Her Gün Yanlış Yapmaktan Vazgeçemediğimiz 14 Şey

Her gün yaparken doğru veya yanlış olduğunu düşünmeden milyonlarca şey yapıyoruz. Eğer yeterince dikkatli bakarsak, birçok sıradan şeyin daha kolay, daha iyi, hatta sağlığımız için daha faydalı yolları olduğunu görebiliriz.

Bilge Cafe sizin için hayatımız boyunca ısrarla farkında olmadan yanlış yaptığımız 14 şeyi derledi.

Alarmı Sürekli Ertelemek

alarm

Her seferinde ilk çalan alarmla uyanmayı reddediyoruz. Bunu yaparak yeni bir uyku döngüsü başlatıyoruz ve vücudumuz derin bir uykuya dalıp rahatlayamadan tekrar uyanıyoruz. Bütün gün neden uyuşuk ve halsiz hissettiğinizi şimdi anladınız mı?

Eğer ki gün boyunca enerjik hissetmek istiyorsanız alarm ilk çaldığında yataktan kalkmak için kendinizi zorlamalısınız.

Diş Macunu Miktarı

diş fırçası

Diş fırçanızın tamamını diş macunu ile kaplıyorsunuz değil mi? Aslında sadece bir leblebi tanesi kadar işinizi görür. Tüm fırçayı kaplayacak şekilde macunu kullanmanızın sebebi reklamların sizi böyle yönlendirmesidir. Fazla diş macunu kullanmak ağzınızın daha temiz olmasını sağlamaz. Dahası diş macunu bir temizlik malzemesidir ve fazla alınımında sizi ölümcül olmasa da zehirleyebilecek maddeler içerir.

Tuvalet Kağıdı Asmak

selpak

Tuvalet kağıdını doğru yönde asma konusu baya eskilere kadar gidiyor. Fakat birde konuya biz parmak basmak istedik. Ne kadar az temas o kadar fazla temizlik demek, o sebeple kullanılan kısım arkadan değil önden gelecek şekilde asıldığında daha rahat koparırsınız ve daha hijyenik bir kullanım sağlarsınız.

Sıcak Banyo

sıcak banyo

Banyo suyunuzun sıcaklığı 33- 36 dereceden yüksek olmamalı.

Uzun ve yorucu bir iş gününün ardından sıcak bir banyo kadar ne iyi gelir değil mi? Bir sürü insan saatlerce sıcak banyolarının keyfini çıkarıyor. Fakat sıcak küvette 20 dakikadan fazla kalmak kalbinizin yükünü arttırarak erken yaşlanmaya sebep oluyor.

Sabah İlk İş Kahve

 

kahve

Sabahları erken kalkmak vücudumuz için stresli bir iştir çünkü kortizol üretimi sabah erken kalkma ile birlikte gerçekleşir. Eğer uyandığınız gibi kahve içerseniz, etkisi yüksek olmayacaktır. Kanınızdaki kortizol bunu engeller. Zaman geçtikçe, vücudunuz uyanmak için gittikçe daha fazla kafeine ihtiyaç duymaya başlayacaktır.

Bilim insanları kortizol seviyesinin uyandıktan sonraki 3 saat içinde düştüğünü ve bu sebeple kahve tüketiminin uyandıktan en az 3 saat sonra başlanması gereken bir eylem olduğunu söylüyor.

Ellerinizi Yıkamak

 

ellerinizi yıkamak

Birçok insan ellerini doğru yıkamayı bilmiyor. Elinizdeki derinin her bir parçasının özenle ovulması gerekiyor ve el yıkama süreciniz 2 dakika 30 saniyenin altında olmamalıdır.

Kurutucu ile El Kurutmak

kurutma makinası

Alışveriş merkezlerindeki veya şehrin başka kısımlarındaki ortak tuvaletlerde ellerinizi kuruttuğunuz gürültülü makineyi hatırladınız mı? Tahmin edin ellerinizi kuruturken hangi havayı kullanıyor? Evet, bulunduğu yerin havasını kullanıyor. Yani, ellerinizi ne kadar dikkatli yıkarsanız yıkayın, eğer o kurutucuları kullanıyorsanız, ellerinizde hala milyonlarca bakteri olacaktır. O yüzden kağıt havluları kullanmak daha güvenlidir.

Meyve Suyunu Etrafa Dökmeden Bardağa Boşaltmak

(gif)

Kutudan bardaklarımıza meyve suyu dökerken her tarafa saçıyoruz değil mi? Hiç yanlış yapıyor olabileceğinizi düşünmüş müydünüz? Eğer ki kapak kısmı aşağıda kalıyor ise evet yanlış yapıyorsunuz. Kutudan boşalan meyve suyunun yerine hava doluyor ve aynı anda meyve suyu boşaldığı için her tarafa saçılıyor. Eğer kutuyu kapağı aşağı yöne değil yukarı yöne gelecek şekilde tutar ve dökerseniz, sorunsuz şekilde bardağınız harici bir yere meyve suyu dökmediğinizi göreceksiniz.

Yara Bandı Kullanmak

yara bandı

Bandın iki yapışkanlı ucunu da ortaya kadar kesin, ardından yaranın üzerini kapadıktan sonra kestiğiniz yapışkan kısımları çapraz şekilde birbirleri üzerine yapıştırın. Parmağınızdan düşen bir yara bandı artık sorun değil!

Bulaşıkları Kurutmak

Eğer bulaşıklarınızı ters çevirerek kurutursanız, içlerinde tuhaf bir koku kalmış olur. Yıkadıktan sonra güzelce silip yerlerine yerleştirmek hem sizi ekstra iş yükünden, hem de ağzına kadar dolu bir bulaşıklıktan kurtarır. Gece o bulaşıklıktan almaya çalıştığınız tek bir bardağın tüm evi uyandırması size tanıdık geliyorsa bizce denemeye değer! Peki sizce?

Gaz Çıkarmamak

 

gaz çıkarmamak

Gaz bağırsaklarda uzun süre kalmaz. Eğer gazın çıkmasına izin vermezseniz hemoroid sahibi olabilirsiniz. İnsan içinde kendinizi salmanızı kastetmiyoruz tabi ki ancak eğer çıkması gerekiyorsa, çıkması gerekiyordur ve bu kısa işlem için sessiz sakin bir ortam elde etmek sandığınız kadar zor değil.

Plastik Torbaların Düğümünü Çözmek

Görev: İmkansız

Düğüm olmuş torbalar sizi de çıldırtıyor değil mi? Sizin için kolay bir yöntemimiz var. Torbanın tutacak yerlerinden birini sert hale gelene kadar kıvırın. Kıvrılan ve sertleşen kısım rahatça düğüm kısmının içinden geçecek ve tırnaklarınızla düğümü zorlayarak kendinizi çıldırtmayacaksınız.

Market Poşetleri

market poşetleri

Her şeyi tek bir poşete koyarsanız, yeni aldığınız ürünlerin ezilmesine sebep olursunuz. Elinizde oluşacak poşet kesiklerinden bahsetmiyoruz bile. Aldığınız ürünlerin ortak ürünlerle birlikte eşit şekilde dağıtılarak poşetlenmesi hem yükü iki elinize paylaştırabilmenizi, hem de eve sağ salim ulaştırmanızı sağlar.

Nefes Almak

nefes almak

Hiçbir bebeği nefes alırken izlediniz mi? Aslında onlar en doğru şekilde nefes alıyorlar. Karınlarındaki diyafram kasını etkin şekilde kullanarak aldıkları oksijen miktarını arttırıyor ve akciğerlerine fazla yük bindirmiyorlar.

Diyaframdan nefes almak boynunuz ve omuzlarınızı rahatlatır, kaslarınızın kasılmasını azaltır, göğsünüz ve midenizi rahatlatır. Ayrıca vücudunuz zenginleşen oksijen miktarı sayesinde toksinlerden daha rahat kurtulur. Dahası bu şekilde nefes almak midenizde oluşan gazına rahatça bağırsaklarınıza geçmesini sağlar.

Bu yazımızı okuduğunuzda yanlış yaptığınız neler öğrendiniz? Bizimle paylaşın!