Kadın-Erkek Düğmesinin Farklı Olmasının Sebebi Buymuş

dugmeler2

Kadın gömlekleri ile erkek gömleklerinin düğmelerinin arasındaki farkı hiç farkettiniz mi? Çoğu kişi fark ve merak etmese de biz merak ettik ve araştırdık.

kadinerkek dugmesi2

Kadın ve erkek düğmelerinin farklı taraflarda olmasının bir sebebi var ve tarihi çok eski zamanlara kadar gidiyor. Bazı tarihçiler sorularımıza cevap verir nitelikte açıklamalarda bulundu.

dugme farklari

Yüzyıllar öncesine gidip bu gizemi açıklığa kavuşturmalıyız.

Erkek Gömleği

erkek dugmesi

Erkek gömleklerinde düğmeler sağ tarafta bulunur.Bunun sebebi eskiden erkeklerin silah bulundurması gerekirdi.Silahlarına hemen ulaşmaları gerektiğinde en pratik yol sağ elleriyle silaha ulaşmaktı. Bu yüzden silah bölmeleri de sağ tarafa dikilirdi.Daha da eskilere gidilecek olursa,kılıç tutulan zamanlarda ise kılıç kabzalarını sol tarafa takar ama yine de kılıcı sağ taraftan çekerlerdi.Eğer ceketlerin düğmeleri sol taraftan sağ tarafa değilde sağ taraftan sol tarafa iliklenseydi,kılıcı çıkarırken cekete takılma ihtimali vardı. Bu yüzden düğmeler sol tarafa değil sağ tarafa işlenirdi.

Kadın Gömleği

kadin dugmesi

Erkekler için geçerli olan kolaylık neden kadınlar için de geçerli değildi? Sebebi aslında çok basit. Düğmenin icadı 13. yy dayanıyor ve bu dönemde düğmeyi ve daha doğrusu ceketi yalnızla zengin kadınlar kullanabiliyor. Zengin kadınların da kıyafetlerini giydirmek için yardımcıları var. Yani aslında giydiren kişiler çoğunlukta sağ ellerini kullandıkları için düğmeler de bu kişilere kolaylık sağlayarak sağ tarafa dikiliyor. Gömleği giyen kadın için sol tarafa denk gelse de zengin kadınlar için bu problem olmuyor.