Sabahları Yapmaktan Vazgeçmemiz Gereken 8 Alışkanlık

sabahlari vazgecmek

Eski alışkanlıklardan vazgeçmek zor olduğundan, özellikle sabahları boş vaktimiz olmadığı için, bazı şeylerin ne kadar zararlı olduğunu düşünmeden uygularız. Her sabah kahve içer misiniz ya da kahvaltınızda sütle birlikte mısır gevreği tüketir misiniz?

Aslında zararlı olup her sabah uyguladığımız 8 alışkanlıklardan sizlere bahsetmek istedik. Bu makaleyi okuduktan sonra, sabahları ve bir sonraki günleri nasıl daha iyi başlayacağınızı öğreneceksiniz.

1. Günü duş ile başlamamak

1 3

Her gün, gün boyunca cevaplamaya zorlandığımız bir sürü sorunlarla yüz yüze geliyoruz (işle alakalı ve diğerleri). Harvad Üniversite’sinin bir doktoruna göre, sabahları duş almak çözüm üretmeye çok yardımcı olur, bunun nedeni ise beynin daha çok aktif olmasına ve dış faktörler tarafından dikkatinin daha az dağılmasına yardımcı oluyor. Duş, beynin yeni ve alışılmamış fikirler üretmesine yardımcı oluyor. Vaktiniz oldukça, sabahları duş almak sizin için daha yararlı olacaktır.

2. Sıcak duş

2 2

Sıcak suyun rahatlatıcı bir etkisi olduğundan, sabahları sıcak bir duş almak, sizin yatakta durmanıza sebep olabilir. Sabahları soğuk bir duş almanın bir çok faydaları vardır. Dinç olmanızı, beyninizin hareketliliğini ve bağışıklık sisteminizin daha çok çalışmasını sağlar. Soğuk su, sıcak suyun aksine, cildi kurutmaz. Bilim insanlarına göre, soğuk suyla yıkanan insanlar senede 4,08 kg kaybedebilirler.

3. Telefonlarınızla uzun süre uğraşmak

3 2

İnsanların sabahları ilk olarak telefonlarıyla uğraşmanın ilk nedeni sosyal medyadır. Sabahları nasıl başlıyorsak günümüz de aynı şekilde devam eder. Uzun lafın kısası, başkalarının hayatını kontrol ederek, yorumlarını ve fikirlerini okuyarak vaktinizi harcamayın, onun yerine kendinize vakit ayırın! Aynısı, iş gününüzü uzatacağı için, iş maillerini kontrol etmek için de geçerlidir. En sevdiğiniz şarkıyı dinlemek, sevdiklerinizle vakit geçirmek veya sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı hazırlamak sizin için en iyisidir.

4.Kıyafet seçiminde vakit harcamak

4 2

Sabahları vaktinizi hiç ”Acaba bugün ne giysem?” diyerek harcadınız mı? Sabahları yeterince karmaşa olduğu için, kıyafetlerinizde vakit harcayarak durumu daha da kötüleştirmeyin. Seçimizi kolaylaştırmak için, dolabınızdaki kıyafet sayısını azaltın. Apple’ın kurucusu Steve Jobs, para biriktirmek için değil de, vaktinin kıymetli olduğunu bildiği için, her zaman kot pantolon ve siyah gölek kombinezonu giyerdi.
Sadece işte giydiğiniz kıyafetleri özel bir yere yerleştirin. Eğer siyah ceket ve beyaz gömlek giymenizi gerektiren kıyafet zorunluluğunuz varsa, sadece siyah ceket ve beyaz gömlek bulundurun. Giysi dolabınızı sıklıkla kontrol edin ve daha fazla giymediğiniz kıyafetlerden kurtulun. Sezon dışı olan kıyafetleri de ayrı bir yere koyun.

5. Mısır gevreği yemek

5 1

Klasik mısır gevreği porsiyonu (50 gram) aşağı yukarı 4 yemek kaşığı şekeri içerir. Sabahları bu kadar şeker tüketmek, kanda ensülin infüzyonuna neden olur ve etkisi gittiğinde yorulmanıza ve uyuşuk olmanıza neden olur. Sabahları sütü, yoğurdu ve taze meyveleri mısır gevreğine eklemekte sağlıksız olduğundan en iyisi bu söylenilenlerden uzak durmaktır.
Ünlü diyetisyen, Chelsey Amer, sabahları mısır gevreği yemektense, bir dilim pizza yemenin daha sağlıklı olduğunu söylemiştir. Dengeli bir kahvaltı oluşturan pizza, proteine, yağa ve karbonhidrata sahiptir. Birden fazla dilim yememeniz gerektiğini de unutmayın.
Pizza dışında, çırpılmış yumurta, süzme peynir veya çok fazla yağ içermeyen et de yiyebilirsiniz.

6. Yemekten sonra dişlerinizi fırçalamak

6 1

Yemek yedikten sonra, limon tuzu ve fosforik asit içerdiklerinden dolayı, özellikle meyve, narenciye yediğinizde veya soda içtiğinizde, dişlerinizdeki enamel (diş minesi) hassaslaşıyordur. Bunu yerine yapmanız gereken şey ise, ağzınızı suyla yıkamak ve diş ipi ile artan yemekleri çıkartmaktır. Dişlerinizi yemek yedikten 30 dakika sonra fırçalamanız daha iyi olacaktır.

7. Sade kahve içmek

7 1

Hemen uyandıktan sonra sade kahve içmek kaygıya neden olan kortizol seviyenizin yükselmesine sebep oluyor. Aç iken sade kahve içmek mide iltihabına da neden olabilir. Araştırmalar, kahve içmenin en uygun zamanının, uyandıktan üç veya dört saat sonra olduğunu göstermektedir. Sabahları sade kahve içmekten vazgeçemiyorsanız, biraz süt veya krema ekleyin. Böylece, kahvenin midenizdeki olumsuz etkilerini biraz olsun azaltmış olacaksınız.

8. Yatağı hemen toplamak

8 1

Yatağınızı hemen kalkar kalmaz toplarsanız, toz kurtları için iyi bir ortam sağlamış olursunuz. Bunun nedeni ise, gece boyunca vücudunuzun çarşaflarda bıraktığı nemin buharlaşma olanağı olamadığı içindir. Bilim insanları, uyandıktan sonra çarşafların kurumasını sağlamak için, yorganı döşekten tamamen çıkarmanızı öneriyor.

Kötü alışkanlıkları birden bırakmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz, bu yüzden hepsinden teker teker vazgeçmek sizin için en iyisi olacaktır. Biz ilk olarak telefonlarımızı kontrol etmeyi bırakmakla başlamak istedik. Peki ya siz?