aşırı gaza neden olabilir .

Gazınızı nasıl kontrol edersiniz

gaz kontrol

Çoğu zaman, aşırı gaz oluşumunu kontrol etmek mümkündür. Bunu yapmak için kişi yaşam tarzını ve beslenmesini değiştirebilir.

Daha az gaz salmak için şunları yapmalısınız :

 • Şişkinliğe neden olan yiyeceklerden kaçının.
 • Daha az ama daha sık yiyin.
 • Acele etmeden yiyin ve için.
 • Düzenli olarak spor yapın.
 • Sakız çiğnemekten kaçının.
 • Gazlı içeceklerden kaçının.

Bağırsak gazına neden olan yiyecekler

neden olanlar

 • Laktoz intoleransı olan kişilerin uzak durması gereken süt ürünleri.
 • Kuru meyveler, kuru üzüm ve özellikle kuru erik.
 • Elma, kayısı, armut ve şeftali gibi bazı meyveler.
 • Özellikle tohumlar ve kabuklar gibi çözünmeyen lif oranı yüksek ürünler.
 • Fasulye, bezelye, nohut, soya fasulyesi gibi baklagiller
 • Fındık
 • Havuç , patlıcan, soğan, Brüksel lahanası ve lahana.
 • Sorbitol gibi diyet içecekler ve yiyeceklerde bulunan bazı yapay tatlandırıcılar ve şekerler.
 • Tahıl, ekmek ve kraker gibi tam tahıllı ürünler

Şişkinliğe neden olan ürünler ayrıca vücudumuzun besin maddeleri için gerekli olan şeyleri de içerir. Bu nedenle diyetten tamamen çıkarılmamalıdır. Sadece tüketimini sınırlayın.

Gazı Uzun Süre Tutarsan ne olur?

gaz tutmak

Belki de birçok insan gaz tutmanın kötü olup olmadığını merak ediyor. Örneğin, halka açık yerlerde hepimiz bunu yapmak zorundayız. Bu durumda, salınmayan gazlar bağırsakta birikir ve bu da şişkinliğe ve hatta ağrıya neden olabilir.

Osuruğunuzu uzun süre tutmak zorunda kalırsanız, kontrolü kaybetme ve gazı yüksek sesle bırakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden, arzuyu elde ettiğinizde doğru olan çıkarmaktır. Bunun için en yakın tuvaleti ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

İlginç gerçekler

 • Kadınlar erkeklerden daha sık osurur, ancak bunu daha ihtiyatlı bir şekilde yaparlar.
 • Bağırsak gazı , hidrojen ve metan içeriyorsa kolayca tutuşabilir. Ama asla bağırsak gazlarını yakmaya çalışmamalı çünkü bu son derece tehlikelidir!
 • Minik termitler çok osurur.