Hava Kirliliğinde Büyük Düşüş Yaşandı

havakir

Tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip corona virüs covid-19’a karşı İstanbul ve Ankara’da alınan önlemler ile vatandaşların evlerinde kalması hava kirliliğini yüzde 41 oranında azalttı. Yani araç kullanımı azalınca hava kirliliği de azımsanmayacak oranda azaldı.

hava kirligig

AA muhabirine açıklama yapan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, vücuda alınan kirli havanın solunum ve dolaşım sisteminde neden olduğu zarar ile ilgili olarak “Akciğerlerimize, kalbimize ve beynimize zarar verebilir. Şehirlerdeki trafik yoğunluğunun ve diğer faaliyetlerin azalması sebebiyle azotdioksit (NO2) yoğunluğunda büyük düşüşler görülmeye başlandı.” dedi.

Corona virüs nedeniyle alınan önlemler ile vatandaşların evlerinde kalması aktif araç sayısında azalmaya neden olarak hava kirliliğini azalttığını belirten Toros sözlerine şu şekilde devam etti:

hava2

“Alınan önlemler nedeniyle insanlar mart ayının ikinci yarısında evlerinde kaldı. İnsanlar evde kalınca havayı kirleten faktörler azaldı. Bunun sonucunda hava kalitesi arttı. Hava kalitesi artınca da hava kirliliği otomatik olarak azalmış oldu. Ayrıca modern hayatın önemli kirleticilerinden azotdioksitler daha çok fosil yakıtların yanması sırasında atmosfere salınmaktadır.

Araçlar, sanayi tesisleri ve enerji santralleri en önemli azot oksitlerin kaynağıdır. Önemli bir kirletici olan azotdioksit göz ve solunum yolu hastalıkları, akciğerlerde iltihaplanma ve akciğer enfeksiyonlarına karşı bağışıklığı azaltabilir.”

hava kirlili

Söz konusu virüs nedeniyle alınan tedbirlerin özellikle İstanbul ve Ankara gibi 2 büyük kentte azotdioksit (NO2) kirliliğini azalttığını belirten Toros, “Günlük ölçüm değerlerine göre insanlar evde kalınca azotdioksit kirliliği mart ayının ikinci yarısında ilk yarısına göre İstanbul’da yüzde 36 ve Ankara’da yüzde 45 azaldı. Böylelikle Türkiye’nin en büyük iki şehrinde ortalama hava kirliliği oranı yüzde 41 azalmış oldu.” dedi.

BURSA’DA AZALDI, İZMİR’DE ARTTI

bursa

Toros, havadaki azotdioksitin oranının Bursa’da da yüzde 30 azaldığını belirtirken, İzmir’de sayılan şehirlerin tersine yüzde 13 oranında arttığının tespit edildiğini söyledi.

Toros, Corona virüsle mücadelede alınan tedbirlerin küresel ölçekte son zamanlarda adını sık duyduğumuz iklim değişikliğini azaltabileceğini belirterek, “Yaşadığımız bu süreç küresel ölçekte hep birlikte aşırı tüketim, israflar ve iklim değişikliği konusunda daha duyarlı olmamıza, şirketlerin sadece kazanma hırslarından vazgeçerek ihtiyaç kadar üretmek ve kaynakların idareli kullanılması için çalışmalar yapmasına, ekonomi ve sosyal hayat kavramlarını gözden geçirmemize, var oluşumuzun gayesine dönmemize yardımcı olabilir.” dedi.