Herkesin Kullanabileceği Milyonerlerin Söylediği 9 Pratik Tavsiye

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir Milyoner olmak gerçekleştirilemeyecek bir hayal değil. İstatistikler gösteriyor ki milyonerlerin yarısından fazlası kendi çabalarıyla milyoner olmuştur. Onlardan kazanabileceğimiz bilgiler bize milyoner statüsüne ulaşma garantisi vermez fakat yinede dinlemeye değerdir. Bizde sizleri zengin olma hayallerinize bir adım daha yaklaştırmak için para kazanma, tasarruf yapma ve yatırım yapma hakkındaki en akıllıca sözleri bir araya getirdik.

9. 50/30/20 Kuralı

503020

Bu bir bütçeyi yönetmek için kullanılan bir kuraldır. Bu kural sizin gelirinizi 3 şekilde kategorize eder.

İlk kategori ihtiyaçlarınıza göre yaşamak. Aylık harcamaların %50’si kira, ulaşım, kamu hizmetleri ve gıda vb. için ayrılmalıdır.

İkinci kategori kişisel harcamalar için. Gelirinizin %30’unu eğlence, alışveriş, hobileriniz ve sizin mutlu edecek her türlü şey için kullanabilirsiniz.

Son kategori tasarruf yapma. Paranızın %20’si direk olarak bankaya gitmeli. Kendi çabalarıyla milyoner olan Grant Cardone’nin tavsiyelerini takip edebilirsiniz.

“Kendi biriktirmiş olduğunuz paranızı güvenli, erişimi olmayan hesaplara koyun. Bu hesaplara acil bir durum olsa dahi hiçbir şekilde dokunmayın. Ben yılda en az iki kez parasız kalıyorum çünkü kalan fazlalıklarımı her zaman erişim sağlayamadığım girişimlere yatırıyorum.”

Grant Cardone

8. Toptan Ve İndirimden Alışveriş Yapın

alışveriş

Açıkçası, bu milyonerlerden almaya alışık olduğumuz türden bir tavsiye değildir. Bu şekilde yapılan alışveriş ile para tasarrufu yapılabilir ve bu konuda hepimiz aynı fikirde olabiliriz. Bu kural genellikle kullandığınız ve israf etmediğiniz ürünler için geçerlidir.

“Düzenli şekilde yatırım yapmak çok zordur ve açıkçası %50 indirimde olan bir diş macununu size 2 yıl yetecek kadar alırsanız bu durum sizin için daha iyi olur. Paranızın doğrudan geri dönüşü vardır. Bunlar direk olarak cebinize girecek olan tasarruflardır.”

Mark Cuban

[affiliate_news id=”4673″]

 7. Kredi Kartı Kullanmayın

kredi kartı

Eğer cüzdanınızda bir kredi kartı varsa, bu gerçekte ödeyebilecek durumda olup olmadığınıza bakmaksızın hemen hemen istediğiniz herşeyi satın almaya teşvik eder. Herhangi bir şeyi satın almak için kredi kartı kullandığınızda sahip olmadığınız parayı harcadığınız anlama gelir. Dahası, faizlerin oldukça yüksek olduğu gerçeği, harcamalarınızı çok daha pahalı hale getirir.

“Kredi kartları yapabileciğiniz en kötü yatırımlardan biri olabilir. Borçlarım olmadan faizlerden biriktirdiğim para borsaya koyacağım paradan daha iyi geri dönüşümü vardır. Ben kendimin bir borsa dehası olacağını düşünmüştüm. Ta ki bunun doğru olmadığını anlayana kadar. Her 30 günde kartlarımı tamamen ödemiş olmam lazımdı.”

Mark Cuban 

6. Üretici Firmalardan Satın Almaya Çalışın

üretici

Mağazandan herhangi bir ürünü satın almadan önce kendinize şu soruyu sorun, “Bu ürünü doğrudan üretici firmadan satın alabilir miyim?”. Çoğu zaman satın almak istediğiniz ürünü daha düşük bir fiyata sipariş edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bazen bir ürünü sipariş etmek istediğinizde minimum sipariş miktarı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda arkadaşlarınızı düşük cazip fiyatlarla motive edip onlara birlikte sipariş vermeyi önerebilirsiniz.

“Biz organik olan ürünlere para veriyoruz ve fiyatlar bizi öldürüyordu. Ben de düşündüm ki, “Bu dükkan yiyeceklerini nereden alıyor?”. Toptancı denilen araştırmayı yaptık ve sipariş etme kriterlerini öğrendik. Minumum sipariş 250$ tuttu. Bizde arkadaşlarımızdan sipariş almaya başladık ve araba yolumuzun üzerine bırakılan yiyecek paletlerini düzelttik .”

Jerrod Sessler, HomeTask firmasının kurucusu ve CEO’su

5. Para Harcamamak Para Kazanmakla Aynı Şeydir

para harcama

Ne kadar az para harcarsınız o kadar çok kazanırsınız. Bu çok bariz bir sonuçtur. Alışverişlerinizi akıllıca bir şekilde yapın. Plansız Alışverişlerle başınız dertte ise bir ürünü satın almadan önce kendinize şu soruları sorun, “Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Satın almazsam ne olabilir?”

“İnsanların çoğu giysi dolabımın takım elbiselerle dolup taşmadığına şaşırırlar. Her beş veya üç yılda bir kendime üç tane takım elbise alırım ve toplamda sadece on tane takım elbisem var. Tüm ihtiyacım olan bu.

Boone Pickens, petrol milyarderi

4. Servetinizin Altında Yaşayın

Çoğu insanların en büyük problemlerinden biri kazandıklarından daha fazla para harcamalarıdır. Bütçenizi arttırmanın tek yolu geçindiğiniz paranın altında yaşamaktır.

Diğer insaların gözüne girmek için güzel bir çevrede güzel bir ev alan insanlarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Kendi arkadaşları ve aile üyelerinin ne söyleyecekleri hakkında fazlasıyla düşünüyorlar. Sadece kendinizi düşünün, kendinize odaklanın ve insanlara gösteriş yapmaya çalışmayın.

“İlk lüks saatimi ya da arabamı, işletmelerim ve yatırımlarından birden çok güvenli gelir akışı sağlayana kadar almadım. Milyoner olana kadar hala Toyota Camry marka arabaya biniyordum. Çalışma ahlakınızla tanının, satın aldığınız ıvır zıvırlarla değil.”

Grant Cardone

3. Pasif Gelir Elde Etmeye Başlayın

pasif gelir

İnsaların her lira için çok çalışmalarının sonucu zengin olamayışlarıdır. Bu durumda para zamanla eş değerdir.

İş yerinde vakit geçirerek para kazanan milyonerleri biliyor musunuz? Tabi ki hayır. Milyonerler onlar için çalışanlardan para kazanırlar. Zaman paradan daha fazla değerlidir. Bu nedenden dolayı pasif gelir elde etmek oldukça önemlidir.

“Siz bir milyon dolar kadar tasarruf edebilir misiniz? Bunu yapmanız mümkün fakat, cidden disiplinli olmanız lazım. Sizinde biraz risk alabilmeniz lazım. Bu işin riskli kısmı düşük maliyetli bir yatırım fonuna para koymaktır.”

Mark Cuban

2. Etrafınızı Başarılı İnsanlarla Kuşatın

başarılı insanlar

Bu fikir etrafınızdaki insanların sizin hayatınızı ve zihniyetinizi ne kadar etkilediği kolayca açıklar. Eğer vizyonunuzu paylaşan yetenekli insanlarla  bir araya gelirseniz, yaratıcı fikirleri üretmek ve bunları hayata geçirmek sizin için daha kolaydır.

Sadece ilham vermekle kalmayıp aynı zamanda harekete geçmenize ve hayalerinizin daha da büyümesinde size cesaret veren insanlar hep etrafınızda olsun.

“Çoğu durumda, sahip olmuş olduğunuz net servet en yakın arkadaşınızın seviyesini yansıtır. Sizden daha başarılı insanlara maruz kalmak düşüncelerinizi genişletmeye ve gelirinizi arttırma potansiyeline sahiptir. Gerçek şu ki, milyonerler para konusunda orta halli insanlardan daha farklı düşünürler ve onların durumunda kazanılıcak çok şey var. ”

Steve Siebold, “How Rich People Think” kitabının yazarı ve multimilyoner

1. Para Her Şey Değildir

para her şey değildir

Açıkçası, para hayatımızda oldukça büyük bir faktördür. Nerede yaşadığımızı, ne yiyeceğimizi ve nelere sahip olduğumuzu belirler. Fakat para her şey değildir. Parayla bir ev satın alabilirsiniz ama birlikte yaşayacağınız bir aile satın alamazsınız.

“Para her şey değildir ve sağlığınızı, ailenizi, arkadaşlarınız ya da bunun için deneyimlerinizden ödün vermeye değmez. Ofiste çok fazla vakit geçirmekten ya da hafta sonu koşuşturmaktan bir çok arkadaşımı kaybettim ve diğer arkadaşlıklarıma zarar verdim. Yinede paraya sahip olmanın gerçekten özgürlük olduğuna inanıyorum ve gerçekten para hayatta deneyim kazanmak için en iyi araçtır.”

 Grant Sabatier

Dürüst olmak gerekirse, bir dizi kural ve talimatları uygulayarak büyük paralar kazanamazsınız. Fakat sağlıklı finansal alışkanlıklarınızın olması başarıya doğru atılmış büyük bir adımdır. Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen tek şey onlara karşı tutumunuzdur.

Bu öneriler hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer sizlerinde başka fikirleri varsa, yorumlarınızı bizimle paylaşın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!