Güneş Yanığına Karşı Basit Ama Güçlü Bir Tedavi Yöntemi

gunes yanigi

Yaz tatili çoğu insan için yılın en güzel mevsimidir.

Ancak, bütün harika özelliklerinin yanı sıra, yaz mevsiminin bir dezavantajı; güneşin en tepede olduğu vakitlerdir. Hayatında en az bir kere güneş yanığına maruz kalmış birisi, güneş yanıklarının ne kadar acı verici  olduğunu bilir.

Merhemler ve nemlendiriciler güneş yanıklarının acısını azaltmada bir nebze etkilidirler ancak güneş yanığının tedavisi için daha etkili bir yöntem var mıdır? Amerikalı bir anne olan Cindie Allen Stewart güneş yanığına karşı doktorlar tarafından da onaylanmış oldukça basit bir tedavi geliştirmiştir. Geliştirdiği bu tedavi çoğumuzun evinde mevcuttur.

güneş yanığı

Bir çoğumuz gibi Allen Stewart da güneş yanıklarından payını alan birisi ve güneş yanığının yol açtığı acılardan kurtulmak için uğraşırken harikalar yaratan bir ürünle karşılaşmış. İşin güzel tarafı ise bu ürünün herhangi bir karışım veya birçoğumuzun bulmakta güçlük çekeceği malzemelerden oluşan bir formül olmaması. Bu ürün marketlerden bile kolayca elde edebileceğimiz tıraş köpüğü.

Gillette Tras Kopugu 200 ML Hassas 3

Allen-Stewart tıraş kremini yanık bölgeye sürdükten sonraki bir kaç saat içinde yanıkların büyük bir ölçüde geçtiğini iddia ediyor. Diğer tedavilere göre daha hızlı olan bu yöntem aynı zamanda yanık sonrasında deri üzerinde meydana gelen soyulmaları da engelliyor.

Allen Stewart bu süreci;

“Yandıktan hemen sonra kremi sürüyorum ve ertesi gün yanıklar yok oluyor.” şeklinde ifade ediyor.

Ancak tıraş köpüğü tedavisinde dikkat etmeniz gereken bir husus; şişeden ani çıkan köpük soğuk olduğu için direk vücuda sıkmanız halinde deriye zarar verebilir. Bunu engellemek için kremi önce elinize sıkıp sonra yanık bölgeye yavaş yavaş yedirmeniz gerekmektedir.

köpüklü sırt

Bu tedavi sosyal medyada bir anda popüler olunca bazı dermatologlar işe el atmışlar ve tıraş köpüğünün içinde bulunan hindistan cevizi yağı, kakao yağı ve benzer maddelerin sayesinde, tıraş köpüklerinin iyi bir nemlendirici olduğunu belirtmişlerdir.

Ancak doktorlar yine de ciddi yanık durumlarında bireysel tedavi uygulamak yerine bir uzmandan yardım alınmasının daha iyi sonuçlar vereceğini belirtmektedirler.

Eğer bu yöntemi deneyip olumlu sonuç aldıysanız yorum kısmında tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.